Čínské ministerstvo obchodu v pondělí oznámilo, že od 1. srpna budou muset čínské společnosti, které chtějí vyvážet dva kovy používané při výrobě polovodičů, žádat o licence.
„Jsem také znepokojena novými kontrolami vývozu, které Čína nedávno oznámila u dvou kritických minerálů používaných v technologiích, jako jsou polovodiče,“ uvedla Yellenová v připravených poznámkách na setkání s americkými podniky v Pekingu.
„Dopad těchto opatření stále vyhodnocujeme, ale připomínají nám důležitost budování odolných a diverzifikovaných dodavatelských řetězců.“
Bidenova administrativa oznámila opatření zaměřená na posílení amerických technologických kapacit a omezení přístupu Číny k vyspělým technologiím. Patří mezi ně rozsáhlé kontroly vývozu, které vstoupily v platnost v říjnu a omezují možnost amerických podniků prodávat do Číny některé vyspělé počítačové polovodiče nebo související výrobní zařízení.
Yellenová uvedla, že při setkáních s čínskou vládou „dala jasně najevo, že opatření, která přijímáme na ochranu naší národní bezpečnosti, mají být úzce zaměřená“.

„Vycházejí z přímých úvah o národní bezpečnosti a nejsou podnikány za účelem získání ekonomické výhody vůči Číně.“
Peking zatím přijal poměrně málo opatření. V květnu Čína uvedla, že americký výrobce čipů Micron neprošel bezpečnostní prověrkou, a zakázala provozovatelům kritické infrastruktury nakupovat od této společnosti.
A tento týden čínské ministerstvo obchodu oznámilo chystaný zákaz vývozu kovů galia a germania. Ministerstvo ve čtvrtek uvedlo, že jeho nová pravidla nejsou zaměřena na konkrétní zemi.
Čína mezitím zdvojnásobila úsilí o přilákání zahraničních investic a zapojení podniků. Ministerstvo obchodu ve středu uvedlo, že se setkalo s 12 zahraničními farmaceutickými společnostmi, aby porozumělo jejich obchodním problémům.
Yellenová v pátek na setkání s americkými podniky uvedla, že ji „zvláště znepokojují represivní opatření, která byla v posledních měsících přijata proti americkým firmám“.
Její návštěva Číny, která je první návštěvou Yellenové za Bidenovy administrativy, následuje po cestě amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena do Pekingu, která se uskutečnila minulý měsíc a která měla velký ohlas. Blinken se během své cesty setkal také s americkými podniky v Číně.

Yellenová, bývalá šéfka amerického Federálního rezervního systému, obecně zdůrazňovala hospodářský význam americko-čínských vztahů. Pevninská Čína je po Japonsku druhým největším držitelem amerických státních dluhopisů.
V pátek řekla, že USA „neusilují“ o oddělení své ekonomiky od čínské a že „zdravá ekonomická konkurence“ prospívá oběma stranám, jak vyplývá z jejích připravených poznámek pro podniky.
„V ekonomické oblasti nám pravidelná výměna názorů s našimi čínskými protějšky může pomoci monitorovat ekonomická a finanční rizika a může pomoci vytvořit podmínky pro zdravé ekonomické vztahy mezi našimi zeměmi,“ uvedla.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky