Tento den byl v příběhu jejich nekonečné rivality opravdu klíčový.
12. května roku 2010 překonala společnost Apple Inc. v tržní kapitalizaci Microsoft Corporation a stala se nejhodnotnější technologickou společností na světě. K dominantnímu postavení společnosti Apple přispěl úspěch jejích produktů iPhone a iPad a také inovativní přístup k designu a uživatelskému prostředí. Dnes se podíváme na pozadí tohoto souboje titánů v technologickém světě. Do dnešních dnů to nicméně nevydrželo. Microsoft je opět pomyslným králem. 👑
Při bližším pohledu do průřezu historií ale uvidíme, že toho na dnešní den připadá ještě o mnoho více:
- 1364 – Byla založena nejstarší polská univerzita: Jagellonská univerzita v Krakově.
- 1534 – Württemberg se stal luteránským městem.
- 1551 – Národní univerzita San Marcos, nejstarší univerzita na americkom kontinentě je založena v Limě v Peru.
- 1588 – Katolická liga, vedená vévodou Henri de Guise, okupuje Paříž
- 1649 – Benátsko-osmanská válka: Benátčané zaskočili a porazili osmanskou flotu v zálivu u Fókaie.
- 1881 – Tunisko v severní Africe se stalo francouzským protektorátem.
- 1942 – Druhá světová válka: začala Druhá bitva o Charkov, po níž se Němcům otevřely dveře k útoku na Stalingrad a Kavkaz.
- 1944 – Druhá světová válka: sovětským vítězstvím skončila krymská operace.
- 1949 – Skončila Berlínská blokáda.
A nyní se už přesuneme do světa byznysu a ekonomiky:
- 1883 – V New Yorku byl otevřen Brooklynský most, který spojuje Brooklyn s Manhattanem a stává se jednou z nejznámějších dominant města. Most byl významným inženýrským a stavebním počinem a sehrál důležitou roli v růstu a rozvoji newyorské ekonomiky.
- 1932 – Ve skotském Kirkcaldy narodil slavný ekonom a spisovatel Adam Smith. Smithovo stěžejní dílo Bohatství národů je všeobecně považováno za jednu z nejdůležitějších knih v dějinách ekonomie a mělo zásadní vliv na vývoj moderního kapitalismu.
- 1997 – Společnost Ford Motor Company oznámila, že ve snaze snížit náklady a zlepšit ziskovost propustí 15 000 zaměstnanců, což představuje přibližně 7 % celosvětové pracovní síly. Tento krok byl považován za odraz rostoucí konkurence a tlaku, kterému v té době čelil americký automobilový průmysl.
Apple versus Microsoft – Souboj titánů na technologickém poli
Byla to dlouhá a zvláštní cesta. Tržní kapitalizace společnosti Apple ve středu 12. května roku 2010 oficiálně překonala tržní kapitalizaci Microsoftu a kalifornská společnost z Cupertina se tak poprvé stala největší technologickou společností na světě. S tržní kapitalizací 241,5 miliardy dolarů oproti 239,5 miliardy dolarů Microsoftu se Apple zároveň tehdy stal druhou největší společností v indexu S&P 500.
Tržní kapitalizace je měřítkem celkové hodnoty všech akcií společnosti v oběhu a vyjadřuje, jakou hodnotu má podle investorů společnost s přihlédnutím k budoucím ziskům a budoucímu růstu. Jako taková je měřítkem očekávání, nikoliv reality: Roční tržby společnosti Apple v posledním fiskálním roce činily 42,9 miliardy USD, zatímco tržby společnosti Microsoft 58,4 miliardy USD. Oba tyto údaje vypadají vedle ročních příjmů společnosti Exxon Mobil ve výši 301,5 miliardy dolarů jako zanedbatelné.

Tržní kapitalizace je také vrtkavá milenka a divoce kolísá v závislosti na ceně akcií, takže pozice Apple jako krále kopců může být krátkodobá.
Takový pohyb však představuje významný milník pro každou společnost na akciovém trhu.
O 10 let dříve byla společnost Apple většinou odborných komentátorů téměř odepsána. Počítačová společnost Apple, která kdysi ovládala srdce a mysl geeků díky počítačům Apple II a Macintosh, se v 90. letech dopustila závažných chyb, které ji odsunuly do malé niky na celkovém trhu s počítači, kde se její podíl na trhu pohyboval v řádu jednotek procent. Bylo téměř jisté, že se jeho podíl bude nadále snižovat, až společnost zcela zanikne, stejně jako Commodore, Atari, Tandy a desítky dalších výrobců počítačů před ní.

Komentátoři však nepočítali s tím, že Apple v následujících deseti letech dosáhne řady úspěchů. V roce 1996 se do Applu vrátil jeho zakladatel Steve Jobs, který v roce 1997 odvolal tehdejšího generálního ředitele Gila Amelia a sám se stal prozatímním generálním ředitelem
Dnes Microsoft nicméně naze naplno šlape do odvětví umělé inteligence – o čemž se často můžete dočíst i na našem Burzovním světě. Uvidíme tedy, jaký budoucí vývoj této rivality.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky