Co byste požadovali – pružnější pracovní dobu? Čtyřdenní pracovní týden?
Vzhledem k tomu, že pandemie velkých odchodů z práce je stále silná, je pro mnoho organizací na prvním místě otázka, jak si udržet zaměstnance a přilákat nové. Co tedy zaměstnanci kromě základních věcí, jako je konkurenceschopný plat, vlastně chtějí?
Tak například větší flexibilitu práce. Vyplývá to z průzkumu společnosti Remote, která se zabývá personalistikou a mzdami a pomáhá firmám najímat a řídit pracovníky na dálku.
Organizace nedávno oslovila 10 000 pracovníků na plný úvazek ve Velké Británii, Německu, Francii, Nizozemsku a Spojených státech, aby lépe pochopila, které zaměstnanecké výhody jsou nejvíce ceněny.
Zjistila, že výhody, jako je pružná pracovní doba, čtyřdenní pracovní týden a možnost odejít v pátek dříve, patří mezi ty, které dotazovaní oceňují nejvíce.

Flexibilní pracovní doba, jako je například zkrácený pracovní týden, stále více dominuje v diskusi o pracovním a soukromém životě, přičemž mnoho zaměstnavatelů v Evropě uvedlo, že tuto možnost již nabízí nebo o ní uvažuje, a následuje experimenty v zemích, jako je Španělsko, Japonsko, Island a Spojené království.
Méně striktní pracovní doba usnadňuje organizování života těm, kteří mají děti, ale průzkum Remote také zjistil, že toto uspořádání je vysoce ceněno i mezi lidmi, kteří nejsou rodiči, přičemž přibližně tři čtvrtiny zaměstnanců s dětmi i bez nich souhlasí s tím, že by flexibilní pracovní doba měla být na pracovišti zajištěna.
Mezi další vysoce ceněné benefity patřily penzijní plány nebo penze sponzorované firmou.
Pro zaměstnance v USA byly nejvyšší prioritou také benefity související se zdravotní péčí, jako je soukromé a rodinné zdravotní pojištění, a placené volno na péči o sebe a duševní zdraví, což odráží klíčový rozdíl mezi USA a evropskými zeměmi, které se účastnily průzkumu, pokud jde o přístup k všeobecné zdravotní péči.
Více peněz, prosím

Ve Spojeném království se mezitím na prvním místě žebříčku nejžádanějších pracovních výhod umístilo proplácení přesčasů, přičemž čtyři z pěti dotázaných britských zaměstnanců se shodli, že je to pro ně nejdůležitější benefit.
Nárůst práce na dálku způsobený pandemií – v kombinaci s vysokou inflací a rostoucími náklady na energie – také způsobil, že si mnoho pracovníků myslí, že by jim zaměstnavatelé měli pomoci s náklady na práci z domova. 63 % pracovníků uvedlo, že je důležité, aby jim firmy alespoň částečně financovaly zřízení domácí kanceláře.
Dovolená pro duševně nemocné získává na popularitě
Kromě strukturálnějších opatření na pracovišti byli zaměstnanci dotázáni také na benefity v oblasti duševní pohody.
Ve Velké Británii a USA průzkum zjistil, že přístup k hodinám volna každý měsíc na zlepšení duševního zdraví je pro firmy nejdůležitějším benefitem v oblasti wellness.
Ve Francii, Německu a Nizozemsku zase zaměstnanci vysoce oceňovali možnost zdravého stravování v kanceláři, stejně jako dodávky jídla domů nebo příspěvky na stravování.
„Zaměstnanecké výhody, jako je flexibilní pracovní doba, mohou být dalším způsobem, jak ocenit zaměstnance nebo jak být více inkluzivní,“ uvedla psychoterapeutka Sarah Leeová. „Projevuje se tím pochopení, že ne všichni mají stejné závazky nebo priority“.
„Jedinci, kteří se cítí oceňováni, respektováni a kteří mají možnost flexibilně se o sebe postarat, se lépe soustředí na práci, a pokud se cítí dobře, jsou produktivnější,“ dodala.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky