Tato změna je reakcí na vznikající hrozby pro fiskální sílu země, ačkoli agentura ponechala dlouhodobý rating emitenta a přednostní nezajištěný rating USA na úrovni Aaa.
Agentura vyjádřila obavy, že v kontextu rostoucích úrokových sazeb a bez adekvátních fiskálních úprav, které by buď snížily vládní výdaje, nebo zvýšily příjmy, budou v USA přetrvávat značné fiskální nedostatky, které výrazně zhorší dostupnost dluhu. Agentura Moody’s rovněž naznačila, že spory ve Washingtonu jsou zhoršující okolností.
“Pokračující politická polarizace v americkém Kongresu stupňuje nebezpečí, že se následujícím vládám nepodaří dosáhnout dohody o finanční strategii, která by zpomalila zhoršování dostupnosti dluhu,” varovala agentura Moody’s.
Navzdory sníženému výhledu ratingová agentura stále předpokládá, že si Spojené státy udrží svou pozoruhodnou ekonomickou sílu, což se odráží v zachování ratingu Aaa. Agentura Moody’s naznačila, že nepředvídaný pozitivní růst ve střednědobém horizontu by mohl zpomalit zhoršování dostupnosti dluhu země.
Náměstek ministra financí USA Wally Adeyemo sice potvrdil zachování ratingu Aaa, veřejně však vyjádřil nesouhlas se změnou výhledu na negativní. Adeyemo argumentoval: “Americká ekonomika je i nadále silná a státní cenné papíry jsou celosvětově nejlépe hodnoceným bezpečným a v poslední době i likvidním aktivem”.
Zdroj: Getty Images
Revize výhledu agentury Moody’s se časově shoduje s přízrakem dalšího uzavření americké vlády. V současné době je financování vlády zajištěno do 17. listopadu, ale zákonodárci zůstávají na mrtvém bodě, pokud jde o návrh zákona o financování, neboť tento termín se rychle blíží.
Předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson, který zastává čerstvě jmenovanou funkci, naznačil svůj záměr zveřejnit v sobotu republikánskou strategii financování vlády. Předběžné oznámení by poslancům poskytlo možnost prostudovat plán před očekávaným úterním hlasováním o tomto opatření. Jeho “žebříčkové” pokračující usnesení (CR), které navrhuje financovat vybrané vládní oblasti do 7. prosince a další do 19. ledna, odmítl jak Bílý dům, tak demokraty ovládaný Senát.
Tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová naznačila, že Moodyho změna výhledu ztělesňuje další důsledky republikánského extremismu a dysfunkce Kongresu.
V srpnu snížila další významná ratingová agentura Fitch Ratings rating dlouhodobého selhání amerických emitentů v zahraniční měně z AAA na AA+. Jako důvod snížení ratingu agentura Fitch uvedla “očekávaný fiskální úpadek v nadcházejících třech letech” a erozi správy věcí veřejných a také rostoucí dluhovou zátěž.
Agentura Fitch rovněž poznamenala, že neustálé politické tahanice ve Washingtonu ohledně dluhového stropu a tendence k řešení na poslední chvíli podkopaly důvěru ve fiskální řízení. Zdá se, že poslední revize výhledu agentury Moody’s ohledně úvěrové spolehlivosti USA odráží podobné obavy z napjatého politického klimatu a jeho potenciálních rizik pro finanční stabilitu země.
Tato změna je reakcí na vznikající hrozby pro fiskální sílu země, ačkoli agentura ponechala dlouhodobý rating emitenta a přednostní nezajištěný rating USA na úrovni Aaa.Agentura vyjádřila obavy, že v kontextu rostoucích úrokových sazeb a bez adekvátních fiskálních úprav, které by buď snížily vládní výdaje, nebo zvýšily příjmy, budou v USA přetrvávat značné fiskální nedostatky, které výrazně zhorší dostupnost dluhu. Agentura Moody’s rovněž naznačila, že spory ve Washingtonu jsou zhoršující okolností.“Pokračující politická polarizace v americkém Kongresu stupňuje nebezpečí, že se následujícím vládám nepodaří dosáhnout dohody o finanční strategii, která by zpomalila zhoršování dostupnosti dluhu,” varovala agentura Moody’s.Navzdory sníženému výhledu ratingová agentura stále předpokládá, že si Spojené státy udrží svou pozoruhodnou ekonomickou sílu, což se odráží v zachování ratingu Aaa. Agentura Moody’s naznačila, že nepředvídaný pozitivní růst ve střednědobém horizontu by mohl zpomalit zhoršování dostupnosti dluhu země.Náměstek ministra financí USA Wally Adeyemo sice potvrdil zachování ratingu Aaa, veřejně však vyjádřil nesouhlas se změnou výhledu na negativní. Adeyemo argumentoval: “Americká ekonomika je i nadále silná a státní cenné papíry jsou celosvětově nejlépe hodnoceným bezpečným a v poslední době i likvidním aktivem”.Revize výhledu agentury Moody’s se časově shoduje s přízrakem dalšího uzavření americké vlády. V současné době je financování vlády zajištěno do 17. listopadu, ale zákonodárci zůstávají na mrtvém bodě, pokud jde o návrh zákona o financování, neboť tento termín se rychle blíží.Předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson, který zastává čerstvě jmenovanou funkci, naznačil svůj záměr zveřejnit v sobotu republikánskou strategii financování vlády. Předběžné oznámení by poslancům poskytlo možnost prostudovat plán před očekávaným úterním hlasováním o tomto opatření. Jeho “žebříčkové” pokračující usnesení , které navrhuje financovat vybrané vládní oblasti do 7. prosince a další do 19. ledna, odmítl jak Bílý dům, tak demokraty ovládaný Senát.Tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová naznačila, že Moodyho změna výhledu ztělesňuje další důsledky republikánského extremismu a dysfunkce Kongresu.V srpnu snížila další významná ratingová agentura Fitch Ratings rating dlouhodobého selhání amerických emitentů v zahraniční měně z AAA na AA+. Jako důvod snížení ratingu agentura Fitch uvedla “očekávaný fiskální úpadek v nadcházejících třech letech” a erozi správy věcí veřejných a také rostoucí dluhovou zátěž.Agentura Fitch rovněž poznamenala, že neustálé politické tahanice ve Washingtonu ohledně dluhového stropu a tendence k řešení na poslední chvíli podkopaly důvěru ve fiskální řízení. Zdá se, že poslední revize výhledu agentury Moody’s ohledně úvěrové spolehlivosti USA odráží podobné obavy z napjatého politického klimatu a jeho potenciálních rizik pro finanční stabilitu země.