Prosincové futures kontrakty na ropu Brent vzrostly o 25 centů, tj. 0,3 %, na 92,45 USD za barel poté, co v pátek klesly o 90 centů. Listopadové futures kontrakty na ropu Brent se při pátečním vypršení kontraktu usadily o 7 centů níže na 95,31 USD za barel.
Futures na americkou ropu West Texas Intermediate si po páteční ztrátě 92 centů připsaly 29 centů, tj. 0,3 %, na 91,08 USD za barel.
Oba benchmarky ve třetím čtvrtletí vzrostly o téměř 30 % díky prognózám velkého deficitu nabídky ropy ve čtvrtém čtvrtletí poté, co Saúdská Arábie a Rusko prodloužily další omezení dodávek až do konce roku.
Organizace zemí vyvážejících ropu s Ruskem a dalšími spojenci, neboli OPEC+, pravděpodobně nezmění svou současnou politiku těžby ropy, až se ve středu sejde panel nazvaný Společný monitorovací výbor ministrů, sdělily agentuře Reuters čtyři zdroje z OPEC+, protože omezenější dodávky a rostoucí poptávka jsou hnacím motorem růstu cen ropy.

„Ceny ropy začaly týden silným růstem v souvislosti s obavami o dodávky, přičemž se neočekává žádná změna politiky OPEC+, zatímco vyhnutí se uzavření americké vlády během víkendu přineslo určitou úlevu,“ uvedl Hiroyuki Kikukawa, prezident společnosti NS Trading, která je součástí společnosti Nissan
„Přesto bude to, zda trh dále poroste, záviset na budoucím vývoji poptávky,“ dodal.
Zatímco se neočekává, že by OPEC+ vzhledem k nedávnému posílení trhu změnil svou produkční politiku, Saúdská Arábie by mohla začít zmírňovat své dodatečné dobrovolné snížení dodávek o 1 milion barelů denně
„Saúdové uvedli, že stále existují obavy z čínské poptávky. Určitou důvěru však dodají údaje o indexech PMI zveřejněné o víkendu, kdy se čínský výrobní index PMI v září poprvé od března vrátil do oblasti expanze.“
Oficiální údaje v sobotu ukázaly, že aktivita čínských továren v září poprvé po šesti měsících vzrostla, a přidaly se tak k řadě ukazatelů, které naznačují, že se druhá největší ekonomika světa začala stabilizovat.
Nedělní průzkum v soukromém sektoru však byl méně povzbudivý a ukázal, že aktivita továren v zemi v září rostla pomalejším tempem.

Trvalejší oživení čínské ekonomiky totiž oddaluje propad trhu s nemovitostmi, pokles vývozu a vysoká nezaměstnanost mladých lidí, což vyvolává obavy ze slabší poptávky po pohonných hmotách.
Jinde rozhodnutí republikánského předsedy Sněmovny reprezentantů Kevina McCarthyho obrátit se na demokraty, aby schválili návrh zákona o krátkodobém financování, učiněné na poslední chvíli, posunulo riziko shutdownu na polovinu listopadu, což znamená, že více než 4 miliony zaměstnanců americké federální vlády mohou prozatím počítat s pokračováním výplat.
Obavy z nabídky posílil počet vrtných souprav v USA, který je předběžným ukazatelem budoucí těžby, který v týdnu do 29. září klesl o sedm na 623, což je nejnižší hodnota od února 2022, uvedla v pátek ve své pečlivě sledované zprávě společnost Baker Hughes, která poskytuje energetické služby.
Podle pátečního průzkumu 42 ekonomů, který sestavila agentura Reuters, by měla ropa Brent ve čtvrtém čtvrtletí dosahovat průměrné ceny 89,85 USD za barel a v roce 2024 86,45 USD.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky