Tyto spekulace připravily půdu pro to, aby index MSCI AC Asia Pacific vystoupil na nejvyšší úroveň od začátku srpna. Hongkongské akcie před usazením vzrostly až o 3,4 %, zatímco futures na evropské i americké akcie si udržely stabilní tempo.
Technický ukazatel agentury Bloomberg tyto pohyby odrážel a naznačoval, že americké akcie se nacházejí na překoupených úrovních. Index S&P 500 zaznamenal v předchozí seanci mírný posun vpřed, index Nasdaq 100 po více než 50% nárůstu v roce 2023 klesl.
Již dříve Čínská lidová banka čelila ekonomickému tlaku v důsledku krize na trhu nemovitostí a slabé poptávky tím, že prostřednictvím jednoletých politických půjček poskytla rekordní objem hotovosti. Pevninské akciové benchmarky však měly tendenci klesat.
Při asijském obchodování došlo k plošnému poklesu státních dluhopisů, což vedlo k návratu desetiletého výnosu zpět k 4 % poté, co ve čtvrtek klesl pod tuto hranici. Stratégové Ian Lyngen a Ben Jeffery ze společnosti BMO Capital Markets předpověděli, že býčí nálada bude pokračovat i v novém roce za předpokladu, že dojde k “postupné rekalibraci směrem k méně restriktivní měnové politice”.

Dolar si vůči svým protějškům ze skupiny deseti zemí udržoval úzké obchodní rozpětí. Stalo se tak po oslabení zelené bankovky vůči většině měn rozvinutých trhů v předchozí seanci, k němuž vedlo silné vystoupení eura i libry. To bylo vyvoláno tím, že evropští centrální bankéři naznačili, že neplánují urychlit tempo svého obratu ke snižování úrokových sazeb v souladu s USA.
Člen Rady guvernérů Evropské centrální banky Madis Müller se vyjádřil, že trhy předčasně předpokládají, že ECB zahájí snižování úrokových sazeb v první polovině příštího roku. Toto tvrzení se setkalo s rozdílnými názory investorů.
Steven Major, globální ředitel výzkumu fixních výnosů HSBC, obhajoval předčasnou reakci trhu na potenciální snížení sazeb a tvrdil, že “trhy se nemýlí, když předbíhají centrální banky, když centrální banky mají za sebou historii zaostávání”.
Kurz jenu se ustálil na úrovni přibližně 142 za dolar, protože obchodníci upravovali své pozice před víkendem a blížícím se politickým rozhodnutím Bank of Japan. Stále více se spekuluje o tom, že politici ukončí současnou politiku záporných sazeb.

Ekonomové z některých největších bank na Wall Street mezitím vnímají nedávné signály ze strany Federálního rezervního systému jako indikátory brzkého a rychlejšího zavádění snižování sazeb v příštím roce. Na základě těchto předpokladů a výsledků posledního zasedání centrální banky v roce 2023 analytici Goldman Sachs předpovídají soustavnou vlnu snižování úrokových sazeb počínaje březnem. Banka Barclays revidovala svou prognózu na tři snížení sazeb v roce 2024 oproti jednomu předpokládanému snížení sazeb před zasedáním Fedu. Současně banka JPMorgan Chase posunula svou predikci začátku cyklu uvolňování sazeb z července na červen.
V souvisejících tržních zprávách je ropa připravena zajistit si první týdenní zisk za téměř dva měsíce, k čemuž přispěl pozitivní impuls na trhu po posledním postoji Fedu. Očekává se, že zlato také zakončí týden růstovým trendem, což posílí optimismus investorů na více frontách.
Závěrem lze říci, že asijské akcie zaznamenaly růst v souvislosti s převládajícím názorem, že Federální rezervní systém se blíží ke snížení sazeb. Tento vývoj spolu s opatrným optimismem vyjádřeným klíčovými ekonomy na Wall Street nutí světové trhy, aby byly s blížícím se koncem roku 2023 ve střehu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky