Klíčové body
- Čínský jüan podpořila PBOC, v centru pozornosti jsou indexy PMI
- Oblíbený ukazatel inflace Fedu ukáže mnohé
- Euro je po zasedání ECB na ústupu
úzkém rozpětí, zatímco dolar se po nočním růstu v důsledku silných údajů o hospodářském růstu ustálil, přičemž nyní je v centru pozornosti klíčový údaj o inflaci a zasedání Federálního rezervního systému.
Regionální měny se v týdnu potýkaly s nevýrazným výkonem v důsledku obnoveného tlaku dolaru, když trhy začaly postupně vyčíslovat očekávání brzkého snížení úrokových sazeb ze strany Fedu.
Známky odolnosti americké ekonomiky ve čtvrtek dále podpořily americkou národní měnu, když údaje o hrubém domácím produktu za čtvrté čtvrtletí vzrostly více, než se očekávalo.
Dolarový index i futures na dolarový index v asijském obchodování klesly o 0,1 %. Trhy nyní čekají na údaje o indexu cen PCE – preferovaném ukazateli inflace Fedu -, které budou zveřejněny později během dne, aby získaly další náznaky ohledně plánů banky snížit sazby.
Údaje přicházejí jen několik dní před prvním zasedáním Fedu v roce 2024, na kterém se všeobecně očekává, že centrální banka ponechá sazby v platnosti. Veškeré signály o plánovaném snížení sazeb v letošním roce však budou v centru pozornosti.
Asijské měny ošetřovaly slabý začátek roku 2024 kvůli rostoucím pochybnostem ohledně brzkého snížení sazeb ze strany Fedu. Tento týden však zaznamenaly určitou podporu, když Čína zavedla další stimulační opatření a zvýšila tak naděje na oživení největší ekonomiky regionu.
Čínský jüan podpořila PBOC, v centru pozornosti jsou indexy PMI
Čínský jüan v pátek klesl o 0,1 %, ale byl nastaven na mírný týdenní růst díky konzistentní podpoře ze strany Čínské lidové banky. Zatímco více měnových stimulů je pro ekonomiku dobrou předzvěstí, pro jüan to zároveň představuje další protivítr, zejména když PBOC propláchne čínskou ekonomiku další měnou.
Aby tomu PBOC čelila, bylo tento týden vidět, že zavádí řadu silnějších středních kurzů, a zároveň potenciálně nakupuje jüany z volného trhu, aby měnu podpořila.
Snížení sazby povinných minimálních rezerv bankou sice vzbudilo určitý optimismus ohledně Číny, analytici si však stále kladou otázku, jak velkou podporu větší likvidita poskytne, vzhledem k tomu, že spotřebitelské a podnikatelské výdaje v zemi zůstávají slabé.
Pozornost se nyní soustředí na klíčové údaje o indexu nákupních manažerů, které mají být zveřejněny příští týden, aby bylo možné získat další informace o čínské ekonomice.

Širší asijské měny se držely v úzkém rozpětí. Japonský jen zůstal beze změny, protože údaje ukázaly, že inflace indexu spotřebitelských cen v Tokiu v lednu klesla více, než se očekávalo, což předznamenává podobný trend v celostátní inflaci.
Údaje přišly jen několik dní poté, co Bank of Japan signalizovala další pokrok na cestě k dosažení 2% ročního inflačního cíle, což bance umožní začít zpřísňovat svou ultra uvolněnou politiku ještě v tomto roce. Tato představa podnítila určité posílení jenu.
Jihokorejský won v pátek vzrostl o 0,1 %, zatímco singapurský dolar zůstal beze změny.
Objem regionálního obchodování brzdily také svátky v Austrálii a Indii. Australský dolar však v zámořském obchodování mírně posílil.
Americký dolar se v pátek na začátku evropského obchodování ustálil po ziscích v důsledku silných údajů o růstu v USA, zatímco euro po posledním zasedání Evropské centrální banky ustoupilo.
V době psaní tohoto článku se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval beze změny na úrovni 103,372, na cestě k malému týdennímu zisku poté, co přes noc vzrostl o přibližně 0,2 %.
Oblíbený ukazatel inflace Fedu ukáže mnohé
Dolar si obecně udržel pozitivní tón, který vyvolal čtvrteční předběžný odhad amerického HDP, podle něhož americká ekonomika v posledním čtvrtletí roku 2023 rostla tempem 3,3 % anualizovaně, čímž překonala konsenzuální prognózu 2% růstu.
Údaje naznačily, že americká ekonomika po období výrazného zpřísňování měnové politiky v letošním roce dosáhne měkkého přistání. Ukázala také, že inflační tlaky dále ustupují, což vrací na pořad dne brzké snížení sazeb Fedu, ale dolar se dokázal udržet, protože výnosy klesly.
Později během seance budou zveřejněny údaje o indexu cen PCE, preferovaném ukazateli inflace Fedu, které by mohly nabídnout další náznaky ohledně plánů banky na snížení sazeb.
Údaje přicházejí jen několik dní před prvním zasedáním Fedu v roce 2024, na kterém se všeobecně očekává, že centrální banka ponechá sazby v platnosti.
Euro je po zasedání ECB na ústupu
V Evropě se měnový pár EUR/USD obchodoval o 0,2 % níže na úrovni 1,0827, přičemž euro se po čtvrtečním měnověpolitickém zasedání Evropské centrální banky ocitlo v útlumu.
ECB ponechala úrokové sazby beze změny na rekordní úrovni 4 %, centrální banka však uznala, že inflace loni na podzim klesla rychleji, než očekávala, což naznačuje, že se rychle blíží čas začít diskutovat o prvním snížení sazeb.
Euro se na grafu propadlo poté, co prezidentka Christine Lagardeová prohlásila, že stojí za svými komentáři, které pronesla minulý týden, že ECB by mohla snížit sazby letos v létě,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.

„Dolů pro EUR/USD se nyní zdá být otevřená oblast 1,0790/1,0800 a 1,0875/1,0900 vypadá jako silnější rezistence. A rizika příštího týdne varují, že EUR/USD by mohl být příběhem 1,0715/25.“
Údaje zveřejněné dříve v pátek ukázaly, že index spotřebitelské nálady GfK v Německu klesl na -29,7 bodu směrem k únoru z revidovaných -25,4 bodu v předchozím měsíci, což naznačuje, že trvalé oživení největší evropské ekonomiky je stále ještě daleko.
GBP/USD se obchodoval o 0,1 % níže na úrovni 1,2693, přičemž Bank of England příští týden oznámí své poslední rozhodnutí o úrokových sazbách.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky