Cílem království je restrukturalizovat zdravotnictví posílením jeho schopností jako efektivního, integrovaného a hodnotově orientovaného ekosystému zaměřeného na zdraví pacienta.
V zájmu dosažení těchto ambiciózních cílů se zavázala investovat značné prostředky do odvětví zdravotnických technologií. V rozpočtu na rok 2023 je na zdravotnictví a sociální rozvoj vyčleněno více než 180 miliard SR
Velká část tohoto rozpočtu je určena na iniciativy v oblasti digitálního zdraví, které mají zvýšit dostupnost, efektivitu a transparentnost systému zdravotní péče.
Jednou z těchto iniciativ bylo vytvoření jednotného národního systému elektronických zdravotních záznamů, který slouží jako komplexní databáze zajišťující přístup lékařů k údajům o pacientech po celé zemi, což umožňuje bezproblémovou spolupráci a rychlé rozhodování.
Prioritou jsou také investice do platforem pro telemedicínu, které zajišťují přístup ke zdravotní péči i v odlehlých oblastech.
V rámci Vize 2030 vláda rovněž pracuje na privatizaci zdravotnictví a zaměřuje se na 290 státních nemocnic a 2 300 primárních zdravotnických center v království.
Měnící se krajina

Jalil Abbadi, generální ředitel společnosti Altibbi, digitální zdravotnické platformy se sídlem v Ammánu, v rozhovoru pro Arab News vysvětlil, že vládní iniciativy v oblasti decentralizace výrazně posílí tento sektor a vystupňují zdravotnické technologie.
„Nemocnice a velké společnosti pracují na svých zdravotnických technologických řešeních a menší společnosti se zaměřují na spotřebitelskou stránku,“ vysvětlil Abbadi.
Dodal, že s decentralizací se nemocnice a klinická centra budou soustředit na zvyšování zisku, což zvyšuje motivaci k zavádění zdravotnických technologií pro automatizaci a digitalizaci jejich práce za účelem efektivnějšího provozu.
Altibbi je jednou z největších digitálních zdravotnických platforem na Blízkém východě, která od svého založení získala více než 52,4 milionu dolarů.
Vzhledem k tomu, že království snižuje závislost na nemocniční péči a přechází na preventivní zdravotní služby, chce do roku 2030 digitalizovat 70 % činností pacientů.
Abbadi vysvětlil, že počet digitálních zdravotních konzultací a aktivit je stále nízký v porovnání s cíli Vize 2030, ale „růst je velmi rychlý“.
„Vláda velmi rychle prosazuje digitální zdravotnictví, zejména prostřednictvím politik, které nařizují zavádění zdravotnických technologií a legalizaci mnoha aspektů souvisejících s digitální zdravotní péčí. Takže si myslím, že 70 procent je velmi brzy dosažitelných,“ prohlásil Abbadi.
Startupy podporují sektor zdravotnických technologií a digitální nástroje, jako je umělá inteligence, internet věcí a analýza velkých objemů dat, jsou integrovány do zdravotnických služeb s cílem předvídat, předcházet a účinněji zvládat nemoci.
Saúdskoarabský sektor zdravotnických technologií představuje plán pro budoucnost, v němž digitální zdravotnická řešení hrají ústřední roli v holistické péči zaměřené na pacienta. Tato průkopnická transformace je nejen investicí do zdraví obyvatel, ale také katalyzátorem ekonomické diverzifikace a udržitelného rozvoje.
Priority v oblasti digitálního zdraví

Podle zprávy saúdskoarabské vlády se předpokládá, že do konce roku 2050 bude v Saúdské Arábii podíl lidí ve věku 60 a více let činit 25 % z celkového počtu 40 milionů obyvatel, což vyžaduje naléhavou potřebu revoluce v poskytování zdravotní péče.
V této demografické skupině převažují chronická onemocnění, jako jsou kardiovaskulární choroby a obezita, což vedlo k nárůstu digitálních řešení, která mají tyto problémy řešit.
Sacha Haider, partner společnosti Global Ventures se sídlem ve Spojených arabských emirátech, vysvětlil, že příští generace zdravotnických technologií v království spočívá v preventivní zdravotní péči a dlouhověkosti.
V rozhovoru pro Arab News Haider uvedl, že 50 % saúdské populace má nadváhu, více než 20 % trpí obezitou a 7 milionů Saúdů má cukrovku 2. typu.
Dále vysvětlila, že konzultace a check-iny významně aktivizují zdravotnické technologie a digitální zdraví v království.
„Chroničtí pacienti, kteří trpí nemocemi, jako je cukrovka nebo štítná žláza, budou mít kontrolu přes videokonferenci. Jakmile to poskytovatelé prosadí a řeknou, že je to efektivnější a nákladově výhodnější, uvidíme větší rozšíření,“ dodala.
V souvislosti s pandemií COVID-19 přijalo odvětví digitální technologie, aby zlepšilo zkušenosti pacientů a zkvalitnilo péči. Saúdské platformy jako Nala a Cura jsou ukázkovými příklady úspěšných společností poskytujících digitální zdravotnické služby, které nabízejí vše od okamžitých konzultací až po digitální programy péče na míru.
Saúdskoarabské ministerstvo zdravotnictví navíc spustilo aplikace jako Mawid, Tabaud a Seha, které poskytují virtuální konzultace, čímž eliminují nutnost fyzických návštěv nemocnice.
Haider a Abbadi ocenili úsilí království při zavádění vysoce hodnotných digitálních zdravotnických řešení.
Rozšířil se také koncept expresních klinik v rámci lékáren, které poskytují okamžité služby primární péče. Tyto kliniky nabízejí služby od konzultací, měření hladiny glukózy v krvi a krevního tlaku, analýzy péče o pleť, kontroly hmotnosti až po očkování.
Podle globální datové společnosti Statista se předpokládá, že trh s digitálním zdravotnictvím v Saúdské Arábii vzroste v letech 2023 až 2027 o 9,06 %, což bude znamenat objem trhu ve výši 1,16 miliardy dolarů.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky