Zrovna když se vzpamatovávám z jedné události, která mi změnila život, telefon mi sadisticky zacvrliká, že se blíží soudný den… zase.
Životní náklady
Nejnovější hrozba pro život, jak ho známe? Krize životních nákladů. S prudkým růstem cen trpí lidé po celém světě emocionálním vypětím finanční nejistoty a mnozí jsou nuceni činit obtížná rozhodnutí ohledně svých peněz.
Zatímco pro některé z nás to znamená omezit jízdy autem a šetřit na týdenních účtech za jídlo, jiní se museli rozhodnout, zda utratí posledních pár dolarů za jídlo nebo za vytápění domu. Studie ukazují, že životní náklady způsobily, že více než dva miliony lidí ve Spojeném království na jeden den vynechaly jídlo.
Co je to finanční pohoda?
Krize životních nákladů se nepochybně dotýká některých více než jiných. Bez ohledu na váš příjem však mohou být peníze zdrojem obrovského stresu, hněvu a pocitu viny. Když jsou časy napjaté, je snadné si myslet, že řešením je… více peněz. Ale i lidé s vysokými platy mohou mít problém vydržet do další výplaty. Jednou z věcí, která by nám mohla pomoci, je řešit náš vztah k penězům, a tím zlepšit naši finanční pohodu.

Podle Institutu finančního zdraví je finanční pohoda „dynamický vztah finančních a ekonomických zdrojů, které se uplatňují nebo ovlivňují stav fyzické, duševní a sociální pohody“.
Vaše celkové zdraví je zkrátka závislé na nalezení pečlivé rovnováhy mezi emocionální, fyzickou a finanční pohodou. Například utrácení každé koruny, kterou máte, s malou nebo žádnou záchrannou sítí, ve vás pravděpodobně nakonec vyvolá vysokou úzkost. Na druhou stranu přílišné šetření vám může zabránit v tom, abyste si svůj život skutečně užívali.
Zlepšení vaší finanční pohody
Dosáhnout finanční prosperity může být složité a pro každého to nebude vypadat stejně. Podívejte se tedy na své peníze poctivě a položte si tyto otázky:
„Jaké jsou mé priority?“
Ať už je to pravidelná cesta do zahraničí, život o samotě nebo předčasný odchod do důchodu, zvažte, co je pro vás nejdůležitější a co vám přináší radost. Jakmile si stanovíte své priority, můžete se zbavit všech výdajů, které by vám mohly stát v cestě.
„Jaké jsou mé osobní a finanční cíle?“
Mnoho lidí si nemůže dovolit luxus spoření. Pokud však můžete, zamyslete se nad tím, jak byste chtěli, aby váš život a finance vypadaly za půl roku, za rok, za pět let atd. Plánování do budoucna vám pomůže vyhnout se spontánnímu utrácení, které přináší jen krátkodobé uspokojení a kterého můžete později litovat.

„Jak mohu těchto cílů dosáhnout s ohledem na svůj rozpočet?“
Je pravděpodobné, že dosažení vašich finančních cílů bude vyžadovat určitý kompromis. Možná budete muset upravit svůj časový plán nebo snížit náklady. Začněte v malém a nezapomeňte na realistický rozpočet – přílišná přísnost vůči sobě samému by mohla způsobit, že „budoucí vy“ vyhoříte nebo dokonce ze vzpoury utratíte více!
„Jsem šťastný?“
Hlavně nezapomeňte, že vaše současné štěstí je stejně důležité jako vaše budoucnost. Umožňuje vám váš životní styl a výdaje užívat si života? Nebo vás tíží pocit viny spojený s penězi?
Mnoho lidí se snaží převzít kontrolu nad svými financemi ze studu nebo ze strachu, že budou souzeni. Autorka knihy „Real Life Money“ a finanční koučka Clare Sealová však věří, že stud nemá ve zdravém vztahu k penězům místo: „…všichni jsme mnohem víc než to, co vyděláváme, co vlastníme a co dlužíme.“.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky