To se rovná 50 % světové ekonomiky a naruší mzdy ve výši 14,6 bilionu USD. Rozsah této digitální transformace může být alarmující, zejména proto, že se předpokládá, že neúměrně zasáhne zranitelné skupiny obyvatel s nízkou kvalifikací. Ve skutečnosti však automatizace změní povahu práce více, než kolik vytlačí pracovníků a vzniknou nové pracovní místa. Proto je nutné, abychom pochopili a řešili výzvy spojené s automatizací, a mohli tak směřovat k udržitelné a spravedlivější budoucnosti práce.
Budoucnost práce
Je důležité poznamenat, že automatizace sice změní 50 % pracovních míst, ale neočekává se, že by zrušila více než 5 % pracovních míst. Většina pracovníků nebude nahrazena počítači, ale bude pracovat společně s rychle se vyvíjejícími stroji. Budoucnost práce bude znamenat přesun poptávky od pomocných kancelářských pozic, obsluhy strojů a dalších profesí s nízkou kvalifikací směrem k technologickým odborníkům, jako jsou počítačoví inženýři a specialisté na informační a komunikační technologie
Pracovníci si budou muset osvojit nové dovednosti, aby mohli vykonávat tato zaměstnání nebo se přizpůsobit změnám v rámci svých současných pracovních pozic. Navzdory obavám z automatizace však vedoucí pracovníci podniků své zaměstnance na tyto potřebné dovednosti dostatečně nepřipravují. Zatímco 45 % vedoucích pracovníků podniků komunikuje o iniciativách v oblasti automatizace, což svědčí o jejich povědomí o situaci, pouze 15 % jich komunikuje o iniciativách v oblasti zvyšování kvalifikace.

Nedostatečná pozornost věnovaná zvyšování kvalifikace povede k naléhavému rozdílu mezi pracovníky a pracovními místy. V budoucnu bude 9 z 10 pracovních míst vyžadovat digitální dovednosti, avšak dnes 44 % Evropanů ve věku 16-74 let nemá ani základní digitální dovednosti. Hrozící nedostatek dovedností povede v Evropě do roku 2025 k 1,67 milionu neobsazených pracovních míst pro odborníky v oblasti informačních a komunikačních technologií. Tato budoucí pracovní místa ukazují, že revoluce v automatizaci nemusí nutně znamenat ztrátu práce. Spíše představuje příležitost a výzvu k akci pro cílené zvyšování kvalifikace.
Zvyšující se nerovnost
Nedostatek příležitostí ke zvyšování kvalifikace neúměrně postihuje již dnes zranitelné skupiny obyvatel, které zastávají mnoho pracovních míst s nízkou kvalifikací, jež budou brzy plně automatizována. Bez řešení této potřeby směřujeme k budoucnosti, kdy se nerovnost bude zvyšovat.
Například ženy tvoří 65 % evropských zaměstnanců, ale pouze 17 % evropské pracovní síly v oblasti IKT. Zpráva Světového ekonomického fóra ve skutečnosti odhaduje, že do roku 2026 by 57 % pracovních míst, která mají být nahrazena technologiemi, patřilo ženám. Pracovníci z nižších socioekonomických vrstev jsou podobně ohroženi automatizací pracovních míst a studie ve školách ukazují, že osoby z nižších socioekonomických vrstev mají nižší využívání IKT a digitální kompetence.
Další populací, která je zranitelná vůči změnám v automatizaci, je mládež, zejména z venkovských oblastí a z nižších socioekonomických vrstev. V současné době tvoří mladí lidé 17 % světové populace, ale 40 % nezaměstnaných. To může být z velké části způsobeno rozdílem mezi dovednostmi v oblasti informačních a komunikačních technologií souvisejícími s prací, mezi něž patří správa dat a publikování na počítači, a digitální gramotností, která je běžně spojována s mladými lidmi, jako je zasílání zpráv a rekreační používání internetu. Studie UNICEF z roku 2019 v Laoské lidově demokratické republice ve skutečnosti zjistila, že mezi mladými lidmi ve věku 15-24 let pouze 34 % z nejvyššího kvintilu bohatství uvedlo, že využívá dovednosti v oblasti IKT. U mládeže z dolních 60 % toto číslo klesá na méně než čtyři procenta.

V rozvíjejících se a rozvojových zemích nižší míra přístupu k internetu dále prohlubuje rozdíly v digitálních dovednostech. Například studie Pew Research Center z roku 2013 ukázala, že zatímco ve Spojených státech používá internet 84 % dospělé populace, v Pákistánu je to pouze 8 % dospělých a v Ghaně 26 %. Tato geografická propast se týká i rozvinutých zemí, kde jsou zvláště zranitelní uprchlíci a migranti z rozvojových zemí. V Německu má pouze 45 % syrských uprchlíků maturitu a pouze 23 % má vysokoškolský titul. Tito uprchlíci zaostávají za Němci, pokud jde o kvalifikaci a vzdělání, což jsou faktory, které ztěžují vzestupnou mobilitu, neboť pouze 8 % z nich je zaměstnáno jako kvalifikovaní pracovníci. Ačkoli v současné době hledá v Německu práci 500 000 syrských uprchlíků, očekává se, že drtivých 75 % z nich zůstane bez práce i po pěti letech.
Všechny tyto skupiny pracovníků by si mohly osvojit dovednosti v oblasti informačních a komunikačních technologií, které jsou nezbytné pro naplnění požadavků budoucí evropské ekonomiky a pro její rozvoj. Bez zvyšování kvalifikace, které by bylo dostupné a cílené na zranitelné skupiny obyvatel, však změny v automatizaci v příštích letech pouze prohloubí jejich nezaměstnanost.
Výzva k akci
Přestože v současné době chybí dostatečné zvyšování kvalifikace pracovníků s nízkou kvalifikací, mnoho veřejných a neziskových iniciativ se aktivně snaží tuto potřebu řešit.
Jedním z úspěšných modelů je Grand Ecole du Numérique, iniciativa mnoha zúčastněných stran založená francouzským ministerstvem hospodářství a financí. Tento program uděluje značku programům odborné přípravy v oblasti IKT, které splňují kritéria inkluzivity a rozmanitosti, a ty pak mají nárok na financování až 80 % svých nákladů prostřednictvím grantu od Grand Ecole. Některé z těchto programů zvyšování digitálních dovedností jsou dokonce přímo zaměřeny na zranitelné skupiny obyvatel, jako například nezisková organizace Konexio, která se zaměřuje na uprchlíky a migranty.
Pro řešení rostoucí role automatizace a umělé inteligence v práci je třeba přijmout opatření. Je třeba rozvíjet a podporovat stávající iniciativy na zvyšování kvalifikace ohrožených skupin obyvatelstva a stejně tak je třeba, aby se více zapojili vedoucí představitelé podniků a soukromého sektoru. Změny, které přináší automatizace a umělá inteligence, nemusí být alarmující. Spíše se mohou díky zvýšenému a cílenému zvyšování kvalifikace stát příležitostí k posílení postavení pracovníků s nízkou kvalifikací a k budování inkluzivnější budoucnosti práce.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky