Současné období připomíná Bobu Micheleovi, investičnímu řediteli masivní divize správy aktiv banky JPMorgan Chase, ošidný klid během finanční krize v roce 2008, řekl v rozhovoru v newyorském sídle banky.
„Strašně mi to připomíná období od března do června 2008,“ řekl Michele a vyjmenoval paralely.
Tehdy, stejně jako nyní, měli investoři obavy o stabilitu amerických bank. V obou případech Micheleho zaměstnavatel uklidnil pocuchané nervy tím, že převzal problémového konkurenta. Minulý měsíc JPMorgan koupil krachující regionální banku First Republic; v březnu 2008 převzal investiční banku Bear Stearns.
„Trhy to vnímaly tak, že došlo ke krizi, došlo k politické reakci a krize je vyřešena,“ řekl. „Pak jste měli stabilní tříměsíční rally na akciových trzích.“

Konec téměř patnáctiletého období levných peněz a nízkých úrokových sazeb na celém světě trápil investory i pozorovatele trhu. Přední manažeři Wall Street, včetně šéfa Michelea Jamieho Dimona, již více než rok vyvolávají obavy o ekonomiku. Vyšší sazby, zrušení programů nákupu dluhopisů Federálním rezervním systémem a rozpory v zámoří tvořily potenciálně nebezpečnou kombinaci, uvedl Dimon a další.
Americká ekonomika však zůstala překvapivě odolná, protože květnové údaje o mzdách vzrostly více, než se očekávalo, a rostoucí akcie způsobily, že někteří označili začátek nového býčího trhu. Vzájemné proudy rozdělily svět investorů zhruba na dva tábory: Ti, kteří vidí měkké přistání největší světové ekonomiky, a ti, kteří si představují něco mnohem horšího.
Klid před bouří
Pro Michela, který svou kariéru zahájil před čtyřmi desetiletími, jsou znamení jasná: příštích několik měsíců je pouze klidem před bouří. Michele dohlíží na aktiva v hodnotě více než 700 miliard dolarů pro banku JPMorgan a je také globálním ředitelem pro správu aktiv s pevným výnosem.
V předchozích cyklech zvyšování úrokových sazeb od roku 1980 začínaly recese v průměru 13 měsíců po posledním zvýšení sazeb Fedu, uvedl. K poslednímu kroku centrální banky došlo v květnu.
V tomto nejednoznačném období těsně poté, co Fed ukončil zvyšování sazeb, „nejste v recesi; vypadá to jako měkké přistání“, protože ekonomika stále roste, řekl Michele.
„Ale byl by zázrak, kdyby to skončilo bez recese,“ dodal.
Podle Micheleho se ekonomika do konce roku pravděpodobně překlopí do recese. I když se začátek recese může díky přetrvávajícím účinkům stimulačních fondů Covid posunout, cíl je podle něj jasný.

„Jsem si velmi jistý, že za rok budeme v recesi,“ řekl.
Sazbový šok
Jiní pozorovatelé trhu Micheleho názor nesdílejí.
Šéf dluhopisové společnosti BlackRock Rick Rieder minulý měsíc uvedl, že ekonomika je v „mnohem lepší kondici“, než je konsenzuální názor, a mohla by se vyhnout hluboké recesi. Ekonom Goldman Sachs Jan Hatzius nedávno snížil pravděpodobnost recese do jednoho roku na pouhých 25 %. I mezi těmi, kteří vidí recesi před sebou, si málokdo myslí, že bude tak silná jako pokles v roce 2008.
Na úvod svého argumentu, že recese se blíží, Michele poukazuje na to, že kroky Fedu od března 2022 představují nejagresivnější sérii zvyšování sazeb za posledních čtyřicet let. Tento cyklus se shoduje s kroky centrální banky, které mají za cíl omezit likviditu na trhu prostřednictvím procesu známého jako kvantitativní zpřísňování. Tím, že Fed nechá své dluhopisy splatit, aniž by reinvestoval výnosy, doufá, že zmenší svou rozvahu až o 95 miliard dolarů měsíčně.
„Jsme svědky věcí, které vidíte pouze v recesi nebo kde skončíte v recesi,“ řekl, počínaje zhruba 500 bazickými body „úrokového šoku“ v minulém roce.
Mezi další příznaky, které ukazují na zpomalení ekonomiky, patří zpřísňování úvěrů podle průzkumů mezi úvěrovými pracovníky, rostoucí počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti, zkracující se dodací lhůty dodavatelů, inverzní výnosová křivka a klesající hodnota komodit, uvedl Michele.

Bolestivý obchod
Největší bolest podle něj pravděpodobně pocítí tři oblasti ekonomiky: regionální banky, komerční nemovitosti a korporátní dlužníci s ratingem junk. Michele uvedl, že se domnívá, že v každé z nich pravděpodobně dojde k zúčtování.
Regionální banky stále čelí tlaku kvůli investičním ztrátám spojeným s vyššími úrokovými sazbami a jsou závislé na vládních programech, které jim pomáhají pokrýt odliv vkladů, poznamenal.
„Nemyslím si, že by to bylo ještě zcela vyřešeno; myslím, že to bylo stabilizováno vládní podporou,“ řekl.
Kancelářské prostory v centrech mnoha měst jsou „téměř pustinou“ neobsazených budov, řekl. Majitelé nemovitostí, kteří musí refinancovat dluh za mnohem vyšší úrokové sazby, mohou od svých půjček jednoduše odstoupit, jak to někteří již udělali. Tyto případy selhání zasáhnou portfolia regionálních bank a realitních investičních fondů, řekl.
„Je mnoho věcí, které rezonují s rokem 2008,“ včetně nadhodnocených nemovitostí, řekl. „Dokud se to však nestalo, bylo to do značné míry odmítáno.“
V neposlední řadě uvedl, že společnosti s nižším investičním ratingem, které se těšily relativně levným výpůjčním nákladům, nyní čelí daleko odlišnému prostředí financování; ty, které potřebují refinancovat úvěry s pohyblivou úrokovou sazbou, mohou narazit na zeď.
„Existuje spousta společností, které sedí na velmi levném financování; když půjdou refinancovat, zdvojnásobí se, ztrojnásobí nebo nebudou moci a budou muset podstoupit nějaký druh restrukturalizace nebo nesplácet,“ řekl.

Popichování Riedera
Vzhledem ke svému světonázoru je Michele podle svých slov konzervativní ve svých investicích, které zahrnují korporátní úvěry investičního stupně a sekuritizované hypotéky.
„Vše, co máme v portfoliích, stresujeme na několik čtvrtletí s reálným HDP -3 % až -5 %,“ řekl.
To kontrastuje s ostatními účastníky trhu JPMorgan, včetně jeho kolegy Riedera z BlackRock, největšího světového správce aktiv.
„Určitý rozdíl oproti některým našim konkurentům spočívá v tom, že se cítí pohodlněji s úvěry, takže jsou ochotni přidávat úvěry s nižšími sazbami v domnění, že budou v pořádku při měkkém přistání,“ řekl.
Přestože Michele svého konkurenta jemně popichoval, řekl, že jsou s Riederem „velmi přátelští“ a znají se už tři desetiletí, od doby, kdy Michele pracoval v BlackRock a Rieder v Lehman Brothers. Rieder si Micheleho nedávno dobíral kvůli nařízení JPMorgan, že vedoucí pracovníci musí pracovat pět dní v týdnu z kanceláří, řekl Michele.
Nyní by vývoj ekonomiky mohl napsat poslední kapitolu jejich nenápadné rivality a jeden z dluhopisových titánů by mohl vypadat jako prozíravější investor.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky