Izraelská inflace v lednu nečekaně zrychlila a prodloužila tak patnáctileté maximum dosažené na konci roku 2022, a to navzdory nejdelšímu cyklu zvyšování úrokových sazeb centrální bankou.
Podle údajů zveřejněných ve středu Centrálním statistickým úřadem se spotřebitelské ceny minulý měsíc meziročně zvýšily o 5,4 % oproti 5,3 % v prosinci. Medián prognóz ekonomů v průzkumu agentury Bloomberg činil 5,2 %.
Ke zrychlení růstu v minulém měsíci nejvíce přispěly vyšší náklady na elektřinu, cigarety a tabák a služby spojené s bydlením. Měsíční inflace byla také rychlejší, než se předpokládalo, a dosáhla 0,3 %, což je beze změny oproti prosinci.
Inflace se již více než rok pohybuje nad oficiálním cílovým rozmezím 1 %-3 %, což přimělo Bank of Israel zvýšit sazby na nejvyšší úroveň od roku 2008 v nejdelší nepřerušené sérii jejich zvyšování za poslední desetiletí.
„Přestože je zřejmé, že místní inflační prostředí je vyšší, než bylo tržně oceněno, domníváme se, že je to spíše způsobeno tím, jak současná očekávání na trzích – zejména na trzích úrokových sazeb – vyjadřují určité obavy z možného propuknutí inflace, než že by odráželo samotné inflační prostředí,“ uvedla ve zprávě klientům Yonie Fanningová, tržní ekonomka společnosti Mizrahi-Tefahot.
Od posledního zasedání centrální banky na začátku roku se politická reakce proti vládním plánům na přetvoření soudnictví stále více stává brzdou sentimentu a podněcuje znehodnocení šekelu, které by mohlo zdražit dovoz.
V roce 2023 izraelská měna zatím vůči dolaru klesla o zhruba 0,4 %, čímž se přidala k loňské ztrátě ve výši téměř 12 %.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky