Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite vyskočily o 0,93 %, resp. 1,53 % a skončily na nejvyšší úrovni za posledních 13 měsíců. Průmyslový index Dow Jones si připsal 189,55 bodu, tj. 0,56 %.
Futures na akcie se během prodlouženého obchodování příliš nepohnuly poté, co index S&P 500. a Nasdaq Composite zaznamenaly nejvyšší uzavírací hodnotu od dubna 2022. Wall Street se rovněž zaměřila na květnový index spotřebitelských cen, který bude zveřejněn v úterý.
Akcie společnosti Oracle v prodlouženém obchodování vyskočily o 4 % poté, co překonaly odhady Wall Street za čtvrté fiskální čtvrtletí. Společnost vykázala upravený zisk 1,67 USD na akcii při tržbách 13,84 miliardy USD.
Futures vázané na indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average se obchodovaly beze změny. Futures spojené s Nasdaq Composite se zvýšily o 0,2 %.
Před středečním rozhodnutím o sazbách se pozornost trhu obrací ke květnové zprávě o indexu spotřebitelských cen. Ekonomové oslovení agenturou Dow Jones očekávají, že inflace bude vykazovat známky zmírnění, a předpovídají meziměsíční růst cen o 0,1 % oproti dubnovému zvýšení o 0,4 %. V ročním vyjádření ekonomové očekávají 4% skok.
Tato zjištění mohou na Wall Street upevnit naději, že lepkavá inflace pokračuje ve zmírňování, a posílit očekávání ohledně přeskočení sazeb, které již mnozí oceňují. Podle nástroje FedWatch společnosti CME Group sází na pauzu 78 % obchodníků. Přesto není vyloučeno další zvýšení sazeb v červenci.
Horší než očekávaný inflační tisk by však mohl tyto plány narušit, uvedl Ed Moya.
„Inflace by měla klesat vzhledem k vývoji cen benzinu, sezónnějšímu růstu cen potravin a negativnímu efektu srovnávací základny,“ uvedl hlavní analytik společnosti Oanda. „Pokud americká ekonomika dostane nějaký zásadní signál, Fed možná bude muset diskutovat o zajištění ještě jednoho zvýšení sazeb a případně naznačit, že by mohl být připraven udělat ještě i další kroky.“

Evropské trhy míří k vyššímu otevření, protože investoři se připravují na rozhodnutí centrálních bank
Evropské trhy otevírají růstem, protože investoři se připravují na poslední zasedání Federálního rezervního systému USA, které začíná v úterý.
Americký Federální rezervní systém oznámí svůj poslední krok v oblasti měnové politiky ve středu a podle nástroje CME FedWatch je 81% pravděpodobnost, že Fed na tomto červnovém zasedání pozastaví zvyšování sazeb.
Před rozhodnutím o sazbách se pozornost trhu zaměří také na květnovou zprávu o indexu spotřebitelských cen v USA. Ekonomové oslovení společností Dow Jones očekávají, že inflace bude vykazovat známky zmírnění, a předpovídají meziměsíční růst cen o 0,1 % oproti dubnovému nárůstu o 0,4 %. V ročním vyjádření ekonomové očekávají skok o 4 %.
Mezi údaje, na které se dnes v Evropě zaměří pozornost, patří konečný údaj o inflaci v Německu za květen.
Česká koruna v úvodu týdne dál oslabila k euru i dolaru
Koruna v úvodu týdne oslabila k oběma hlavním světovým měnám. Kolem 17:00 se obchodovala za 23,79 Kč/EUR a za 22,13 Kč/USD. Oproti pátku tak vůči jednotné evropské měně ztratila devět haléřů a k dolaru deset haléřů. Český statistický úřad dnes zveřejnil data o květnové inflaci, spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Pražská burza začala nový týden růstem.
Trhy sice podle analytika Purple Trading Jaroslava Tupého očekávaly ještě hlubší pokles až pod 11 procent, nicméně i tak se inflace v meziročním vyjádření dostala na nejnižší hodnotu od loňského února. „Česká koruna na data o vývoji květnové inflace zareagovala oslabením k 23,78 Kč/EUR. Během dnešního dne k euru ztratila přibližně 0,4 procenta,“ uvedl Martin Gürtler z Komerční banky.
Analytici míní, že Česká národní banka tak na příštím zasedání pravděpodobně potvrdí stávající úroveň základní úrokové sazby na sedmi procentech. „Naopak se zvýší naděje na její dřívější snižování,“ dodal Tupý.
Burzovní index PX v pondělí zpevnil o 0,64 procenta na 1316,55 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně rakouské finanční tituly a ČEZ. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

Se ziskem zakončila obchodování polovina z deseti hlavních emisí, které ovlivňují hodnotu indexu. Další dva tituly stagnovaly a zbylé tři zaznamenaly pokles. „Dnešní seance zaznamenala podprůměrné objemy obchodů, když nejlikvidnější ČEZ zakončil pouze s objemem 59 milionů Kč,“ uvedl makléř Fio banky Josef Dudek.
Nejvýraznější zisk si připsaly akcie rakouské pojišťovny Vienna Insurance Group, které zdražily o 1,32 procenta na 575,50 koruny. Dařilo se rovněž cenným papírům rakouské bankovní skupiny Erste, jejichž závěrečná cena 753,20 koruny byla o 1,18 procenta vyšší než při ranním otevření burzy.
V plusu uzavřely i další dva bankovní tituly obchodované v Praze. Akcie Monety zpevnily o 0,25 procenta a cenné papíry Komerční banky o 0,23 procenta.
Mimo finanční sektor se dařilo především emisi polostátní energetické společnosti ČEZ. Polepšila si o 0,87 procenta na 1039 Kč za akcii.
Naopak do červených čísel zamířily emise společností Photon Energy, Kofola ČS a Philip Morris ČR. Akcie první z nich dnes oslabily skoro o procento na 70 Kč. Cenné papíry nápojářské firmy Kofola odepsaly 0,82 procenta a emise kutnohorského výrobce cigaret oslabila o 0,24 procenta.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky