Klíčové body
- Čína zůstává klíčovým trhem pro americké čipové společnosti navzdory rostoucímu napětí a omezením obchodu mezi dvěma zeměmi
- USA zavedly vývozní omezení v polovodičovém sektoru, avšak americké společnosti stále generují větší příjmy z Číny než z USA
- Čína se snaží o soběstačnost v polovodičovém průmyslu a investuje do místní výroby, zatímco americké firmy se snaží udržet konkurenceschopnost
Údaje společnosti S&P Global ukazují, že americké čipové koncerny Intel Inc., Broadcom Inc., Qualcomm a Marvell Technology generují vyšší příjmy z Číny než z USA.
Počínaje říjnem 2022 zavedly Spojené státy řadu vývozních omezení, jejichž cílem je omezit přístup Číny k vyspělým čipovým technologiím, zejména těm, které se používají v aplikacích umělé inteligence. “Čína zůstává pro americké výrobce čipů důležitým trhem a americká omezení prodeje pokročilých čipů pro umělou inteligenci do Číny byla navržena speciálně tak, aby většina amerických firem mohla i nadále prodávat většinu typů čipů čínským zákazníkům,” informoval server CNBC Chris Miller, autor knihy “Chip War”.
Polovodiče, které se využívají v široké škále výrobků od chytrých telefonů po elektromobily, se staly hlavní globální prioritou vlád. Jak ukazují údaje technologické poradenské společnosti Omdia, Čína spotřebuje téměř 50 % světové produkce polovodičů, protože je největším trhem pro montáž spotřebních zařízení.

Americkým výrobcům čipů se díky jejich technologickému náskoku před čínskými konkurenty podařilo tuto poptávku využít. Vzhledem k tomu, že americké předpisy se soustřeďují na velmi specifické výrobky, umožňuje to podle Williama B. Baileyho, vedoucího technologického, mediálního a telekomunikačního analytika společnosti Nasdaq IR Intelligence, prodávat v Číně značné množství “špičkových” čipů se všemi typy povolených způsobů použití, kde má Amerika náskok.
Dokonce i američtí výrobci čipů s převážně americkou obchodní činností, jako jsou Micron Technology, AMD a Nvidia, pilně vycházejí vstříc svým čínským zákazníkům navzdory kontrolám vývozu. Když koncem roku 2022 vstoupila v platnost první sada amerických omezení, společnosti Nvidia a Intel navrhly upravené verze čipů pro umělou inteligenci pro čínský trh. USA o rok později aktualizovaly vývozní pravidla, aby tyto domnělé mezery odstranily, přičemž krátce poté se objevily zprávy, že Nvidia pracuje na novém čipu vyrobeném pro Čínu. Intel údajně díky vývozní licenci vydané Trumpovou administrativou nadále prodával čipy pro procesory notebooků v hodnotě stovek milionů dolarů čínské telekomunikační společnosti Huawei, na kterou USA uvalily sankce.
V reakci na tvrdý politický postoj USA Čína poněkud zareagovala odvetnými opatřeními. Například v květnu loňského roku americká společnost Micron zjistila, že její čipy jsou v Číně zakázány pro kritickou informační infrastrukturu, protože neprošly kontrolou tamního úřadu pro kybernetický prostor. Přesto společnost Micron staví v čínském Xi’anu nový montážní a testovací výrobní závod, který by měl zahájit výrobu v druhé polovině roku 2025. Mluvčí společnosti Micron potvrdil, že Čína “zůstává pro společnost Micron a polovodičový průmysl důležitým trhem”.
V reakci na omezení ze strany zemí, jako jsou USA a Nizozemsko, Čína usilovně usiluje o soběstačnost a investuje velké prostředky do místního polovodičového průmyslu. Zvláštní důraz klade na to, aby místní firmy nakupovaly čipy vyráběné v tuzemsku. Analýza společnosti TechInsights odhalila pokročilý čip vyrobený předním čínským výrobcem čipů, společností SMIC, ve smartphonu Huawei Mate 60 Pro, který je údajně vybaven také 5G konektivitou – navzdory sankcím USA proti přístupu společnosti Huawei k této technologii.

Důsledky těchto kroků lze ještě interpretovat. Zatímco někteří se obávají, že by zahraniční společnosti mohly v Číně ztratit podíl na trhu, pokud nebudou mít výraznou technologickou výhodu oproti domácím čínským konkurentům, jiní, jako například Phelix Lee, akciový analytik společnosti Morningstar, nepředpokládají úplné převrácení dodavatelského řetězce.
Navzdory snaze Číny o soběstačnost si americké společnosti v některých segmentech trhu udržují značný technologický náskok. Například v segmentu trhu s grafickými procesory pro umělou inteligenci mají americké společnosti jako Nvidia a Intel údajně před čínskými konkurenty náskok zhruba tři až pět let, uvádí Brady Wang, zástupce ředitele společnosti Counterpoint Research. Očekává se, že tento náskok pomůže udržet dominanci amerických výrobců čipů i přes nepřízeň osudu, přinejmenším v dohledné budoucnosti.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky