Společnost Arm se připravuje na velkolepou primární nabídku akcií v době, kdy investory velmi zajímají polovodiče i umělá inteligence.
Důkazem toho je letošní 200% rally společnosti Nvidia. Arm chce z IPO získat téměř 5 miliard dolarů, což by ji ocenilo na více než 50 miliard dolarů. A poptávka je vysoká – agentura Reuters uvádí, že by společnost mohla své akcie ocenit na horní hranici indikovaného rozpětí, případně i nad ní.
Částečně za to může Softbank, vlastník společnosti Arm, a její pozice britského výrobce čipů jako hráče na poli umělé inteligence. Společnost Arm bude „ústředním prvkem“ při přechodu na výpočetní techniku využívající umělou inteligenci, uvedla společnost ve svém prospektu pro IPO.
Společnost však představuje jinou nabídku než Nvidia a je nepravděpodobné, že by v nejbližší době zaznamenala výhody boomu AI, uvedli analytici pro CNBC.
Nvidia vs. Arm: srovnání
Umělá inteligence se dostala do centra pozornosti z velké části díky projektu ChatGPT společnosti OpenAI. Jedná se o technologii známou jako generativní AI, protože AI je schopna generovat odpovědi v reakci na výzvy uživatele.
Taková AI je založena na modelu, který je vycvičen na obrovském množství dat. K trénování těchto modelů AI je zapotřebí obrovský výpočetní výkon.

Společnost Nvidia navrhuje typ polovodičů zvaných grafické procesory nebo GPU, které se dodávají do datových center k trénování a spouštění těchto modelů AI.
Díky prudce rostoucímu zájmu o generativní umělou inteligenci se příjmy společnosti Nvidia prudce zvýšily.
Arm je mezitím společnost, která navrhuje plány nebo „architektury“ některých polovodičů. Tyto architektury jsou celkové návrhy, včetně komponent a instrukcí v programovacím jazyce, které ostatní společnosti používají k výrobě čipů. Arm navrhuje především centrální procesory neboli CPU.
Procesory Arm jsou součástí 99 % chytrých telefonů na světě, včetně těch od velkých hráčů, jako je Apple.
CPU jsou sice potřebné i v datových centrech, ale často se používají ve spojení s GPU k trénování dat, ne však vždy.
Společnost Arm vydělává většinu peněz na licenčních poplatcích a licencování své architektury. Více než 50 % těchto příjmů pochází ze smartphonů a spotřební elektroniky. Zatím nezaznamenává velký nárůst z umělé inteligence.

„Růst v nejbližší době pro Arm skutečně není o AI, ale o mobilních zařízeních, o zvyšování licenčních poplatků,“ řekl v pondělí v pořadu CNBC „Street Signs Europe“ Jamie Mills O’Brien, investiční ředitel společnosti Abrdn.
„Myslím, že v dlouhodobějším horizontu se Arm snaží zaměřit mysl investorů na potenciál … AI na okraji, AI v datovém centru, ale v tuto chvíli to není velká část expozice společnosti.“
Budoucnost společnosti Arm v oblasti AI
Budoucnost společnosti Arm v oblasti AI pravděpodobně nebude pocházet z obrovského množství čipů potřebných k trénování velkých datových modelů.
Místo toho je pravděpodobnější, že bude hlavním hráčem v oblasti AI na „okraji“. Toto slovní spojení označuje procesy AI prováděné na zařízení, jako je smartphone, spíše než v cloudu, jako je ChatGPT.
K tomu budou zařízení vyžadovat čipy s nízkou spotřebou, ale vysokým výkonem, které budou schopny provádět výpočty potřebné pro aplikace AI. Společnost Arm navrhuje architekturu těchto čipů.
„Pokud děláte AI na chytrém telefonu nebo v autě, nebudete mít k dispozici stejnou úroveň výpočetního výkonu, takže musíte optimalizovat model, aby běžel lokálně,“ řekl Peter Richardson, ředitel výzkumu ve společnosti Counterpoint Research, pro CNBC.
„Tyto procesory budou téměř jistě založeny na platformě Arm.“

Společnost Arm ve své žádosti o vstup na burzu uvedla, že na jejích procesorech již běží pracovní zátěže spojené s umělou inteligencí „a na každém chytrém telefonu, který je v současné době na trhu, efektivně běží aplikace pro odvozování umělé inteligence, jako je rozpoznávání hlasu a aplikace filtrů na digitální snímky“.
Společnost Arm však pravděpodobně nepocítí, že by se přínosy AI projevily v jejích příjmech dříve než za tři až pět let, uvedl pro CNBC Richard Windsor, zakladatel společnosti Radio Free Mobile.
Od SoftBank bylo požadováno, aby Arm prodávala jako společnost zabývající se umělou inteligencí, podobně jako Nvidia,“ řekl Windsor.
„Teď z dlouhodobého hlediska naprosto, jsem velkým zastáncem provozování AI na koncových zařízeních, dává to strašně velký ekonomický smysl pro poskytovatele služby a také mnohem větší obecně z hlediska kvality služby, soukromí a bezpečnosti a tak dále a tak dále. Tyto příjmy však společnosti Arm v tuto chvíli nepřináší.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky