Na ceny ropy má vliv několik faktorů, z nichž některé si uvedeme níže.
Vliv OPEC na ceny
OPEC neboli Organizace zemí vyvážejících ropu je hlavním činitelem, který ovlivňuje kolísání cen ropy. OPEC je konsorcium, které od roku 2021 tvoří 13 zemí: Alžírsko, Angola, Gabon, Írán, Irák, Kongo, Kuvajt, Libye, Nigérie, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Rovníková Guinea a Venezuela.
Podle statistik z roku 2018 OPEC kontroluje téměř 80 % světových zásob ropy. Konsorcium stanovuje úroveň těžby tak, aby uspokojilo celosvětovou poptávku, a může ovlivňovat cenu ropy a plynu zvyšováním nebo snižováním těžby.
Před rokem 2014 OPEC slíbil, že v dohledné budoucnosti udrží cenu ropy nad 100 dolary za barel.
Vliv nabídky a poptávky

Stejně jako u každé komodity, akcie nebo dluhopisu způsobují změny cen ropy zákony nabídky a poptávky. Když nabídka převyšuje poptávku, ceny klesají; opačně to platí, když poptávka převyšuje nabídku.
Dramatický pokles cen ropy v roce 2014 byl přičítán nižší poptávce po ropě v Evropě a Číně spolu se stabilní nabídkou ropy ze strany OPEC. Přebytek nabídky ropy způsobil prudký pokles cen ropy.
Ačkoli ceny ropy ovlivňuje nabídka a poptávka, ve skutečnosti cenu ropy určují futures kontrakty na ropu. Futures kontrakt na ropu je závazná dohoda, která dává kupujícímu právo koupit v budoucnu barel ropy za stanovenou cenu. Jak je uvedeno ve smlouvě, kupující a prodávající ropy jsou povinni transakci dokončit k určitému datu.
Přírodní katastrofy
Dalším faktorem, který může způsobit kolísání cen ropy, jsou přírodní katastrofy. Například když v roce 2005 zasáhl jih USA hurikán Katrina, který postihl téměř 20 % amerických zásob ropy, způsobil nárůst ceny za barel ropy o 13 USD. V květnu 2011 vedly k výkyvům cen ropy také záplavy na řece Mississippi.
Spojené státy spotřebují téměř čtvrtinu světové spotřeby ropy.

Politická nestabilita
Z globálního hlediska způsobuje kolísání cen ropy politická nestabilita na Blízkém východě, neboť tento region se na celosvětových dodávkách ropy podílí největší měrou. Například v červenci 2008 dosáhla cena barelu ropy 128 dolarů v důsledku nepokojů a obav spotřebitelů z válek v Afghánistánu i Iráku.
Náklady na těžbu a skladování
Náklady na těžbu mohou také způsobit růst nebo pokles cen ropy. Zatímco těžba ropy na Blízkém východě je relativně levná, ropa v Kanadě v ropných píscích v Albertě je dražší. Jakmile se zásoby levné ropy vyčerpají, může cena pravděpodobně vzrůst, pokud se jediná zbývající ropa nachází v dehtových píscích.
Těžba v USA také přímo ovlivňuje cenu ropy. Při tak velkém přebytku nabídky v tomto odvětví snižuje pokles produkce celkovou nabídku a zvyšuje ceny.
V únoru 2020 činila průměrná denní úroveň produkce v USA přibližně 12,7 milionu barelů ropy. Tato průměrná produkce, ačkoli je volatilní, může mít klesající tendenci. Soustavné týdenní poklesy v důsledku toho vytvářejí tlak na růst cen ropy.

Ropa odkloněná do skladů exponenciálně roste a klíčové uzly zaznamenaly poměrně rychlé zaplnění svých skladovacích nádrží. V polovině dubna 2020 se ve skladovacím uzlu v Cushingu nacházelo zhruba 60 milionů barelů – s celkovou kapacitou 76 milionů barelů.
Dopad úrokových sazeb
Ačkoli se názory různí, skutečností je, že ceny ropy a úrokové sazby mají mezi svými pohyby určitou korelaci. Nejsou však v těsné korelaci. Ve skutečnosti ovlivňuje směr vývoje úrokových sazeb i cen ropy mnoho faktorů. Někdy spolu tyto faktory souvisejí, někdy se ovlivňují navzájem a někdy to, co se děje, nemá žádnou logiku.
Jedna ze základních teorií stanoví, že zvyšující se úrokové sazby zvyšují náklady spotřebitelů a výrobců, což snižuje množství času a peněz, které lidé věnují jízdě autem. Méně lidí na silnicích znamená menší poptávku po ropě, což může způsobit pokles cen ropy. V tomto případě bychom to nazvali inverzní korelací.
Podle stejné teorie si při poklesu úrokových sazeb mohou spotřebitelé a firmy volněji půjčovat a utrácet peníze, což zvyšuje poptávku po ropě. Čím větší je spotřeba ropy, tím více spotřebitelé nabízejí vyšší cenu.
Další ekonomická teorie tvrdí, že rostoucí nebo vysoké úrokové sazby pomáhají posilovat dolar vůči měnám jiných zemí. Když je dolar silný, mohou americké ropné společnosti za každý utracený americký dolar nakoupit více ropy, což v konečném důsledku přenáší úspory na spotřebitele.
Podobně, když je hodnota dolaru vůči zahraničním měnám nízká, relativní síla amerického dolaru znamená nákup menšího množství ropy než dříve. To samozřejmě může přispět k tomu, že se ropa pro USA, které spotřebovávají 20 % světové ropy, stane dražší.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky