Akcie britského výrobce čipů se při otevření trhu obchodovaly za něco málo přes 67 USD, což znamená ocenění na více než 72 miliard USD. Akcie společnosti Arm byly dříve v předobchodní fázi ještě výše, ale část těchto zisků snížily.
Stalo se tak poté, co akcie společnosti Arm v první den čtvrtečního obchodování vzrostly o téměř 25 %. Původní cena akcií pro její velkolepé IPO byla stanovena na 51 USD za kus, což společnost oceňovalo na přibližně 54,5 miliardy USD.
$96.36
Díky pokračující rally se akcie společnosti Arm i nadále obchodují s prémií oproti čipovému gigantu Nvidia, přestože čelí protivětru, který brání jejímu růstu. Někteří analytici vyjádřili obavy z ocenění.
„Cena je drahá… Myslím, že mnoho investorů přemýšlí stranou… a čeká, jak se jim podaří tyto faktory realizovat,“ řekl Ben Barringer, analytik akciového výzkumu ve společnosti Quilter Cheviot, v pořadu „Squawk Box Europe“ na CNBC.
SoftBank, která Arm koupila v roce 2016, uvedla na burzu přibližně 10 % společnosti, přičemž japonský gigant si drží 90 % vlastnictví.

SoftBank čelí kritice ohledně své investiční strategie, neboť její masivní technologická investiční odnož Vision Fund vykázala v posledním fiskálním roce výraznou ztrátu. To stačilo k tomu, aby to některé investory od IPO společnosti Arm odradilo.
William de Gale, portfolio manažer společnosti BlueBox Asset Management, uvedl, že do ARM neinvestoval.
„Nakonec jsme se rozhodli, že máme příliš velké obavy z řízení společnosti, když SoftBank stále ovládá společnost s pochybnou historií v oblasti alokace aktiv,“ řekl de Gale v pátek v pořadu CNBC „Street Signs Europe“.
„Chtěli jsme se tedy chvíli dívat z boku a sledovat, jak společnost funguje jako nezávislý podnik.“
Přesto byla po akciích obrovská poptávka, přičemž několik zpráv z tohoto týdne před primární nabídkou akcií naznačovalo, že vstup na burzu byl několikanásobně přeupsán.
Společnosti Arm, jejíž čipová architektura je obsažena v 99 % chytrých telefonů na světě, se podařilo získat strategické investory včetně společností Apple a Nvidia, aby nakoupili akcie při vstupu na burzu.
Tento týden byla velká pozornost věnována některým rizikům spojeným s touto společností, včetně jejího vystavení se rizikům v Číně a rostoucí konkurenci ze strany konkurenční polovodičové architektury, kterou podporují někteří z největších zákazníků společnosti Arm.

Generální ředitel společnosti Arm Rene Haas ve čtvrtek pro televizi CNBC uvedl, že čínské podnikání společnosti se „daří dobře“ a má velký potenciál v oblasti datových center a automobilových aplikací.
Společnost Arm je obvykle silná v oblasti chytrých telefonů a další spotřební elektroniky. Nyní se však společnost zaměřuje na nové oblasti, včetně umělé inteligence, aby mohla rozvíjet své podnikání.
„Diverzifikovali jsme naše podnikání. Máme významný růst v oblasti cloudových datových center a v automobilovém průmyslu,“ řekl Hass.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky