Klíčové body
- Změna očekávání: Původní očekávání snižování sazeb Fedem se mění kvůli lepší cenové inflaci
- Důvody pro udržení sazeb: Růst cen bydlení, energií a pojištění automobilů udržují inflaci nad 2 %
- Globální dopad: Rozhodnutí Fedu o udržení sazeb ovlivňuje světovou měnovou politiku a ekonomickou stabilitu
Ale vzhledem k tomu, že se ukázalo, že cenová inflace je mnohem lepší, než téměř kdokoli předpovídal, tato očekávání rychle mizí.
Předseda Fedu Jerome Powell to potvrdil 16. dubna, když naznačil, že po sérii překvapivě vysokých hodnot inflace budou tvůrci politiky se snížením sazeb čekat déle, než se původně předpokládalo.
Obchodníci nyní vidí, že letos dojde pouze k jednomu nebo dvěma snížením sazeb. To je velké zklamání oproti zhruba šesti, která očekávali na začátku roku, a třem, která představitelé Fedu plánovali ještě v březnu. Někteří investoři a ekonomové tvrdí, že je možné, že letos nedojde k žádnému snížení sazeb.
Odklad uvolnění měnové politiky – a udržení sazeb „na vyšší úrovni po delší dobu“ – má velké důsledky pro americkou ekonomiku. Odráží se také ve světě.
Co udržuje inflaci na vysoké úrovni?
Když inflace v roce 2022 dosáhla vrcholu nad 7 %, odrážela široce založený růst cen zboží a služeb. Nyní, kdy se inflace celkově vrátila pod 3 %, je však růst cen tažen především přetrvávajícím nedostatkem bydlení. Ke strnulosti, která udržuje inflaci nad 2% cílem Fedu, přispívají také ceny komodit a pojistné za pojištění automobilů.
Někteří také poukazují na samotného Powella za to, že předčasně oznámil snížení úrokových sazeb, což zažehlo optimismus na finančních trzích a podpořilo hospodářskou aktivitu. Zde je bližší pohled na každý z těchto faktorů:
Nejúpornější kategorií se ukázalo být bydlení, které se na indexu spotřebitelských cen podílelo zhruba jednou třetinou. Navzdory některým aktuálnějším měřením Úřadu pro statistiku práce, společnosti Zillow Group Inc. a společnosti Apartment List, která ukazují, že růst nájemného u nových pronájmů klesá, odpovídající složky indexu spotřebitelských cen to zatím neodrážejí.

Ceny energií – konkrétně ropy – po poklesu po většinu loňského roku v prvním čtvrtletí stouply. Eskalace války na Blízkém východě hrozí jejich dalším zvýšením. Rally se promítla do dražšího benzinu. Stouply také ceny elektřiny. Ačkoli centrální bankéři se raději dívají na tzv. jádrové ukazatele inflace, které z důvodu volatility cen energií vylučují, ukázalo se, že nárůst cen ropy a dalších surovin nelze ignorovat, protože se může projevit v dražší dopravě a zboží.
Dalším faktorem vysoké inflace jsou náklady na pojištění. Pojištění nájemníků a majitelů domů roste nejrychleji za posledních devět let, zatímco pojištění automobilů se za rok do března prudce zvýšilo o 22,2 %, což je nejvíce od roku 1976. Hlavním důvodem je: Auta jsou nyní technologicky složitější, a proto jsou jejich opravy dražší.
Powell podnítil velké sázky trhu na snížení sazeb tím, že v prosinci řekl, že snížení sazeb je „jasně“ předmětem diskuse ve Fedu. Podle Anny Wongové, hlavní ekonomky americké pobočky Bloomberg Economics, se účinek komentáře rovnal snížení úrokových sazeb o 0,14 procentního bodu – a také letos přidá asi půl procentního bodu k indexu spotřebitelských cen.
Nyní se Powell „zabývá možností, že se dezinflace skutečně zastavila a že laťka pro snížení sazeb se možná zvýšila,“ uvedla Wong. „To zvyšuje riziko, že letos ke snížení sazeb nedojde, pokud se míra nezaměstnanosti oproti dnešku příliš nezmění.“
Jaké jsou důsledky vyšších sazeb pro USA
Referenční sazba Fedu ovlivňuje výpůjční náklady v celém spektru sazeb. Powellův signál, že Fed by mohl udržet sazbu na současné úrovni 5,25 % až 5,5 % po delší dobu, znamená, že úvěry na bydlení a nákup automobilů budou i nadále mnohem dražší, než byly předtím, než Fed začal v roce 2022 sazby zvyšovat.
Průměrné sazby hypoték v USA se totiž tento týden poprvé v tomto roce vyšplhaly nad 7 %. Náklady na financování brzdí nedávnou dynamiku na trhu s bydlením, protože potenciální kupující se přesouvají na vedlejší kolej, dokud se náklady na financování nezmírní.
Také zásoby zůstávají nízké, protože mnoho majitelů domů se nechce vzdát levných hypoték, které získali, když se referenční sazby blížily nule. To pomáhá udržovat ceny nemovitostí na burze na vysoké úrovni.
Jak ovlivňuje politika Fedu zbytek světa?
Poslední obrat Jerome Powella vyvolal mezi šéfy centrálních bank, kteří se tento týden sešli v Washingtonu na jarním zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, rozpaky.
Pokud takové instituce jako Evropská centrální banka, Bank of England a Reserve Bank of Australia budou pokračovat ve svých vlastních cyklech uvolňování měnové politiky, hrozí, že to povede k poklesu jejich měn – zvýší se dovozní ceny a podkope se pokrok při snižování inflace. Pokud však k uvolnění nedojde, hrozí ztráta růstu.
ECB zase plánuje první snížení sazeb na svém červnovém zasedání. Přechod BOE ke snižování sazeb bude pravděpodobně trvat déle, přičemž obchodníci odhadují první snížení na podzim. Představitelé Bank of Canada, která se ke snížení sazeb blíží, uvedli, že existují limity, jak daleko a jak rychle může postupovat, aniž by dostala jasnější znamení od Fedu.

„Riziko spočívá v tom, že čím déle vidíme tyto velké centrální banky vyčkávat se snížením sazeb, tím větší je riziko pro základní ekonomiku,“ uvedla Lucy Baldwin, globální vedoucí výzkumu v Citigroup Inc.
Vyšší sazby po delší dobu udržují dolar silný vůči ostatním měnám, protože vyhlídka na trvale vysoké americké sazby činí investice do amerických cenných papírů atraktivnějšími na bázi relativní hodnoty, což způsobuje posilování zelené bankovky.
S každým dalším zvýšením kurzu dolaru se tak situace pro rozvojové ekonomiky stává obtížnější – zejména pro ty, které mají dluh denominovaný v dolarech, jehož splácení je s oslabením domácí měny dražší.
Bank Indonesia již musela v říjnu zvýšit sazby po delším období oslabování měny. Centrální banka uvedla, že intervenovala na měnových trzích v důsledku toho, že rupie poprvé po čtyřech letech oslabila nad hranici 16 000 EUR.
U zemí od Malajsie po Vietnam nyní ekonomové očekávají menší počet snížení sazeb. V případě Malajsie to přichází v době, kdy údaje o její produkci naznačují, že ekonomika znovu získává dynamiku. Také vietnamská centrální banka musela prodávat dolary, aby podpořila svou měnu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky