Dow skončil v pondělí s poklesem o přibližně 0,6 %, zatímco S&P 500 a Nasdaq Composite ztratily přibližně 0,2 %, resp. 0,1 %.
Futures na akcie následně v pondělí mírně klesly, protože investoři se vracejí ze ztrátové seance, která jim vzala malý kousek z růstu z minulého týdne.
Futures vázané na index Dow Jones Industrial Average ztratily 22 bodů, tj. přibližně 0,07 %. Futures na indexy S&P 500 a Nasdaq-100 klesly o 0,06 %, resp. 0,1 %.
K poklesu přispěla společnost Apple, protože výrobce iPhonů se na začátku seance krátce dotkl historických maxim, aby nakonec skončil o zhruba 0,8 % níže. Velká technologická společnost – která v pondělí kolísala mezi 2,2% ziskem a 1,6% ztrátou – v pondělí na své výroční konferenci Worldwide Developer Conference debutovala se svou očekávanou náhlavní soupravou pro virtuální realitu a také s novým softwarem. Akcie po skončení obchodování mírně vzrostly.

Konference společnosti Apple se odrazila i na dalších technologických společnostech, přičemž Intel klesl o více než 4 % poté, co Apple představil nový čip.
„Pokud jste společnost s obratem 3 biliony dolarů, samozřejmě že pomyslný jednotlivec tady dokáže obrátit pohyb celého trhu,“ řekl Keith Buchanan, senior portfolio manažer ve společnosti Globalt Investments. „Apple, už jen vzhledem k velikosti své tržní kapitalizace, bude mít co tu moc pohnout s většinou širších indexů.“
Jinde se akcie bank propadly po zprávě, že regulační orgány zvažují zvýšení kapitálových požadavků na velké banky. Goldman Sachs a Bank of America ztratily v pondělí každá přibližně 0,6 %, zatímco Morgan Stanley se propadla o zhruba 0,7 % a akcie JPMorgan o téměř 1 %. Bankovní ETF SPDR S&P poklesl o 2,2 %.
Vzhledem k tomu, že v úterý nejsou naplánovány žádné významné ekonomické údaje, investoři se zaměří na některé z posledních výsledkových zpráv, které v této sezóně prosakují, včetně zprávy, která přijde po zvonění od online služby pro osobní styling Stitch Fix.
Japonský jen opět oslabuje, což vyvolává úvahy o další intervenci v hodnotě miliard dolarů
Nový záchvěv slabosti japonské měny vedl některé pozorovatele trhu k předpovědi dalších výrazných intervencí ze strany japonské centrální banky, která ve světě vysokých sazeb a vysoké inflace pokračuje ve své ultra-dovish politice.
Japonský jen se propadá k úrovním, které naposledy přiměly vládní představitele k přijetí opatření na podporu měny. To v době, kdy se zahraniční investoři těší z rallye na tokijských akciích díky levnějšímu kurzu.
Japonský jen se vůči americkému dolaru obchodoval těsně pod hranicí 140, poté, co koncem minulého měsíce poprvé od listopadu překonal tuto úroveň.
V loňském roce japonské ministerstvo financí intervenovalo ve třech různých dnech zhruba 68 miliardami dolarů na podporu jenu: 22. září, 21. října a 24. října – když měna dosáhla hodnoty 150 vůči zelené bankovce a oslabila na úroveň, která nebyla zaznamenána od roku 1990. Intervence jsou obvykle neohlášené a spočívají v tom, že centrální banka nakupuje velké množství jenů s využitím miliardových dolarových rezerv.
Vedoucí asijského devizového výzkumu banky HSBC Joey Chew uvedl, že nedávný pohyb jenu vyvolá otázky, zda vláda bude intervenovat na podporu měny.
Pražská burza dnes nepatrně oslabila o 0,04 procenta na 1315,06 bodu
Pražská burza dnes nepatrně oslabila. Index PX klesl o 0,04 procenta na 1315,06 bodu. Největší nárůst zaznamenaly opět akcie Photon Energy, největší pokles akcie společnosti ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy.
Pokles zaznamenalo pět emisí pražské burzy, pět posílilo. Největší propad postihl cenné papíry ČEZ o 0,77 procenta na 1030 korun. Následovaly cenné papíry pojišťovací skupiny VIG o 0,17 na 573 korun a stejně tak akcie zbrojovky Colt o 0,17 procenta na 593 korun.
„Většina titulů se dnes obchodovala v plusu. Korekce přišla v druhé polovině seance. Příkladem byl ČEZ. Krátce po zahájení dnešního obchodování vzrostl. Následně začal z tohoto vrcholu ustupovat a na konci burzovního dne se ponořil pod otevírací úroveň,“ komentoval analytik Komerční banky Bohumil Trampota.
„Banky dnes dokázaly uzavřít v mírném zisku. Všechny finanční domy posílily zhruba stejně,“ doplnil analytik. Akcie Komerční banky si připsaly 0,30 procenta na 678 korun, cenné papíry Moneta Money Bank 0,25 procenta na 79,70 korun, akcie bankovní skupiny Erste 0,20 procenta na 736,20, akcie výrobce nápojů Kofola ČS si připsaly 0,41 procenta na 246 korun.

Česká měna dnes znovu zpevnila k oběma hlavním světovým měnám. K 17:00 koruna posílila oproti předchozímu závěru k euru o osm haléřů na 23,54 Kč/EUR a k dolaru o dva haléře na 21,98 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.
Český statistický úřad dnes oznámil, že průměrná mzda v Česku letos v prvním čtvrtletí dosáhla 41.265 korun. Meziročně se tak v nominálním vyjádření zvýšila o 8,6 procenta, ale při zohlednění inflace naopak reálně klesla o 6,7 procenta. Po zveřejnění dat v 09:00 nejprve koruna vůči euru i dolaru krátce oslabovala, ale od 10:00 pak už opět postupně posilovala.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky