Síla americké ekonomiky nadále vzdoruje očekáváním, přičemž údaje z tohoto měsíce ukazují, že cenové tlaky zůstávají vytrvale vysoké a trh práce je stále silný. To přimělo investory zvýšit sázky na to, že americké sazby dosáhnou vrcholu nad 5 % a zůstanou tam delší dobu, což zase testuje poptávku po investicích od chilských dluhopisů po thajské akcie.
Index dluhopisů rozvíjejících se trhů JPMorgan tento měsíc klesl o 1,3 %, zatímco benchmark akcií rozvíjejících se trhů MSCI klesl o 1,6 %. Oba indexy minulý týden zaznamenaly největší ztráty od začátku podzimu, zatímco ukazatel měn rozvíjejících se trhů zaznamenal největší týdenní pokles od dubna.
Rozvíjející se trhy jsou velmi citlivé na politiku Federálního rezervního systému, protože vyšší americké sazby činí rizikovější aktiva pro investory relativně méně atraktivními. Vyšší sazby také obvykle posilují dolar, což rozvíjejícím se zemím zdražuje nákup ropy a dalšího zboží, které je oceňováno v dolarech, nebo obsluhu dluhů v tvrdých měnách.
„Nyní se nacházíme ve fázi, kdy si trh uvědomuje, že rozvíjející se trhy se docela rozběhly a že příběh v USA se bude ubírat jedním ze dvou směrů,“ řekl David Hauner, vedoucí strategie pro rozvíjející se trhy v Evropě, na Blízkém východě a v Africe v Bank of America. „Buď bude muset dojít k výraznějšímu zhoršení hospodářského růstu, nebo k dalšímu zvýšení sazeb Fedu.“

Oba scénáře by rozvíjející se trhy v krátkodobém horizontu zatížily, ačkoli rally se pravděpodobně obnoví, jakmile skončí zpřísňování politiky Fedu, řekl Hauner.
Případný pokles by pro investory na rozvíjejících se trzích znamenal pokračování velmi volatilního období. Ty v loňském roce utrpěly velké ztráty v důsledku růstu globálních sazeb, nárůstu dolaru, který se opakuje jednou za generaci, a vyšších cen komodit po ruské invazi na Ukrajinu.
Na podzim se pak aktiva rozvíjejících se trhů a další rizikové investice začaly zotavovat, protože známky vrcholící inflace podnítily sázky, že Fed a další světové centrální banky brzy pozastaví zvyšování sazeb.
Aktiva na rozvíjejících se trzích se nyní budou snažit o další růst, protože ocenění je již nyní bohaté, uvedla Sara Grutová, analytička banky Goldman Sachs. Poukázala na dodatečný výnos neboli spread, který rozvíjející se trhy platí za půjčky nad výnosy amerických státních dluhopisů. Tento klíčový ukazatel, který nezahrnuje dluh nejrizikovějších vlád, klesl zpět na předpandemickou úroveň.
„Je to relativně příznivé globální prostředí. Zlepšuje se globální růst, inflace klesá,“ řekla Grutová. „Všechny tyto věci jsou pro rozvíjející se trhy pozitivní. Výzvou pro investory je pouze to, že mnohé z toho bylo již oceněno v listopadu a prosinci.“

Méně rozvinuté země stále generují vynikající růst. Podle lednového odhadu Mezinárodního měnového fondu vzrostou rozvíjející se a rozvojové ekonomiky v letošním roce v průměru o 4 %, což značně předčí expanzi vyspělých ekonomik o 1,2 %.
Dluhopisy rozvíjejících se zemí s nižším ratingem stále vypadají levně, uvedl Patrick Curran, hlavní ekonom výzkumné společnosti Tellimer. To však odráží značné problémy, které pro mnoho chudších ekonomik, někdy označovaných jako hraniční trhy, stále představuje pandemie a válka na Ukrajině.
„Je to příběh dvou světů, kde velké, systémové rozvíjející se trhy jsou méně zranitelné,“ řekl Curran. „Opak je však pravdou pro oblast hraničních trhů. Existuje mnoho zemí, jako je Egypt, Keňa, Pákistán, kde jsou jejich potřeby vnějšího financování v příštím roce obrovské, ale s výnosy, které jsou tam, kde jsou, nemají žádnou schopnost emitovat dluh.“
Další nepříjemností pro investory na rozvíjejících se trzích je zjištění, jakou roli bude v příštím roce hrát Čína.
Někteří investoři jsou příliš optimističtí, pokud jde o opětovné otevření Číny jako potenciální hnací síly růstu, uvedl Samy Muaddi, portfolio manažer společnosti T. Rowe Price. Tento problém spolu s obavami z drahého ocenění a inflace ho přiměl k tomu, aby byl letos vůči rozvíjejícím se trhům opatrnější.

Po globální finanční krizi i domácím propadu v roce 2015 Čína podpořila domácí ekonomiku podporou velkých investic do infrastruktury a nemovitostí. To zase pomohlo podpořit globální růst, protože Čína spěchala s nákupem kovů z Austrálie a Latinské Ameriky a ropy z Blízkého východu a Afriky.
Ačkoli se očekává, že čínská ekonomika po téměř třech letech přísné politiky Covid-19 v roce 2023 oživí, analytici očekávají, že veškeré stimuly budou zdrženlivější. Čína je hluboce zadlužená, její trh s bydlením je v potížích a velká část infrastruktury, kterou země potřebuje, je již vybudována.
„V posledních zhruba 15 letech je klasické čínské oživení, které je pro rozvíjející se trhy trvalejší hybnou silou, doprovázeno měnovými stimuly,“ řekl Muaddi. „Nejsme toho svědky.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky