Před pátečním prvním letošním zasedáním bankovní rady centrální banky úředníci podle lidí obeznámených s interními jednáními chtějí, aby vyslala jasnější náznak, že úrokové sazby se mohou snížit ještě letos.
Guvernérka Elvira Nabiullinová a její kolegové zatím podle nich nechtějí naznačit žádné brzké uvolnění kvůli rizikům vyšší inflace a místo toho pravděpodobně naznačí, že sazby mají jen malý prostor pro pokles.
Jsou však otevřeni zlepšení prognóz, přičemž vláda bude spokojena, pokud centrální banka vydá zprávu, která ji v následujících měsících nasměruje k volnější politice, uvedli lidé, kteří hovořili pod podmínkou anonymity, aby popsali neobvyklý konflikt uvnitř ekonomického týmu.
Ve sporu jde o to, jakým směrem se bude politika ubírat v době, kdy klesající příjmy z ropy a zvyšování výdajů na obranu zatěžují rozpočet. Ekonomika směřuje k prvnímu po sobě jdoucímu roku poklesu v tomto století.

Podle svého posledního výhledu z října loňského roku centrální banka předpokládala, že její referenční sazba bude v letošním roce činit v průměru 6,5-8,5 %, což znamená, že je možné jak zvýšení, tak snížení. Ekonomové shodně předpokládají, že v pátek klíčová sazba zůstane potřetí v řadě na 7,5 %.
Oficiální výpůjční náklady se nezměnily od doby, kdy centrální banka zastavila cyklus prudkého uvolňování měnové politiky, který více než zvrátil mimořádné zvýšení sazeb po invazi.
Tisková služba vlády na žádost o komentář bezprostředně nereagovala. Centrální banka neodpověděla kvůli komunikačnímu výpadku před zasedáním o sazbách.
Co říká Bloomberg Economics…
„Pokud se federální výdaje budou pohybovat výše v souladu s pokyny a vláda bude pokračovat v prodeji deviz, centrální banka by mohla v první polovině letošního roku pokračovat ve snižování základní sazby,“ Alexander Isakov, ekonom pro Rusko.
Centrální banka, v jejímž čele stojí od roku 2013 Nabiullinová, stále funguje s vysokou mírou nezávislosti. Guvernérka je klíčovou architektkou válečné politiky, která udržela ruskou ekonomiku pohromadě tváří v tvář sankcím ze strany USA a jejich spojenců.

Ačkoli se po Putinově příkazu k útoku na Ukrajinu snažila odstoupit, uvedla agentura Bloomberg News, prezident ji jen několik týdnů po zahájení války v únoru 2022 jmenoval na nové pětileté funkční období.
Vysoce postavení představitelé však centrální banku kritizují za špatné řízení tržních očekávání a za to, co považují za příliš pesimistické prognózy, které se podle lidí běžně ukazují jako příliš alarmistické.
Jako důkaz neexistence nákladových tlaků vláda uvádí alternativní měřítka, jako je mediánová inflace, která filtruje extrémní cenové pohyby a po vzestupu, který následoval po prvních kolech sankcí, se od května pohybuje kolem nuly.
Ruská centrální banka, která naposledy snížila sazby v září a poté zaujala „neutrální“ postoj, kontrovala tím, že pomalejší inflace může být dočasná a že ekonomická situace je příliš nestabilní na to, aby umožnila přesnější projekce, uvedli lidé.
Politici naposledy předpokládali, že inflace dosáhne jejich 4% cíle v příštím roce – z 5 % na 7 % v roce 2023. Agentura Bloomberg Economics očekává, že stabilnější rubl a pomalejší růst úvěrů přivedou spotřebitelskou inflaci v roce 2023 pod 6 % z prosincových necelých 12 %.

Centrální banka se v poslední době zaměřila na rizika pro inflaci plynoucí z rozpočtových výdajů, růstu nominálních mezd a nedostatku pracovních sil v důsledku povolání mužů Kremlem do bojů na Ukrajině.
Již minulý týden první viceguvernérka centrální banky Ksenia Judajevová upozornila na pravděpodobnost, že prognózy mohou být revidovány v důsledku změn na trhu práce, cen ropy a dalších faktorů. V rozhovoru pro Tinkoff Private Talks se také držela více jestřábí linie a tvrdila, že spotřebitelská poptávka není utlumená kvůli vysokým sazbám, ale v důsledku nejistoty a narušení nabídky.
Zasedání ruské centrální banky ohledně úrokových sazeb se očekává v pátek 11:30 SEČ.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky