Koruna v 1. pololetí k euru zpevnila o 1,5 procenta, k dolaru o tři procenta
K euru zpevnila o 35 haléřů, tedy o 1,5 procenta, k dolaru o 70 haléřů, což představuje tři procenta. Výrazně se zhodnotila k turecké liře a egyptské libře. Naopak k forintu i zlotému oslabila. ČTK to řekl analytik Purple Trading Petr Lajsek.
„Česká koruna v první polovině letošního roku těžila hlavně z relativně vysokých úrokových sazeb doplněných o závazek České národní banky přikročit k devizovým intervencím v případě, že by koruně hrozilo oslabení. Investoři tak měli možnost profitovat z českého úročení, aniž by museli čelit plnému kurzovému riziku,“ uvedl analytik Cyrrusu Vít Hradil.
Na párech s měnami okolních států od začátku roku koruna oslabila. Premiantem je nadále maďarský forint. K němu od začátku roku koruna oslabila o 88 haléřů, což je téměř 5,5 procenta. Stojí za tím zejména vysoká inflace, se kterou se Maďarsko stále potýká, dodal Lajsek.
Velmi podobná je situace i na páru s polským zlotým. I k němu koruna od začátku roku oslabila, a to o přibližně 20 haléřů, tedy čtyři procenta. Polsko se také potýká s vysokou inflací, její úroveň je dokonce výše než v Česku. Polská centrální banka nadále drží vysoké úrokové sazby na 6,75 procenta a na rozdíl od ČNB se od ní v dohledné době neočekává snižování sazeb.

Výrazně naopak koruna posílila na párech s exotickými měnami, kterými se zároveň platí v oblíbených dovolenkových destinacích. Jde o Turecko a Egypt. Obě země jsou ve velmi podobné situaci, jejich ekonomiky se podle Lajska dají prakticky nazvat rozvrácenými. Turecko i Egypt bojují s obrovskou inflací, kterou nepomáhá zkrotit ani vysoká úroveň úrokových sazeb. Slabá forma ekonomiky brání spekulantům ve využití vysokých úrokových sazeb ve svůj prospěch, a obě měny tak oslabují. Obě centrální banky navíc nemají dostatek devíz na obranu měn.
Turecká lira od začátku roku na páru s korunou oslabila o 30 procent, a poprvé v historii se dokonce dostala na páru s korunou pod hranici parity. Zatím nepomohlo ani skokové zvýšení úrokových sazeb z 8,5 na 15 procent na konci června. Zatím to vneslo do trhu spíše zmatek, a lira tak dále oslabuje.
Egyptská libra ke koruně oslabila od začátku roku o 22 procent. Jak ale Lajsek připomněl, na dovolené v Turecku i Egyptě letos Češi tolik neušetří kvůli obrovské inflaci. Koruna od začátku roku výrazně oslabila také na párech s mexickým pesem
Na páru se švýcarským frankem koruna drží stálý kurz jako na začátku roku. Vůči další významné měně britské libře koruna od začátku roku oslabila o 1,5 procenta, tedy o 2 haléřů. Další významný skalp pro korunu je singapurský dolar, který vůči koruně oslabil od začátku roku o čtyři procenta, uzavřel Lajsek.
Nájemné ve velkých městech v Česku meziročně stouplo o jednotky procent

Nájemné ve velkých městech v České republice se v letošním druhém čtvrtletí většinou meziročně zvýšilo o jednotky procent, proti předchozímu čtvrtletí se měnilo jen mírně. V Praze meziročně vzrostlo o tři procenta u bytů 1+kk, až o 11 procent u třípokojových bytů. Podobný byl vývoj v Brně a Ostravě. V Plzni a Olomouci ale nájemné u větších bytů zlevnilo. V Plzni u bytů 3+kk kleslo víc než o pětinu. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz, která se stará majitelům o 2500 nemovitostí. Svou analýzu dnes firma poskytla ČTK.
Průměrné nájemné za byt 2+kk v Praze je nyní 18.525 korun. To je skoro o 3500 korun více než za stejný byt v Brně a o 7000 více než v Ostravě. Proti loňskému druhému čtvrtletí nájemné v těchto bytech v hlavním městě a v Brně vzrostlo o pět procent, v Ostravě o šest procent, v Olomouci dokonce o devět procent. „Prostor pro meziroční růst cen nájmů u většiny dispozic napříč krajskými městy je důsledkem stavu trhu s bydlením. Ceny vlastního bydlení se dostaly na takové hodnoty, že domácnosti hledaly bydlení v pronájmech,“ uvedl výkonný ředitel společnosti UlovDomov.cz Michal Hrbatý. Nynější úroky hypoték kolem šesti procent podle něj zůstávají pro většinu rodin i jednotlivců vysoké.
Proti prvnímu čtvrtletí nájemné klesalo častěji než v meziročním srovnání. Například v Praze se snížilo o procento u bytů 1+1 a o čtyři procenta u dispozice 2+kk. Výraznější poklesy analýza zjistila v Ostravě, Plzni a Olomouci, třeba byt 3+kk v Plzni pro nájemníka mezičtvrtletně zlevnil o devět procent. „Současný stav se dá označit jako stagnace cen, kdy trh čeká na nové impulzy. Těmi můžou být třeba poptávka studentů, kteří začnou hledat na nový podzimní semestr bydlení, nebo změna prodejních cen bytů či výše úroků hypoték,“ podotkl Hrbatý.
Ve srovnání nájemního bydlení a bytu koupeného na hypotéku nyní podle analýzy vychází většinou výhodněji nájem. Například u staršího bytu po rekonstrukci v Praze, který má 60 metrů čtverečních, aktuální platba za nájem může vycházet 2,2krát nižší než splátka úvěru. V Brně je u stejného bytu nájemné proti splátce hypotéky nižší 2,1krát, v Ostravě 1,3krát, v Plzni 1,7krát a v Olomouci 1,8krát. Srovnatelné jsou výdaje na nájemné a hypotéku jen u větších bytů v Ostravě.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky