S jejím souhlasem jsem převzal odpovědnost za její finance. Ach jo. To byl ale zmatek. Zkrátka a dobře, už delší dobu nebyla schopná uspořádat si své záležitosti. A teď jsem za ně byl zodpovědný já.
Podíval jsem se na hromadu účtů a nezodpovězené korespondence, vyhrnul si rukávy a… našel si jinou práci. Cokoliv jiného. Po celou dobu. Teprve když začaly chodit soudní obsílky, začala jsem konečně v panice telefonovat. Hladina mého stresu šla do kopru. Všechno se mi vymykalo kontrole.
Hledání příčin prokrastinace
Nemělo by to tak být. Normální člověk, říkal jsem si, by si dělal seznamy, stanovil priority a skutečně něco dělal. Já ne. Co se mnou bylo špatně?
Vždycky jsem měl tendenci jezdit v termínech. V průběhu let jsem se několikrát pokusil věci zlepšit. Psal jsem akční plány a nekonečné seznamy úkolů. A přestože tato vynucená sebekázeň měla určitý efekt, základní problém nezmizel.
Co je se mnou špatně?

Problém s emocemi
V minulosti jsem se setkal s mnoha názory. Obvykle se zaměřují na osobní organizaci, konkrétně na time management. Je to tedy odpověď? Stanovte si dostatek cílů a termínů, odškrtněte si dostatek úspěchů a všechno bude v pořádku?
Možná ne. Výzkumy totiž naznačují, že hlavní příčina prokrastinace nemusí být tak jednoduchá jako špatný time management. Jde o špatné zvládání emocí.
Prokrastinace jako mechanismus zvládání
Profesorka Fuschia Siroisová a Dr. Tim Pychyl jsou předními výzkumníky v oblasti prokrastinace. Ve své výzkumné práci z roku 2013 naznačují, že jedinci se často uchylují k prokrastinaci jako k mechanismu zvládání negativních emocí spojených se stresem, úzkostí, strachem z neúspěchu nebo dokonce nudou.
Odložením úkolů nebo jejich úplným vyhnutím se lidé dočasně zbavují těchto tísnivých emocí. Tato krátkodobá úleva však přichází za cenu zvýšeného stresu a úzkosti, protože se blíží termíny.

Jednou z nejhorších věcí na prokrastinaci je, že si většinou uvědomujeme, že ji děláme. Toto sebeuvědomění posiluje náš pocit studu a podporuje sebeobviňování. A to posiluje negativní emoce, které k prokrastinaci vedly v první řadě. Je to začarovaný kruh.
Všichni neprokrastinujeme stejně
Na tomto místě je důležité poznamenat, že ne každý prokrastinuje stejně. Dobře, čas od času ji dělá téměř každý. Ale pro některé lidi je to vážný problém. A příčiny nejsou vždy stejné.
Lidé s ADHD mají například zvýšený sklon k prokrastinaci. Výzkumy však naznačují, že to souvisí spíše s obtížemi při udržení pozornosti než s emocionálními problémy.
Pokud vedete někoho, kdo má problémy s prokrastinací, nebo pokud jste k ní sami náchylní, je dobré mít na paměti všechny možné příčiny.
Zavedení správné praxe k překonání prokrastinace
Dobře, takže prokrastinujete proto, že špatně zvládáte negativní emoce, ne proto, že jste mizerný manažer času. Existuje však několik technik, které mohou pomoci s praktickou stránkou boje proti prokrastinaci. Například:

- Stanovte si realistické cíle. Nejasné cíle mohou být demotivující a zvyšují pravděpodobnost prokrastinace. Stanovte si jasné a dosažitelné cíle, které vám nastíní, co a kdy musíte udělat. Rozhodněte se, co by vaše budoucí já chtělo vidět, a vypracujte jasný akční plán, jak toho dosáhnout.
- Rozdělte úkoly na zvládnutelné části. Přemíra úkolů vás může ochromit a vést k prokrastinaci. Rozdělte větší úkoly na menší, lépe zvládnutelné kroky. Tento přístup nejenže úkoly méně zastrašuje, ale také poskytuje pocit úspěchu, když každý krok dokončíte.
- Naplánujte konkrétní kroky k překonání překážek. Pokud například potřebujete pracovat na náročném projektu, můžete si stanovit konkrétní čas a místo pro práci na něm. Tento přístup vám pomůže vytvořit konkrétní plán, který sníží nejednoznačnost a usnadní začátek.
- Získejte podporu ostatních. Učiňte se zodpovědnými vůči spolupracovníkům, abyste posílili motivaci a odhodlání. Sdílení pokroku, neúspěchů a termínů s důvěryhodnou osobou nebo skupinou může poskytnout podporu i dodatečnou odpovědnost.
Povede to všechno k tomu, že se vám
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky