Klíčové body
- Americký dolar se dnes vzpamatovává z nejnovějších dat
- Euro je poměrně stabilní
- Jen odevzdává část zisků
Dolarový index byl naposledy beze změny na úrovni 103,27 poté, co se dříve propadl až na 103,13.
Čtvrteční údaje ukázaly, že hrubý domácí produkt v posledním čtvrtletí vzrostl anualizovaným tempem 3,3 %, což je předběžný odhad HDP Úřadu pro ekonomickou analýzu ministerstva obchodu.
Americký dolar se ve čtvrtek na začátku evropského obchodování pohyboval v úzkém rozpětí, zatímco euro před široce sledovaným zasedáním Evropské centrální banky vzrostlo.
V tuto chvíli se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval jen o něco níže na úrovni 103,017, což stále není daleko od šestitýdenního maxima 103,82, které bylo zaznamenáno v úterý.
Dolar a jeho odezva na výsledek amerického HDP za čtvrté čtvrtletí
Dolar se ve čtvrtek stabilizoval a mírně poklesl z maximálních hodnot zaznamenaných na začátku týdne, protože obchodníci konsolidují pozice před zasedáním Federálního rezervního systému, které se uskuteční příští týden.
Obchodníci snižují očekávání brzkého snížení sazeb ze strany Fedu v návaznosti na odmítavé reakce centrálních bankéřů a zveřejnění údajů, které zdůraznily odolnost americké ekonomiky.
Trhy nyní odhadují šanci na snížení sazeb v březnu zhruba na 50 %, zatímco před měsícem to bylo více než 80 %.
Před zasedáním Fedu příští týden je třeba zpracovat další klíčové údaje, počínaje prvním údajem o hrubém domácím produktu USA za čtvrté čtvrtletí, který bude zveřejněn později během zasedání.
Očekává se, že vykáže 2% anualizovaný růst, což je výrazný pokles oproti 4,9% růstu zaznamenanému ve třetím čtvrtletí, ale stále to naznačuje, že se USA v roce 2023 vyhnuly recesi.

Euro je před zasedáním ECB stabilní
V Evropě se měnový pár EUR/USD před posledním zasedáním Evropské centrální banky obchodoval o 0,1 % výše na úrovni 1,0896.
Je prakticky jisté, že centrální banka ponechá úrokové sazby na rekordních hodnotách, avšak nadále panuje nejistota ohledně budoucnosti a toho, kdy se představitelé rozhodnou, že mohou začít snižovat sazby ve snaze podpořit růst v bloku.
Trhy očekávaly snížení již v dubnu, ale v posledních několika týdnech ceny snižovaly, protože tvůrci politiky na toto agresivní snižování tlačili.
S ohledem na to bude obzvláště zajímavá tisková konference prezidentky Christine Lagardeové po zasedání.
GBP/USD se obchodoval o něco výše na úrovni 1,2728, přičemž obchodníci s britskou librou hledali náznaky před zasedáním Bank of England, které se bude konat příští týden a na kterém se bude stanovovat politika.
Pokud jde o Česko, podle prognóz ekonomika letos vzroste o 1,2 procenta po loňském poklesu o 0,6 procenta. Průměrná celoroční inflace bude 3,1 procenta po loňských 10,7 procenta. Nezaměstnanost zůstane nízká a reálné mzdy se po dvou letech vrátí k růstu. Vyplývá to z makroekonomické prognózy, kterou představilo ministerstvo financí. Deficit veřejných financí se podle prognózy sníží na 2,2 procenta hrubého domácího produktu
Jen odevzdává část zisků
V Asii USD/JPY vzrostl o 0,1 % na 147,65, přičemž jen po prudkých ziscích na začátku týdne mírně oslabil. Ty přišly poté, co guvernér Bank of Japan Kazuo Ueda nabídl další signály ohledně možného odklonu od záporných úrokových sazeb – které byly v posledních dvou letech pro jen klíčovou bolestí.
USD/CNY se obchodoval o 0,2 % výše na 7,1683, přičemž jüan mírně klesl poté, co se mu začátkem týdne dostalo určité podpory v naději na zlepšení vyhlídek čínské ekonomiky poté, co PBOC snížila požadavky na bankovní rezervy.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky