a Goldman Sachs Group Inc. nyní očekávají prudký obrat v politice brzy po volbách, které se mají konat v květnu.
Podle bank JPMorgan a Goldman Sachs, které obě předpovídají, že ve třetím čtvrtletí vzroste referenční sazba na 30 %, tedy na více než trojnásobek současné úrovně, bude centrální banka možná potřebovat masivní zvýšení sazeb do úrovní, které nebyly zaznamenány nejméně deset let.
Podle nejnovějších prognóz sestavených agenturou Bloomberg společnosti Morgan Stanley a ING Groep NV vidí Turecko po zbytek roku na udržení klíčové sazby na úrovni 9 %. Barclays Plc očekává zvýšení na 25 %, zatímco Bloomberg Economics předpokládá zvýšení na 35 % ve třetím čtvrtletí.
Volby se stále více rýsují jako přelomový okamžik pro měnovou politiku v Turecku, kde naposledy došlo ke zvýšení sazeb téměř před dvěma lety a které se může pochlubit jedněmi z nejhlouběji záporných sazeb na světě po zohlednění inflace.
Centrální banka pod vedením guvernéra Sahapa Kavcioglua je sice nominálně nezávislá, ale drží se přání prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Turecký vůdce zastává nekonvenční názor, že nízké sazby spíše krotí – než způsobují – rychlejší růst cen.

Podle tržních odhadů úrokových sazeb vypočítaných agenturou Bloomberg může být za rok v Turecku základní úroková sazba téměř o 20 procentních bodů vyšší než v současnosti.
V sázce pro investory je vyhlídka, že lira by mohla s návratem k ortodoxii znovu získat svou atraktivitu pro carry-trade. Turecká měna byla v loňském roce druhou nejhorší měnou na rozvíjejících se trzích, což přimělo centrální banku utratit prostřednictvím zadních intervencí odhadem 108 miliard USD.
Zahraniční investoři z velké části opustili místní dluhopisy země a vzhledem k budoucí politické nejistotě projevují malou ochotu riskovat dlouhodobou expozici vůči tureckým dluhopisům.
Podobná dynamika se projevila i na akciovém trhu, kde se turecké akcie z nejlepších světových výsledků v loňském roce staly nejhoršími v tomto měsíci.
Erdogan má od roku 2018 větší moc nad centrální bankou a všechny tři Kavciogluovy předchůdce vyhodil za to, že zastávali podle něj nedostatečně holubičí postoj. Jeho vliv se však ještě více projevil v loňském roce, kdy tlačil na nižší sazby, aby před volbami nastartoval ekonomiku.
Co říká Bloomberg Economics…

„Pokud se centrální banka rozhodne zůstat po volbách uvolněná, bude to vyžadovat omezení kapitálových toků, aby se zmírnila rostoucí rizika. Místo toho předpokládáme jako pravděpodobnější výrazný obrat v politice ve druhé polovině roku.“ Selva Bahar Baziki, ekonomka
Navzdory zuřící inflaci snížili tvůrci měnové politiky v loňském roce sazby o 500 bazických bodů a do jednociferných hodnot. Tyto kroky následovaly po výslovných výzvách Erdogana, aby zajistil levné peníze a zároveň podpořil cílené úvěrování vývozců a firem zaměřených na investice.
Vzhledem k tomu, že turečtí představitelé vyloučili obrat od své současné politiky, může možnost zvýšení sazeb záviset na Erdoganově neúspěchu ve volbách. Opoziční aliance tvořená šesti stranami prohlásila, že v případě zvolení k moci zajistí „nezávislost“ centrální banky, aniž by se však výslovně vyjádřila k výhledu sazeb.
Změna politiky v případě, že se Erdogan udrží u moci, je „velmi nepravděpodobná“, uvedl ekonom Melis Metiner z HSBC Holdings Plc. V případě vítězství opozice „zůstávají vyhlídky nejisté“, ale je pravděpodobné, že dojde k návratu k „tradiční tvorbě makroekonomické politiky“, uvedla ve zprávě z tohoto týdne.
Erdogan při mnoha příležitostech prohlásil, že si přeje pouze snížení sazeb.

„Dokud bude tento váš bratr v této pozici, budou úroky klesat s každým dalším dnem, s každým dalším týdnem, s každým dalším měsícem,“ řekl prezident během svého projevu koncem loňského roku. „S vysokými úrokovými sazbami investice nepřicházejí.“
V první letošní čtvrtletní zprávě o inflaci z minulého čtvrtka Kavcioglu neposkytl žádné výslovné pokyny ohledně sazeb. Jen o několik dní dříve Výbor pro měnovou politiku na svém zasedání odstranil větu o tom, že současné sazby jsou na „přiměřené“ úrovni, což někteří ekonomové interpretují jako signál, že se chystá snížení výpůjčních nákladů.
Centrální banka má za sebou historii, kdy nebyla vždy konzistentní nebo se od svých pokynů neodchylovala. Přestože MPC loni v červenci prohlásila, že sazby zůstanou beze změny, následující měsíc snížila referenční sazbu o 100 bazických bodů.
Optimistický výhled centrální banky ohledně inflace je také dobrým znamením pro nižší sazby. Její projekce se nezměnily a stále ukazují, že růst cen v letošním roce skončí na úrovni 22,3 %, přičemž v prosinci činil 64,3 %.
Když byl Kavcioglu minulý týden požádán o upřesnění svých plánů, pouze poukázal na dřívější prohlášení, která stanovila obecné podmínky pro snížení sazeb.
„Nikdy jsme neřekli, že sazby snížíme, podržíme nebo ponecháme na stejné úrovni,“ řekl. „To by bylo špatně.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky