Klíčové body
- Tesla čelí vyhrocenému konfliktu s odbory ve Švédsku a přilehlých zemích, kde se střetává protiodborový postoj Elona Muska s tradičními pracovními principy.
- Spor nabral na intenzitě, když Tesla odmítla schválit kolektivní smlouvu, což vedlo k stávce 130 mechaniků v Švédsku a dalším pracovníkům po celé zemi, kteří pozastavili své služby.
- Stávka se rozšířila do sousedních severských zemí, a dokonce i institucionální investoři vyjádřili podporu odborům, což zvyšuje tlak na Teslu.
- Muskův odpor vůči odborům kontrastuje s tradičními silnými odborovými tradicemi v Skandinávii a vyvolává obavy ohledně možného vlivu na německé pracovníky v nové továrně Tesly.
Tesla, známý výrobce elektromobilů, vede ve Švédsku a přilehlých zemích vyhrocený spor s odboráři, v němž se ostře střetává tvrdý protiodborový postoj generálního ředitele Elona Muska s hluboce zakořeněnými pracovními principy skandinávských zemí. Zaměstnanci společnosti Tesla po celém světě doposud nezaložili odbory, což vyvolalo debaty o možném rozšíření stávek do dalších odvětví v Evropě, kde mají jednotliví pracovníci obvykle právo na kolektivní vyjednávání. Tento scénář je důležitý zejména v Německu, kde má společnost Tesla
Konflikt v odborech společnosti Tesla se rozhořel, když se přibližně 130 mechaniků z 10 garáží Tesla ve Švédsku rozhodlo 27. října odložit nářadí, čímž zdůvodnili svůj protest proti odmítnutí společnosti schválit kolektivní smlouvu. Ačkoli Tesla nemá ve Švédsku továrnu, provozuje v regionu síť servisních středisek.
V návaznosti na stávku mechaniků pod hlavičkou renomovaného švédského odborového svazu kovodělníků IF Metall se sjednotili i další zaměstnanci po celé zemi a přestali poskytovat své služby, aby na společnost vyvíjeli tlak. Členové dopravních odborů se zavázali, že od neděle přeruší svoz odpadu ze servisních středisek Tesla. Zaměstnanci smluvně vázaní u dodavatele Hydro Extrusions, který se specializuje na výrobu hliníkových profilů, odmítli vyrábět komponenty pro vozy Tesla.
Odbory navíc přislíbily, že se jejich členové nebudou nadále podílet na lakování vozů Tesla, servisu v kancelářích společnosti ani na obsluze jejích elektrických systémů v dílnách či na žádné ze 70 nabíjecích stanic ve Švédsku. Došlo k zastavení dodávek registračních značek pro vozidla Tesla pracovníky pošty, což vedlo společnost Tesla k podání žaloby na švédskou dopravní agenturu a společnost PostNord, která je za dodávky značek odpovědná. Společnost Tesla však první kola u soudu prohrála, případ stále probíhá.
Bojkot se rozšířil po sousedních severských zemích jako pandemie. V Dánsku přístavní dělníci odmítli ve svých přístavech vykládat přijíždějící vozidla Tesla. Finsko a Norsko vydaly varování naznačující, že pokud se spor nevyřeší do středy, pracovníci v přístavech a dílnách se postaví na stranu stávkujících.
K rostoucímu tlaku na společnost Tesla se připojila skupina 16 institucionálních investorů, mezi něž patří KLP, největší penzijní fond v Norsku, a PensionDanmark. Společně napsali dopis předsedkyni představenstva společnosti Tesla Robyn Denholmové, v němž ji vyzvali, aby přehodnotila svůj postoj k odborům, a požádali o schůzku k dalšímu jednání. PensionDanmark se zbavil svého podílu v automobilce ve výši 476 milionů korun
Skandinávie je známá svou silnou odborovou tradicí, kdy Švédsko patří k nejsilněji odborově organizovaným zemím v Evropě, o čemž svědčí devět z deseti zaměstnanců, kteří jsou více pokryti kolektivními smlouvami. V celé Skandinávii zaměstnavatelé a odbory vyjednávají o mzdových a pracovních podmínkách, přičemž stát do toho téměř nezasahuje. Tato praxe se datuje od 30. let 20. století, což přispělo k rovnováze na trhu práce a pomohlo pracovníkům využívajícím desetiletí hospodářské prosperity.

V ostrém kontrastu s Muskovým pohrdáním odbory, kdy hrdě prohlašuje: “Nesouhlasím s myšlenkou odborů,” je jeho obvinění, že UAW napomohla bankrotu společností General Motors
Němečtí odboroví organizátoři pozorně sledují vývoj událostí, neboť Tesla zde v roce 2022 otevřela svou první evropskou giga továrnu. Pokud bude situace ve Švédsku stát společnost draho, mohou se němečtí zaměstnanci inspirovat k urychlení snahy o odborovou organizaci, čímž by mohli dosáhnout pro ně výhodné dohody. Odborový svaz IG Metall v Německu vyjádřil obavy ohledně bezpečnosti práce v továrně a obdržel zprávy o nehodách a zdravotních problémech, které vedly k nemocnosti zaměstnanců.
Odborový svaz pracovníků HVAC má nově zvolenou předsedkyni Christinu Bennerovou, která žoviálně prohlásila: “Nedovolujeme zóny bez odborů! Ani na Marsu, Elone Musku!” během svého říjnového inauguračního projevu. Co se týče společnosti Tesla, ta na probíhající situaci zatím nereagovala.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky