Státní dluhopisy se po prudkém nárůstu výnosů během předchozí seance ustálily a na měnovém trhu zazářil jen, který se po oslabení přes ostře sledovanou úroveň 145 vůči dolaru vyhoupl nahoru.
Kontrakty na indexy S&P 500 a Nasdaq 100 vzrostly o 0,1 %, resp. 0,3 % před zveřejněním údajů o deflátoru PCE v USA, které zkoumá Federální rezervní systém za účelem posouzení základních cenových tlaků. Očekává se, že čísla vykáží určité zmírnění, přičemž stále naznačují, že inflace zůstává lepkavá.
„Jakákoli známka toho, že se obraz inflace zpevňuje, zejména pod kapotou, by skutečně upevnila to, co vidíme, pokud jde o očekávání ohledně dalšího zvyšování sazeb Fedu na podzim,“ řekl Norman Villamin, investiční ředitel správy majetku v Union Bancaire Privee, v televizi Bloomberg.
Pokud se podíváme na asijské trhy v době, kdy se druhé čtvrtletí blíží ke konci, japonský index Topix za celý den klesl, ale od začátku roku směřoval k zisku výrazně přes 20 %. Čínské akcie v pátek kolísaly, přičemž oproti začátku ledna zůstaly v červených číslech. Indický index Nifty 50 mírně vzrostl, když směřoval k více než 5% nárůstu za první pololetí.

Po oslabení jenu přes 145 poprvé od listopadu následoval rychlý ústup na úroveň kolem 144,70 poté, co ministr financí Shunichi Suzuki novinářům řekl, že vláda bude na případné nadměrné pohyby na měnovém trhu náležitě reagovat.
Podle stratéga Shoki Omoriho ze společnosti Mizuho Securities v Tokiu se riziko intervence zvýší, pokud Fed v červenci zvýší sazby a jen se přiblíží k úrovni 150 za dolar.
Údaje zveřejněné dříve v pátek ukázaly, že inflace v Tokiu v červnu podruhé za poslední tři měsíce opět zrychlila, což podporuje očekávání, že Bank of Japan zvýší svou prognózu vývoje cen. Přesto to nemusí v dohledné době stačit na změnu nastavení měnové politiky BOJ, což ponechává jen pod tlakem vůči měnám, jako je dolar, které jsou podporovány vyššími úrokovými sazbami.
Offshore jüan zůstal v centru pozornosti po nedávném propadu na nejnižší úroveň za posledních sedm měsíců. V pátek poprvé za poslední tři dny posílil poté, co Čínská lidová banka opět stanovila denní referenční kurz pro měnu na úrovni silnější, než byl průměrný odhad v průzkumu agentury Bloomberg.
Podle lidí obeznámených s touto záležitostí měna letos vůči dolaru klesla o téměř 5 %, což vyvolalo mimořádnou kontrolu ze strany čínských regulačních orgánů.
Páteční údaje o indexu nákupních manažerů z Číny zdůraznily obavy, že ekonomika ztrácí dech, což posílilo volání po větší politické podpoře.
Státní dluhopisy se po výprodeji v předchozí seanci, kdy dvouleté výnosy vyskočily o 15 bazických bodů, stabilizovaly, protože investoři se přiblížili názoru Federálního rezervního systému na zpřísnění měnové politiky v nadcházejících měsících. Swapové trhy nyní naznačují téměř 50% pravděpodobnost druhého zvýšení sazeb Fedu do konce roku. Měřítko síly dolaru se příliš nezměnilo.

Výnosy australských a novozélandských krátkodobých státních dluhopisů vyskočily o zhruba devět bazických bodů, protože se projevil tlak na růst sazeb.
Čtvrteční údaje o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a hrubém domácím produktu v USA ukázaly, že největší světová ekonomika je na začátku roku 2023 v lepší kondici, než si mnozí představovali.
Po zveřejnění údajů se inverze výnosové křivky v USA zintenzivnila – výnosy s delší splatností rostly méně než výnosy s kratší splatností. To znamená, že ekonomika se nyní může zdát silnější, ale investoři očekávají, že zvyšování sazeb ze strany Fedu omezí budoucí růst, což by mohlo zvýšit riziko recese v budoucnu.
Jinde na trzích se ropa ustálila, protože obchodníci zvažovali jestřábí výhled na zvyšování sazeb a pozitivní signály z americké ekonomiky. Zlato se příliš nezměnilo, zatímco směřovalo ke třetí týdenní ztrátě v řadě.
Klíčové události tohoto týdne:
- Osobní příjmy a výdaje v USA, spotřebitelský sentiment Michiganské univerzity, pátek.
Některé hlavní pohyby na trzích:
Akcie
- Futures na index S&P 500 vzrostly v 6:57 londýnského času o 0,1 %. S&P 500 vzrostl o 0,45 %.
- Futures na Nasdaq 100 vzrostly o 0,3 %. Nasdaq 100 klesl o 0,2 %
- Futures na Euro Stoxx 50 vzrostly o 0,2 %.
- Japonský Topix klesl o 0,4 %
- Australský index S&P/ASX 200 vzrostl o 0,2 %.
- Hongkongský Hang Seng se příliš nezměnil.
- Shanghai Composite vzrostl o 0,8 %

Měny
- Bloomberg Dollar Spot Index se změnil jen nepatrně.
- Euro se změnilo jen nepatrně na 1,0868 USD
- Japonský jen se téměř nezměnil a pohyboval se na úrovni 144,68 za dolar.
- Offshore jüan se změnil jen málo a činil 7,2636 za dolar.
- Britská libra vzrostla o 0,1 % na 1,2626 USD
Kryptoměny
- Bitcoin vzrostl o 1,1 % na 30 726,61 USD
- Ether vzrostl o 1,7 % na 1 881,47 USD
Dluhopisy
- Výnos desetiletých státních dluhopisů se téměř nezměnil a činil 3,84 %.
- Výnos japonských desetiletých dluhopisů se zvýšil o jeden bazický bod na 0,390 %.
- Australský desetiletý výnos vzrostl o devět bazických bodů na 4,00 %.
Komodity
- Cena ropy West Texas Intermediate vzrostla o 0,1 % na 69,96 USD za barel.
- Spotové zlato se příliš nezměnilo
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky