Klíčové body
- Futures na evropské akciové trhy naznačují mírné zvýšení, zatímco japonský index Nikkei vykazuje volatilitu a dolar si udržuje silnou pozici
- Výkonnost jenu byla pozorována relativně slabší, a to na úrovni 151,76 za dolar
- V sektoru drahých kovů spotové zlato vzrostlo o 0,3 % na 2 256,46 USD za unci
Tato situace vyvolala mezi obchodníky obavy z možné intervence. Změna ekonomického prostředí nastala, když se snížila pravděpodobnost, že Federální rezervní systém sníží úrokové sazby.
Údaje vybrané z pondělní analýzy ukázaly, že americký zpracovatelský průmysl v březnu poprvé po 18 měsících vzrostl díky oživení výroby a zvýšení nových zakázek. Tyto ukazatele podtrhly odolnost ekonomiky. To však zpochybnilo načasování očekávaného snížení sazeb Fedu.
V důsledku toho vedly slibné údaje o výrobě ke zvýšení výnosů amerických státních dluhopisů. Tento nárůst byl pozorován u dvouletých a desetiletých výnosů, které dosáhly vrcholu na dvoutýdenních maximech, čímž posílily dolar.
Futures předpovídaly poměrně nevýrazné otevření evropských akciových trhů, přičemž futures na Eurostoxx 50 mírně vzrostly o 0,10 %, futures na německý DAX provedly mírnou korekci směrem vzhůru o 0,02 % a futures na FTSE vzrostly o 0,07 %.
Obchodování na japonském indexu Nikkei vykazovalo volatilitu. Akciový trh v ranní seanci nejprve překonal hranici 40 000 bodů. Brzy se však vrátil zpět a zůstal beze změny, čímž tuto hranici nedosáhl.

Výkonnost jenu byla pozorována relativně slabší, a to na úrovni 151,76 za dolar. To nebylo daleko od 34letého minima 151,975, kterého dosáhl minulý týden, což podněcovalo obchodníky, aby bedlivě sledovali signály intervence ze strany japonských úřadů.
Tony Sycamore, tržní analytik společnosti IG, k tomu uvedl: “Pokračující série robustních amerických údajů stále více znepříjemňuje život japonským měnovým úředníkům, kteří se snaží podpořit jen.” Dále vyslovil domněnku, že k “vyhlazovací akci”, která by znamenala přímou intervenci, pravděpodobně nedojde dříve, než jen prolomí úroveň 152,00 za dolar.
Historické záznamy ukazují, že Tokio podnítilo intervenci na měnovém trhu v roce 2022 dvakrát, nejprve v září a následně v říjnu, když se kurz jenu spirálovitě propadl k úrovni 152 za dolar. Tato úroveň nebyla zaznamenána od roku 1990.
Japonský ministr financí Šunichi Suzuki v úterý ujistil trh, že jeho úřady jsou připraveny čelit nadměrné volatilitě měnového trhu vhodnými opatřeními.
V ostatních částech Asie nejširší index asijsko-pacifických akcií MSCI mimo Japonsko vzrostl o 0,65 %, převážně díky pokroku hongkongských akcií. Vzhledem k tomu, že finanční centrum po pátečních a pondělních státních svátcích obnovilo provoz, vzrostl index Hang Seng o více než 2 %.
V úterý však došlo k mírnému poklesu čínských akcií. Ten následoval po jejich pondělním největším denním růstu za poslední měsíc, který byl vyvolán nejnovějšími údaji o výrobní aktivitě odrážejícími posílení hospodářského oživení v zemi.
Krátce po pondělním dramatickém zlepšení údajů o zpracovatelském průmyslu zahájil index S&P 500 druhé finanční čtvrtletí nevýrazně. Určité zaváhání trhu bylo pozorováno v důsledku obav ohledně načasování snížení úrokových sazeb, což tlačilo výnosy státních dluhopisů nahoru. Přesto se indexu S&P 500 podařilo první čtvrtletí uzavřít s nejvyšším procentním ziskem, který jako referenční americký index zaznamenal během pěti let.
Výnos desetiletých státních dluhopisů se v úterý stočil na 4,309 % z dvoutýdenního maxima 4,337 % během předchozí seance.
Dvouletý výnos amerických státních dluhopisů, který se často pohybuje v souladu s očekáváním úrokových sazeb, se v úterý podle očekávání snížil o 2,5 bazického bodu na 4,693 %. Nebyl tak daleko od svého téměř dvoutýdenního maxima 4,726 %, kterého dosáhl v předchozí seanci.
Tyto zvýšené výnosy celkově poskytly dolaru vzpruhu. V důsledku toho euro ztratilo 0,11 % na 1,0731 USD a šterlink byl pozorován na úrovni 1,2541 USD, což je o 0,07 % méně než v průběhu dne.

Při hodnocení koše měn byl dolar o 0,048 % výše na úrovni 105,05 bodu. To bylo těsně pod 4,5měsíčním maximem 105,07, kterého dosáhl v pondělí po nečekaně vysokých údajích o zpracovatelském průmyslu.
Nedávné předpovědi nástroje CME FedWatch ukazují, že trhy nyní očekávají 61% pravděpodobnost, že Fed v červnu zavede snížení sazeb. To odráží pokles oproti situaci před týdnem, kdy se předpokládalo 70 %. Kromě toho trhy také předpovídají snížení sazeb o 68 bazických bodů pro letošní rok.
Nicholas Chia, asijský makro stratég ve společnosti Standard Chartered, se vyjádřil, že trhy možná přehnaně reagovaly na rekordní čísla ISM z oblasti zpracovatelského průmyslu. Tento postřeh se objevil ve světle naléhání předsedy Fedu Powella na zmírnění omezování měnové politiky ještě v tomto roce. Chia dodal: “Pokud jádrová PCE inflace do červnového zasedání poklesne na 2,5-2,6 %, mohlo by být ve hře snížení sazeb, což by otevřelo dveře mírnému oslabení USD.” Nicméně upozornil také na riziko, že Fed nedospěje k jednomyslnému rozhodnutí o snížení sazeb, což by mohlo poskytnout další impuls americkým výnosům a USD.
Pokud se zaměříme na komodity, americká ropa zaznamenala nárůst o 0,51 % na 84,14 USD za barel, zatímco ropa Brent byla oceněna na 87,85 USD, čímž zaznamenala 0,49% nárůst dne. Tyto nárůsty podpořily známky zvýšené poptávky spolu s eskalací napětí na Blízkém východě.
V sektoru drahých kovů spotové zlato vzrostlo o 0,3 % na 2 256,46 USD za unci. Navázalo tak na svou pondělní rekordní cenu 2 265,49 USD.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky