Koncem loňského roku ji negativně hodnotilo 58 procent lidí a 12 procent jako dobrou, což je stejně jako v předchozím průzkumu ze srpna a září 2023. Nadpoloviční většina občanů se negativně vyjadřuje o ekonomické situaci země od poloviny roku 2022, přičemž relativně nejlepší bylo toto hodnocení před rokem, kdy stav české ekonomiky vidělo pesimisticky 51 procent lidí. Vyplynulo to z dnes zveřejněných údajů CVVM. V hodnocení životní úroveň své domácnosti jsou občané daleko více optimističtější.
Za velmi špatnou považovalo koncem roku 2023 ekonomickou situaci Česka 20 procent lidí a za špatnou 38 procent. Procento Čechů ji ohodnotilo jako velmi dobrou a dalších 11 procent jako dobrou. Odpověď „ani dobrá, ani špatná“ zvolilo 30 procent lidí.
„Ve starších výzkumech z období před nástupem pandemie covidu-19 srovnatelné výsledky z hlediska velikosti podílu kritických hodnocení lze najít až na počátku roku 2014,“ doplnili autoři průzkumu.
U dotazu, který se týkal životní úrovně domácností dotázaných, 62 procent lidí uvedlo, že ji považuje za dobrou. Z toho 15 procent ji ohodnotilo jako velmi dobrou a 47 procent jako spíše dobrou. Naopak jako špatnou označilo životní úroveň své domácnosti osm procent a u 30 procent není ani dobrá, ani špatná.

Rovněž v případě tohoto hodnocení se výsledky oproti předchozímu průzkumu významně nezměnily a podle CVVM jsou v podstatě srovnatelné i s výsledky z první poloviny roku 2022. Ve druhé polovině roku 2022 byly podíly pozitivního hodnocení životní úrovně vlastní domácnosti poněkud nižší, o pět až šest procentních bodů, při mírně zvýšeném podílu hodnocení „ani dobrá, ani špatná“, dodali autoři.
Hodnocení ekonomické situace země i vlastní domácnosti se zlepšuje s rostoucím stupněm dosaženého vzdělání, s rostoucím příjmem, se zvyšující se spokojeností s vlastním životem i s politickou situací v ČR a také s posunem od levice k pravici na pravolevé škále politické orientace. Optimističtější jsou i mladší lidé.
Průzkum se uskutečnil loni od 28. září do 4. prosince a zúčastnilo se ho 913 lidí.
Aerolinky Smartwings se plně vrátily pod kontrolu českých akcionářů
Aerolinky Smartwings se plně vrátily pod kontrolu českých akcionářů, oznámily dnes ČTK. Téměř poloviční podíl dosud zprostředkovaně vlastněný čínskou společností CITIC koupila česká firma Prague City Air majitelů Smartwings Group Jiřího Šimáně a Romana Vika, vyplývá z informací od letecké společnosti. Cenu transakce firmy po vzájemné dohodě nebudou zveřejňovat, uvedla mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková.
„Dne 20. února 2024 byl dokončen nákup 49,92 procenta akcií ve společnosti Smartwings, a.s. mezi kupujícím, společností Prague City Air, a prodávajícím, společností Rainbow Wisdom Investment Limited,“ oznámila Dufková. Právě přes Rainbow Wisdom Investment držela podíl 49,92 procenta ve Smartwings čínská firma CITIC. „Smartwings, a.s. se tak dostávají zpět plně pod kontrolu českých akcionářů, kteří křížově vlastní 100 procent akcií ČSA a Smartwings,“ doplnila Dufková.
Informace o transakci přichází poté, co zájem o vstup do aerolinek Smartwings ztratila izraelská letecká společnost Israir. O koupi podílu ve Smartwings jednala podle svých prohlášení pro akciovou burzu v Tel Avivu právě se CITIC. Čínská firma získala podíl ve Smartwings v roce 2016, šlo o jednu z čínských investic prosazovaných tehdejším prezidentem Milošem Zemanem. Kupujícím tehdy byla čínská státní skupina CEFC, po jejímž krachu převzala aktiva další státní společnost CITIC.
Prague City Air vznikla předloni v lednu a stala se investorem leteckého dopravce ČSA, který se v březnu 2021 ocitl kvůli vysokým dluhům v úpadku. Soudem povolená reorganizace ČSA pak skončila předloni v létě. Během let ale ČSA přišly o většinu letadel i linek, hlavním českým dopravcem jsou nyní Smartwings.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky