uspokojila své ambice ohledně společnosti Arm Holdings Plc tím, že získala 4,87 miliardy dolarů v rámci největší primární veřejné nabídky akcií v tomto roce, přičemž odolala pokušení pokusit se o více.
Zda návrat společnosti Arm na veřejný trh proběhne hladce a otevře cestu dalším společnostem, které se brzy stanou veřejnými, se dozvíme až ve čtvrtek, kdy se s akciemi výrobce čipů začne obchodovat. Podle výpočtů agentury Bloomberg News má Arm při ceně IPO hodnotu přibližně 54,5 miliardy dolarů.
Ve prospěch společnosti Arm hovoří fakt, že IPO bylo více než desetinásobně přeupsáno, uvedla agentura Bloomberg News. To znamená, že zájem investorů převýšil nabídku v nabízeném cenovém rozpětí 47 až 51 dolarů za akcii a mohl by přispět k růstu akcií po zahájení obchodování.
Masayoshi Son, zakladatel, předseda představenstva a generální ředitel společnosti SoftBank, při stanovování ceny pro IPO naznačil, že není ochoten tuto poptávku podkopat, i kdyby to znamenalo nechat peníze na stole.
Na středečním závěrečném jednání o stanovení ceny někteří bankéři a manažeři prosazovali vyšší cenu, přičemž část debaty se soustředila na to, zda má 52 dolarů smysl, uvedli lidé obeznámení se záležitostí, kteří si nepřáli být jmenováni, protože jednání bylo neveřejné. Son se do diskuse zapojil a rozhodl se pro 51 dolarů s tím, že nestojí za to riskovat zdravý debut kvůli dodatečným výnosům ve výši zhruba 100 milionů dolarů, uvedli.

Dlouhodobá sázka
Sonův přístup k IPO odráží jeho pokračující dlouhodobou sázku na společnost Arm, jejíž čipy se nacházejí ve většině chytrých telefonů na světě. Společnost Arm také těží z přílivu čipů pro umělou inteligenci a generativní umělou inteligenci, což je posun v odvětví, který pomohl společnosti Nvidia Corp. získat tržní hodnotu více než 1,1 bilionu dolarů.
Společnost Arm byla založena v roce 1990 jako společný podnik společností Acorn Computers, VLSI Technology a tehdejší Apple Computer Inc. a od roku 1998 až do roku 2016, kdy ji za 32 miliard dolarů koupila SoftBank, byla kótována na londýnské burze a Nasdaqu.
V roce 2020 se SoftBank pokusila prodat společnost Arm společnosti Nvidia za 40 miliard dolarů, ale neuspěla. Tento krok rozzlobil zákazníky společnosti Arm, kteří nechtěli, aby se společnost, která dodává základní technologie používané v odvětví mobilních telefonů, dostala do rukou jediného kupce.
Obrat v IPO
Když byla tato transakce zrušena, Arm se obrátil k IPO, při kterém chtěl být oceněn na 60 až 70 miliard dolarů, uvedla agentura Bloomberg News.
Společnost Arm sice dříve usilovala o získání 8 až 10 miliard dolarů při vstupu na burzu, ale tento cíl byl snížen přinejmenším zčásti proto, že se SoftBank rozhodla odkoupit zhruba 25% podíl, který drží její fond Vision Fund, v transakci, která podle údajů společnosti Arm oceňuje Arm na více než 64 miliard dolarů.

SoftBank se také rozhodla držet větší část akcií společnosti Arm a ponechat pouze 10 % z nich investorům, mezi něž patří někteří z největších zákazníků společnosti Arm. V rámci IPO vyčlenila společnost Arm více než 700 milionů dolarů z akcií pro společnosti Intel Corp., Apple Inc., Nvidia Corp., Samsung Electronics Co. a Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.
Upisovatelé mají možnost koupit až 7 milionů dalších akcií.
Jedná se o největší IPO v tomto roce na světě, které překonalo vstup na burzu společnosti Kenvue Inc., odštěpeného podniku Johnson & Johnson Consumer Health, v hodnotě 4,37 miliardy dolarů. IPO společnosti Arm by také mohlo být katalyzátorem pro IPO desítek technologických startupů a dalších společností, jejichž plány na vstup na burzu v USA se zasekly během nejhlubšího a nejdelšího období kotace od finanční krize v roce 2009.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky