Saúdská Arábie se dohodla, že v příštím roce umožní Spojeným arabským emirátům čerpat více ropy, a vyřešila tak rozpory, které před dvěma lety téměř rozbily alianci OPEC+.
Pro některé z nejchudších afrických členů skupiny však byla tato dohoda předehrou k mnoha hodinám napjatých jednání a nepříjemných rozhodnutí. Dohoda, kterou oba muži uzavřeli v budově sekretariátu kartelu ve Vídni, vyžadovala, aby vývozci jako Angola a Nigérie předali část svých nevyužitých produkčních kvót bohatým emirátům v Perském zálivu.
Ukázka bratrství mezi saúdským ministrem energetiky princem Abdulazizem bin Salmanem a jeho emirátským protějškem Suhailem Al Mazroueiem byla ukázkou toho, jak OPEC+ stále více ovládají klíčoví výrobci, kteří mezi sebou přijímají důležitá rozhodnutí a prosazují svou vůli u menších členů.
Dohoda mezi oběma muži odstartovala maraton nočních jednání v rakouském hlavním městě, během nichž byli afričtí členové Organizace zemí vyvážejících ropu tlačeni k tomu, aby přijali snížené cíle těžby a kompenzovali tak zisky, které byly předány Abú Zabí.
Tento popis vychází z vyjádření řady úředníků, kteří se účastnili jednání vedoucích k nedělní dohodě OPEC+ a kteří hovořili pod podmínkou zachování anonymity.
Pod tlakem

Tlak na africké země, aby dohodu přijaly, byl obrovský a často se zdálo, že by mohla zcela uniknout.
Nejvyšší představitel Angoly v sobotu odpoledne náhle opustil první den jednání OPEC s tím, že musí stihnout letadlo. Delegace Konga opustila sekretariát skupiny krátce poté, aby ji saúdský úředník přemluvil k návratu a opětovnému připojení k delegacím.
Protože řešení bylo v nedohlednu, delegace se odpoledne přesunuly do luxusního hotelu Park Hyatt, kde proběhla řada doprovodných setkání s princem Abdulazízem a další klíčovou osobností sítě 23 zemí OPEC+, ruským vicepremiérem Alexandrem Novakem. Jednání se protáhla až do nedělních časných ranních hodin.
Jeden z afrických delegátů byl varován, že zasedání ministrů OPEC+ může být zrušeno, pokud jeho země nesouhlasí.
V neděli v 10 hodin dopoledne, kdy se měla konat závěrečná konference aliance, byla dohoda stále v nedohlednu. Všichni ministři se sešli v sídle OPEC, ale čas začátku jednání byl opakovaně posunut, protože úředníci se snažili dohodnout základní úrovně produkce – které OPEC používá pro výpočet kvót – které by byly přijatelné pro všechny.
Vzhledem k tomu, že se tento proces protahoval, úředníci v delegacích několika členských zemí OPEC+ měli jen omezený přístup k informacím a aktuálním informacím, které obvykle dostávají v průběhu zasedání. Zaměstnanci sekretariátu byli z velké části blokováni v prvním patře budovy, kde se konalo uzavřené zasedání ministrů.
Delegáti se dokonce rozcházeli v názorech na to, zda klíčové zasedání výboru, který dohlíží na dohodu OPEC+, skutečně začalo.
Ke komunikačnímu výpadku přispělo i to, že OPEC zablokoval přístup na akci a závěrečnou tiskovou konferenci třem mediálním organizacím: Bloomberg, Wall Street Journal a Reuters. Kartel své rozhodnutí nijak nevysvětlil.
Úžasná milost

Bylo zřejmé, že na zdržující se země, v jejichž čele stála Nigérie, byl vyvíjen značný tlak. Podle jednoho z delegátů Saúdská Arábie ve snaze prolomit patovou situaci varovala, že dobrovolné snížení produkce, které klíčoví členové oznámili v dubnu, by mohlo být zrušeno, pokud africké země nepřistoupí na kompromis.
Afričané měli slabou ruku. Jak později soukromě poznamenal jeden blízkovýchodní úředník, pokud by byl trh zaplaven ropou, nejvíce by utrpěli afričtí producenti.
„Pokud by se tento víkend udělovala producentům OPEC cena za milost pod tlakem, měli bychom ji udělit africkým zemím,“ uvedla Helima Croftová, hlavní komoditní stratég společnosti RBC Capital Markets LLC. „Vzhledem k obrovským hospodářským a společenským problémům, kterým tito afričtí producenti čelí, jejich ochota ke kompromisu jednoznačně pomohla.“
Po pěti hodinách jednání na sekretariátu bylo dosaženo dohody. Afričtí vývozci byli uklidněni ujištěním, že jejich snížené kvóty mohou být znovu zvýšeny, pokud nezávislý přezkum prokáže, že se jejich výrobní kapacita obnovuje.
Na závěrečné tiskové konferenci vystoupili představitelé Nigérie a Rovníkové Guineje spolu se svými saúdskoarabskými a emirátskými protějšky, aby vyzdvihli výhody dohody.
Saúdská Arábie se k dohodě připojila sladkým bonbónkem, z něhož bude mít prospěch každý člen OPEC+: zavázala se snížit těžbu nejméně na měsíc o 1 milion barelů denně.
Hlavními příjemci dohody byli její nejmocnější členové. Rusko, které letos frustrovalo své partnery z OPEC tím, že udržovalo vysokou úroveň produkce navzdory válce na Ukrajině a následným sankcím, nemusí letos provádět žádné další škrty.
Největším vítězem dne se téměř jistě staly Spojené arabské emiráty, které konečně získaly právo využít a zpeněžit dodatečnou výrobní kapacitu, do níž v posledních letech investovaly.
Úspěch Abú Zabí byl zachycen na jediném snímku: Ministr Al Mazrouei na svém účtu na Instagramu zveřejnil selfie se svým týmem v neformálním oblečení, jak se široce usmívá při procházce po elegantních bulvárech rakouské metropole.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky