Finanční prostředky plánuje použít na další výzkum a vývoj a na rozšíření svého podnikání v Asii a USA a část z nich použije také na posílení výroby: společnost uvádí, že její objem zakázek na příštích pět let nyní činí 450 milionů dolarů.
„Skutečná poptávka našich zákazníků je mnohem vyšší, ale v současné době je stále omezena našimi výrobními kapacitami,“ řekl David Reger, generální ředitel a zakladatel společnosti Neura.
Finanční prostředky poskytla společnost Lingotto, která je součástí investiční společnosti Exor N.V., a dále společnosti Vsquared Ventures, Primepulse a HV Capital. Ocenění nebylo zveřejněno, ale dohoda představuje pro startup posun.
Společnost Neura již dříve získala přibližně 80 milionů dolarů, přičemž všechny tyto prostředky pocházely od strategického sponzora, čínského konglomerátu Han’s Group, který je známý především díky developerské činnosti, ale také díky svým podílům v oblasti provozování hotelů a správy nemovitostí, výroby zařízení a zdravotnictví. Před touto poslední investicí se společnost podle Regera rozhodla vykoupit předchozího sponzora, aby uvolnila místo čistě finančním investorům.

„V dnešním deglobalizovaném světě jsme se rozhodli, že Neura má jako nezávislá společnost mnohem větší potenciál po celém světě a že partnerství je pro obě společnosti výhodnější“.
Společnost má v současné době tři modely, které zahrnují jak robotické paže, tak i „lidštější“ formy – mobilního robota MAV, „špičkového kobota“ LARA a robota MAiRA, kterého popisuje jako „prvního kognitivního robota na světě“. Zdá se, že model společnosti je prozatím zaměřen především na B2B a potenciálně B2B2C. Reger například uvedl, že jeden z jejích zákazníků, japonská společnost Kawasaki, „již prodává svou vlastní řadu cobotů založenou na naší platformě“.
Ceny průmyslových modelů se pohybují v rozmezí od 5 000 do 40 000 eur, zatímco připravovaný servisní robot MiPA, určený pro kanceláře, pečovatelská zařízení a domácnosti, „bude mít cenu hluboko pod deset tisíc eur“.
Před založením společnosti Neura se Reger již sedm let věnoval robotice, a to jak v řídících funkcích, tak i vývoji robotů pro průmyslové aplikace. Pokud se podíváte na jeho profil na LinkedIn, zdá se, že se v tomto výzkumu a vývoji věnoval méně technické a více koncepční stránce, ale to mu možná poskytlo výhodu při budování samotného podniku v oblasti robotiky, protože měl dobrou představu o tom, co zákazníci hledají.
Téměř ve všech průmyslových projektech, řekl, „jsme museli přizpůsobit stávající prostředí robotovi – obvykle velmi složitým a nákladným způsobem – abychom splnili vysoké bezpečnostní požadavky.

„Průmysl to vždy dělal po celá desetiletí, aniž by se o tom kdokoli příliš zajímal. Byl jsem si ale jistý, že z dlouhodobého hlediska by bylo rozumnější upravit samotné roboty tak, aby je bylo možné bezpečně používat v jakémkoli prostředí vedle lidí,“ řekl. „Už v roce 2019 mi bylo jasné, že je možné roboty vybavit smysly a dát jim schopnost rychle a bezpečně zpracovávat vjemy. Ale jak už to ve vyspělém odvětví bývá, je těžké opustit komfortní zónu a vstoupit na neprobádané území. Jinak bychom měli alternativu ke spalovacímu motoru mnohem dříve. Proto jsem nakonec založil vlastní společnost, abych realizoval svou představu kognitivní robotiky.“
Regerův „neformální“ popis toho, co kognitivní roboti znamenají, vypovídá něco o funkčnosti, kterou chce společnost se svými stroji vytvořit. „Řekl bych, že přicházejí chytré telefony s rukama a nohama,“ říká o zařízeních Neura. „Jinými slovy asistenti, kteří nám uleví nejen virtuálně, ale zcela reálně. Fyzicky.“
Platforma, kterou Neura vytvořila, může být podle něj vyškolena a ovládána v jakémkoli jazyce a dialektu, funguje online i offline a koboti mají další funkce, takže mohou pracovat s lidmi a vedle nich, mají senzory a bezpečnostní funkce, které jim umožňují zastavit nebo upravit svůj pohyb, pokud se s nimi člověk dostane do kontaktu, řekl Reger.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky