Nyní, kdy se trh sám od sebe do značné míry opírá o sněhovou kouli šílenství kolem umělé inteligence, jsou nenávistníci v plné síle.
Ještě nikdy nepřevzalo tak málo akcií tak velkou část zátěže indexů, jako jsou S&P 500 a Nasdaq 100, na kterých se pohybují biliony pasivně investovaných dolarů.
Těžký náskok, který se projevuje po celý rok, je patrný z porovnání indexu Nasdaq 100 s verzí téhož indexu, která je zbavena zkreslení tržní hodnotou. Rovnovážný index, který považuje společnost Apple Inc. za stejnou jako Dollar Tree Inc. a od ledna zaostává za standardním benchmarkem o 16 procentních bodů. V rámci indexu S&P 500 ztrácí nevážená verze nejvyšším rozdílem od roku 1990, kdy agentura Bloomberg začala údaje sledovat.
Pro většinu odborníků je situace plná rizik: co se stane s trhem, až skončí hype-cyklus kolem AI? Peter Tchir, vedoucí makro strategie ve společnosti Academy Securities, to vidí jinak. Vkládání peněz do několika těžkých vah je jen „racionální selektivita“ investorů.
„Relativní výkonnost různých sektorů mi dává smysl,“ řekl. „Sleduji nedostatek šířky, ale v tuto chvíli mě to příliš netrápí.“
Index Nasdaq 100, který byl podpořen 190miliardovým zhodnocením akcií společnosti Nvidia Corp., rostl již pátý týden v řadě se ziskem 3,6 %, čímž překonal ostatní indexy uprostřed doutnajících obav z rostoucích úrokových sazeb a recese.
Sedm největších technologických akcií, mezi něž patří také Microsoft Corp, Alphabet Inc, Amazon.com Inc, Meta Platforms Inc a Tesla Inc, díky skvělé předpovědi tržeb společnosti Nvidia. přidalo během pěti dnů dohromady 454 miliard dolarů, což vedlo k druhému týdennímu růstu indexu S&P 500 v řadě.

Od ledna vzrostla Velká sedmička o impozantních 43 %, což představuje téměř pětinásobný mediánový zisk oproti indexu S&P 500. Ocenění se zdá být přitažené za vlasy, protože násobek ceny a zisku 35 je o 80 % vyšší než tržní hodnota.
„Jsou to dobré společnosti. Nezkrachují. Ale lidé za ně začínají platit přemrštěné ceny. Je to jako šílenství,“ řekl Michael Mullaney, ředitel globálního výzkumu společnosti Boston Partners. „Kdyby ve vedení byly samé mizerné společnosti, jako jsme to viděli v roce 2000, bylo by velmi brzy po hře.“
Varování, že tento typ koncentrace povede ke spálení širšího akciového trhu, se v komentářích objevuje rok co rok. Naposledy s ním přišel Mike Wilson, špičkový stratég Morgan Stanley, který jej uvedl jako jeden z důvodů, proč je akciový pokrok neudržitelný.
Vypadnutí z trhu kvůli slabé šířce je však historicky nejvzdálenější obchodní strategií, na kterou lze sázet.
Zatímco extrémní dominance technologických společností na konci 90. let připravila půdu pro krach dot-com, v posledních třech desetiletích bylo celkem 15 let, kdy index S&P 500 vážený stejnou váhou zaostával za verzí váženou kapitalizací. Pouze tři z nich vedly o 12 měsíců později ke ztrátám. V roce 1998, kdy se rozdíl mezi oběma ukazateli zvýšil na 16 procentních bodů, akcie rostly ještě další rok.
Jinými slovy, není žádný zřejmý důvod očekávat, že by nerovnoměrný trh znamenal brzkou zkázu. Namísto toho je to obvykle zhoršující se fundamentální pozadí, které zvrátí vývoj, a když k tomu dojde, ani ty nejpevnější společnosti se neudrží.
Vynikající výkonnost velkých technologických společností nyní podporuje vichřice, která pramení z optimismu ohledně umělé inteligence, lepších než očekávaných zisků a útěku k bezpečným aktivům. Optimismus, že bude dosaženo dohody o zadlužení, rovněž podpořil páteční sentiment.

Bill Harnisch, investiční ředitel společnosti Peconic Partners, jejíž fond si letos do čtvrtka připsal 19 %, na začátku roku pokryl krátké pozice v Microsoftu a zároveň navýšil dlouhé pozice ve společnostech Amazon a Alphabet. Zatímco vysoká inflace a pokračující restriktivní měnová politika naznačují, že trh bude v nadcházejících měsících pravděpodobně ustupovat z nedávných maxim, očekává, že tito technologičtí giganti zůstanou bezpečným útočištěm pro problémové investory.
„Lidé se přiklonili k sedmi jménům, protože jim říkáme zajištěný růst,“ řekl Harnisch. „Nemám pocit, že bychom na trhu o něco přišli. Je jen úžasné, co se děje pod povrchem. A jestli je ta umělá inteligence taková, jak si všichni myslíme, bude tu spousta příležitostí i mimo společnost Nvidia.“
Jedním z voličů, kterým oligarchická rally nesporně způsobuje bolesti hlavy, jsou sběrači akcií. Podle údajů sestavených stratégy Goldman Sachs Group Inc. včetně Cormaca Connerse a Davida Kostina po pěti měsících roku pouze 33 % podílových fondů s velkou kapitalizací překonává své benchmarky, zatímco historický průměr činí 38 %. Nevýraznou výkonnost přičítají chronické averzi vůči technologickým megakapitolům, což je částečně způsobeno pravidlem Komise pro cenné papíry, které omezuje podíl fondu na jedné akcii na 5 %.
Pro všechny ostatní – od pasivních vlastníků až po hedgeové fondy – je neúnavný růst Velké sedmičky buď bezpředmětný, nebo představuje cestu k relativnímu bohatství. Hedgeové fondy zvýšily svůj podíl na celkové čisté expozici vůči jednotlivým akciím na 16 % z 9,7 % na začátku roku, jak ukazují údaje shromážděné makléřskou společností Goldman.
Znepokojení nad vzestupem technologického sektoru do jisté míry odráží převládající pesimismus investorů, kteří stále hledají důvody, proč akciové rallye nevěřit. Přes všechny nástrahy, které jsou před trh kladeny – recese, pokles zisků, agresivní Federální rezervní systém – však akcie odmítají ustoupit. Částečně je to proto, že velmi medvědí postoj ponechává trhu náchylnost k většímu růstu.
„Poukazujeme na nedostatečnou šíři trhu a rizika spojená s přeplněností a koncentrací,“ napsal ve svém komentáři Bobby Molavi, výkonný ředitel společnosti Goldman. „Pak si uvědomujeme, že lidé podhodnocují pozice a chtějí trh snížit, a že prozatím, stejně jako tomu bylo po většinu roku 2023, trh nedá fanouškům to, co chtějí.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky