Nacházíme se uprostřed všeobecného býčího trendu se silnými zisky od začátku roku, ale minulý týden se tato rally zbrzdila a hlavní indexy zaznamenaly ztráty.
Říkejme tomu varovné znamení. I když sentiment zůstává solidní, protivítr se sbírá. Federální rezervní systém na svém červnovém zasedání po více než roce zvyšování úrokových sazeb v rámci boje proti inflaci ponechal úrokové sazby na stejné úrovni, ale inflace, ačkoli poklesla na 4 % ročně, je stále dvojnásobná oproti cílové hodnotě. Konvenční moudrost říká, že Fed se zvyšováním sazeb ještě neskončil – i když to znamená zvýšení rizika recese. Již nyní vidíme dopady přísnějšího úvěrování na trhy s nemovitostmi a spotřebitelské výdaje.
Stručně řečeno, nyní může nastat čas využít nákupní nálady a vstoupit do defenzivních akcií, zejména dividendových. Jejich stabilní tok příjmů a potenciál výnosů dosahujících až 10 % nabízí ochranu před inflací i ekonomickými výkyvy, což jsou klíčové body jejich obliby u investorů.
Jak ale najít ty nejlépe vyplácející dividendy? To vyžaduje hlubší pohled do dat. K tomu jsme použili TipRanks Smart Score, sofistikovaný algoritmus pro rozbor dat. Smart Score poměřuje každou akcii s 8 faktory, o nichž je známo, že všechny korelují s lepší výkonností, a přiděluje jim skóre na stupnici od 1 do 10. A když „perfektní desítka“ zároveň vyplácí vysoké dividendové výnosy, je to akcie, která si zaslouží bližší pozornost.
Zdroj: Unsplash
Zde jsou tedy dvě akcie, které vyplácejí dividendy, z nichž jedna má výnos až 10 %, a obě získaly perfektní desítku od společnosti Smart Score. Podíváme se také na nedávné komentáře analytiků z Wall Street, abychom si je trochu přibarvili a upřesnili.
Franklin BSP Realty Trust (FBRT)
Začneme realitním investičním trustem (REIT) Franklin BSP Realty. REIT jsou dobře známé jako dividendoví šampioni; tyto společnosti fungují tak, že nakupují, vlastní, spravují a pronajímají nemovitosti všeho druhu a také cenné papíry související s hypotékami – a daňové předpisy vyžadují, aby určitou část zisku vracely přímo akcionářům. Dividendy představují pohodlný způsob, jak splnit požadavky, a výsledkem je pro investory často spolehlivý a vysoce výnosný zdroj pasivních příjmů.
Společnost Franklin BSP Realty má portfolio, které se zaměřuje především na dluhové cenné papíry z komerčních nemovitostí. Společnost tyto dluhy získává i iniciuje a poskytuje služby v oblasti správy i upisování. Společnost Franklin postavila své podnikání na široké škále úvěrů od 10 do 250 milionů dolarů a půjčuje až do 80 % hodnoty nemovitosti. Společnost zprostředkuje hypotéky na komerční nemovitosti jakéhokoli typu, a to na území USA.
Zdroj: Getty Images
V posledním vykázaném čtvrtletí, 1Q23, dosáhl celkový příjem společnosti Franklin 62,77 milionu USD, což je solidní výsledek, který vzrostl oproti 55,1 milionu USD v předchozím čtvrtletí a překonal odhady o 8,76 milionu USD. Výsledek hospodaření firmy, zisk na akcii bez použití GAAP ve výši 44 centů, byl o 7 centů lepší, než se očekávalo, a byl mnohem lepší než ztráta na akcii ve výši 99 centů vykázaná o rok dříve. Společnost Franklin ukončila první čtvrtletí s působivou celkovou likviditou ve výši 1 miliardy dolarů, která zahrnovala 230 milionů dolarů v hotovosti.
Společnost Franklin vyplácí čtvrtletní dividendy od konce roku 2021 a současná výplata ve výši 35,5 centů na kmenovou akcii probíhá od začátku roku 2022. Dividenda na kmenovou akcii byla naposledy vyhlášena 20. června s výplatou 10. července; roční sazba 1,42 USD dává solidní výnos 10,5 %.
Skóre Perfect 10 Smart Score společnosti Franklin je založeno především na 3 solidních ukazatelích: V posledním čtvrtletí došlo k nárůstu podílu hedgeových fondů o 306 200 akcií a za poslední 3 měsíce došlo k nákupům od insiderů v celkové hodnotě více než 36 800 USD. Kromě toho je jednoduchý klouzavý průměr společnosti – poměr 20denního průměru k 200dennímu průměru – pozitivní.
Pro Sarah Barcombovou, která se touto akcií zabývá z BTIG, je zde klíčová nízká expozice společnosti Franklin vůči problematickým úvěrům a její schopnost pokrýt dividendu. O akciích píše: „Myslíme si, že FBRT by měla snášet méně bolesti ve srovnání s kolegy z CMEIT, kteří mají v průměru 25% expozici vůči Office (oproti 6 % u FBRT). Vypršení platnosti úrokových limitů vyvolá některé obtížné rozhovory. Očekáváme však, že sponzoři multifamily se ve většině případů zaváží k aktivům vzhledem k silnému růstu nájemného a likviditě podporované agenturami.“
„Domníváme se, že silné dividendové krytí, pokrok v oblasti správy aktiv a významně menší expozice vůči ‚problémovým úvěrům‘ ve srovnání s konkurenčními společnostmi by měly FBRT umožnit pokračovat v akvizicích úvěrů s vyšším výnosem a příznivou bází při zachování likvidity,“ dodala Barcombová.
Tyto komentáře podporují Barcombové rating Buy pro akcie, zatímco její cílová cena 15 USD naznačuje potenciál pro 11% zhodnocení akcií v příštích 12 měsících.
Pět nedávných hodnocení analytiků na FBRT se rozděluje v poměru 4:1 ve prospěch kupujících oproti držícím a dává dohromady konsenzuální hodnocení analytiků „Strong Buy“. Průměrná cílová cena akcie je 15,38 USD, což naznačuje zisk 13,5 % v horizontu jednoho roku.
The Bank of N.T. Butterfield & Son Limited (NTB)
Další na řadě je banka Butterfield Bank se sídlem na Bermudách, oficiálně Bank of N.T. Butterfield & Son. Jedná se o menší bankovní společnost s tržní kapitalizací 1,33 miliardy USD, která se snaží být lídrem mezi nezávislými offshore bankami. Butterfield působí na Bermudách, Kajmanských ostrovech, Bahamách, Normanských ostrovech, v Singapuru a ve Švýcarsku. Mezi služby banky patří správa majetku a specializované financování a poskytuje také hypoteční úvěry na bydlení ve Velké Británii.
Butterfield je stará společnost, jejíž historie sahá až k založení první bermudské banky Nathanielem T. Butterfieldem v roce 1858. Předtím se rodina Butterfieldů podílela na mezinárodním obchodu se sídlem na Bermudách prostřednictvím obchodního podniku založeného v roce 1784. Butterfield Bank zúročila tyto dlouholeté zkušenosti v mezinárodních finančních záležitostech a poskytuje kombinaci kvalifikovaného a diskrétního bankovnictví, kterou její zákazníci žádají.
Zdroj: Getty Images
Podíváme-li se na růst výnosů a zisků, zjistíme, že Butterfield má za sebou dobrý rok. Společnost vykázala za 1Q23 na horním řádku 147,5 milionu USD, což představuje meziroční nárůst o 15,5 % a překonání prognózy o 1,14 milionu USD. Na dolním řádku společnost dosáhla zisku na zředěnou akcii ve výši 1,24 USD, což je o 8 centů na akcii více, než se očekávalo, a o 39 % více než 89 centů na akcii vykázaných v předchozím čtvrtletí.
Společnost ukončila první čtvrtletí s likvidními aktivy ve výši 8,3 miliardy dolarů, včetně hotovosti, bankovních vkladů, reverzních repo obchodů a dalších aktiv s ekvivalentní likviditou. To představovalo něco přes 60 % celkových aktiv banky, což dává společnosti Butterfield vysoce likvidní pozici.
Butterfield pravidelně vyplácí dividendu a za 1Q23 vyhlásil výplatu 44 centů na kmenovou akcii. Ta byla vyplacena k 22. květnu; při této výši dividendy činí ročně 1,76 USD na kmenovou akcii a poskytuje silný výnos 6,7 %. Společnost udržuje spolehlivou výplatu dividendy ve výši 44 centů na akcii od února 2019.
Na základě Smart Score zjistíme, že NTB Perfect 10 vychází především ze tří ukazatelů. Patří mezi ně 12měsíční návratnost vlastního kapitálu, která dosáhla 26 %; sentiment finančních bloggerů, který byl 100 % pozitivní ve srovnání s 67 % průměrem sektoru; a aktivita hedgeových fondů, která v posledním čtvrtletí vykázala nárůst o 232 200 akcií.
Solidní hotovostní pozice a silná rozvaha společnosti Butterfield upoutaly pozornost Davida Feastera z Raymond James. I s ohledem na negativní aspekty posledního čtvrtletí vidí tento pětihvězdičkový analytik mnoho důvodů, proč se mu zde líbí. Píše: „Odliv vkladů byl sice vyšší, než se předpokládalo, ale vedení s tím počítalo a nastavilo svou rozvahu s dostatečnou likviditou na jejich rychlé financování. Důležité je, že banka si stále udržuje značnou likviditu (hotovost = 9,8 % aktiv) a odliv vkladů byl izolován především na Normanské ostrovy, které jsou jednou z jejích nejnákladnějších jurisdikcí, a byl funkcí běžné obchodní činnosti. Do budoucna očekáváme stabilizaci zůstatků vkladů, což v kombinaci se zpomalením růstu nákladů na financování a pokračujícím přeceněním aktiv podporuje stabilizaci NIM a potenciální expanzi do budoucna.“
„Celkově vzato,“ shrnul Feaster, „vzhledem k silnému příspěvku výnosů z poplatků, nízkorizikové hustotě rozvahy a solidnímu profilu ziskovosti v kombinaci s diskontovaným oceněním P/E a atraktivní/dobře krytou dividendou nadále hodnotíme poměr rizika a výnosu příznivě.“
Za tímto účelem Feaster hodnotí Butterfield jako Outperform (Buy), zatímco jeho cílová cena 32 USD znamená jednoroční potenciál růstu o 20 %.
U NTB jsou zaznamenány pouze 4 nedávné recenze analytiků, ale všechny jsou pozitivní a dávají akciím konsenzuální hodnocení Strong Buy. Akcie se obchodují za 26,58 USD a průměrná cílová cena 35,75 USD naznačuje, že v příštím roce posílí o 34 %.
Říkejme tomu varovné znamení. I když sentiment zůstává solidní, protivítr se sbírá. Federální rezervní systém na svém červnovém zasedání po více než roce zvyšování úrokových sazeb v rámci boje proti inflaci ponechal úrokové sazby na stejné úrovni, ale inflace, ačkoli poklesla na 4 % ročně, je stále dvojnásobná oproti cílové hodnotě. Konvenční moudrost říká, že Fed se zvyšováním sazeb ještě neskončil – i když to znamená zvýšení rizika recese. Již nyní vidíme dopady přísnějšího úvěrování na trhy s nemovitostmi a spotřebitelské výdaje.Stručně řečeno, nyní může nastat čas využít nákupní nálady a vstoupit do defenzivních akcií, zejména dividendových. Jejich stabilní tok příjmů a potenciál výnosů dosahujících až 10 % nabízí ochranu před inflací i ekonomickými výkyvy, což jsou klíčové body jejich obliby u investorů.Jak ale najít ty nejlépe vyplácející dividendy? To vyžaduje hlubší pohled do dat. K tomu jsme použili TipRanks Smart Score, sofistikovaný algoritmus pro rozbor dat. Smart Score poměřuje každou akcii s 8 faktory, o nichž je známo, že všechny korelují s lepší výkonností, a přiděluje jim skóre na stupnici od 1 do 10. A když „perfektní desítka“ zároveň vyplácí vysoké dividendové výnosy, je to akcie, která si zaslouží bližší pozornost.Zde jsou tedy dvě akcie, které vyplácejí dividendy, z nichž jedna má výnos až 10 %, a obě získaly perfektní desítku od společnosti Smart Score. Podíváme se také na nedávné komentáře analytiků z Wall Street, abychom si je trochu přibarvili a upřesnili.Franklin BSP Realty Trust Začneme realitním investičním trustem Franklin BSP Realty. REIT jsou dobře známé jako dividendoví šampioni; tyto společnosti fungují tak, že nakupují, vlastní, spravují a pronajímají nemovitosti všeho druhu a také cenné papíry související s hypotékami – a daňové předpisy vyžadují, aby určitou část zisku vracely přímo akcionářům. Dividendy představují pohodlný způsob, jak splnit požadavky, a výsledkem je pro investory často spolehlivý a vysoce výnosný zdroj pasivních příjmů.Společnost Franklin BSP Realty má portfolio, které se zaměřuje především na dluhové cenné papíry z komerčních nemovitostí. Společnost tyto dluhy získává i iniciuje a poskytuje služby v oblasti správy i upisování. Společnost Franklin postavila své podnikání na široké škále úvěrů od 10 do 250 milionů dolarů a půjčuje až do 80 % hodnoty nemovitosti. Společnost zprostředkuje hypotéky na komerční nemovitosti jakéhokoli typu, a to na území USA.V posledním vykázaném čtvrtletí, 1Q23, dosáhl celkový příjem společnosti Franklin 62,77 milionu USD, což je solidní výsledek, který vzrostl oproti 55,1 milionu USD v předchozím čtvrtletí a překonal odhady o 8,76 milionu USD. Výsledek hospodaření firmy, zisk na akcii bez použití GAAP ve výši 44 centů, byl o 7 centů lepší, než se očekávalo, a byl mnohem lepší než ztráta na akcii ve výši 99 centů vykázaná o rok dříve. Společnost Franklin ukončila první čtvrtletí s působivou celkovou likviditou ve výši 1 miliardy dolarů, která zahrnovala 230 milionů dolarů v hotovosti.Společnost Franklin vyplácí čtvrtletní dividendy od konce roku 2021 a současná výplata ve výši 35,5 centů na kmenovou akcii probíhá od začátku roku 2022. Dividenda na kmenovou akcii byla naposledy vyhlášena 20. června s výplatou 10. července; roční sazba 1,42 USD dává solidní výnos 10,5 %.Skóre Perfect 10 Smart Score společnosti Franklin je založeno především na 3 solidních ukazatelích: V posledním čtvrtletí došlo k nárůstu podílu hedgeových fondů o 306 200 akcií a za poslední 3 měsíce došlo k nákupům od insiderů v celkové hodnotě více než 36 800 USD. Kromě toho je jednoduchý klouzavý průměr společnosti – poměr 20denního průměru k 200dennímu průměru – pozitivní.Pro Sarah Barcombovou, která se touto akcií zabývá z BTIG, je zde klíčová nízká expozice společnosti Franklin vůči problematickým úvěrům a její schopnost pokrýt dividendu. O akciích píše: „Myslíme si, že FBRT by měla snášet méně bolesti ve srovnání s kolegy z CMEIT, kteří mají v průměru 25% expozici vůči Office . Vypršení platnosti úrokových limitů vyvolá některé obtížné rozhovory. Očekáváme však, že sponzoři multifamily se ve většině případů zaváží k aktivům vzhledem k silnému růstu nájemného a likviditě podporované agenturami.“„Domníváme se, že silné dividendové krytí, pokrok v oblasti správy aktiv a významně menší expozice vůči ‚problémovým úvěrům‘ ve srovnání s konkurenčními společnostmi by měly FBRT umožnit pokračovat v akvizicích úvěrů s vyšším výnosem a příznivou bází při zachování likvidity,“ dodala Barcombová.Tyto komentáře podporují Barcombové rating Buy pro akcie, zatímco její cílová cena 15 USD naznačuje potenciál pro 11% zhodnocení akcií v příštích 12 měsících. Pět nedávných hodnocení analytiků na FBRT se rozděluje v poměru 4:1 ve prospěch kupujících oproti držícím a dává dohromady konsenzuální hodnocení analytiků „Strong Buy“. Průměrná cílová cena akcie je 15,38 USD, což naznačuje zisk 13,5 % v horizontu jednoho roku.The Bank of N.T. Butterfield & Son Limited Další na řadě je banka Butterfield Bank se sídlem na Bermudách, oficiálně Bank of N.T. Butterfield & Son. Jedná se o menší bankovní společnost s tržní kapitalizací 1,33 miliardy USD, která se snaží být lídrem mezi nezávislými offshore bankami. Butterfield působí na Bermudách, Kajmanských ostrovech, Bahamách, Normanských ostrovech, v Singapuru a ve Švýcarsku. Mezi služby banky patří správa majetku a specializované financování a poskytuje také hypoteční úvěry na bydlení ve Velké Británii.Butterfield je stará společnost, jejíž historie sahá až k založení první bermudské banky Nathanielem T. Butterfieldem v roce 1858. Předtím se rodina Butterfieldů podílela na mezinárodním obchodu se sídlem na Bermudách prostřednictvím obchodního podniku založeného v roce 1784. Butterfield Bank zúročila tyto dlouholeté zkušenosti v mezinárodních finančních záležitostech a poskytuje kombinaci kvalifikovaného a diskrétního bankovnictví, kterou její zákazníci žádají.Podíváme-li se na růst výnosů a zisků, zjistíme, že Butterfield má za sebou dobrý rok. Společnost vykázala za 1Q23 na horním řádku 147,5 milionu USD, což představuje meziroční nárůst o 15,5 % a překonání prognózy o 1,14 milionu USD. Na dolním řádku společnost dosáhla zisku na zředěnou akcii ve výši 1,24 USD, což je o 8 centů na akcii více, než se očekávalo, a o 39 % více než 89 centů na akcii vykázaných v předchozím čtvrtletí.Společnost ukončila první čtvrtletí s likvidními aktivy ve výši 8,3 miliardy dolarů, včetně hotovosti, bankovních vkladů, reverzních repo obchodů a dalších aktiv s ekvivalentní likviditou. To představovalo něco přes 60 % celkových aktiv banky, což dává společnosti Butterfield vysoce likvidní pozici.Butterfield pravidelně vyplácí dividendu a za 1Q23 vyhlásil výplatu 44 centů na kmenovou akcii. Ta byla vyplacena k 22. květnu; při této výši dividendy činí ročně 1,76 USD na kmenovou akcii a poskytuje silný výnos 6,7 %. Společnost udržuje spolehlivou výplatu dividendy ve výši 44 centů na akcii od února 2019.Na základě Smart Score zjistíme, že NTB Perfect 10 vychází především ze tří ukazatelů. Patří mezi ně 12měsíční návratnost vlastního kapitálu, která dosáhla 26 %; sentiment finančních bloggerů, který byl 100 % pozitivní ve srovnání s 67 % průměrem sektoru; a aktivita hedgeových fondů, která v posledním čtvrtletí vykázala nárůst o 232 200 akcií.Solidní hotovostní pozice a silná rozvaha společnosti Butterfield upoutaly pozornost Davida Feastera z Raymond James. I s ohledem na negativní aspekty posledního čtvrtletí vidí tento pětihvězdičkový analytik mnoho důvodů, proč se mu zde líbí. Píše: „Odliv vkladů byl sice vyšší, než se předpokládalo, ale vedení s tím počítalo a nastavilo svou rozvahu s dostatečnou likviditou na jejich rychlé financování. Důležité je, že banka si stále udržuje značnou likviditu a odliv vkladů byl izolován především na Normanské ostrovy, které jsou jednou z jejích nejnákladnějších jurisdikcí, a byl funkcí běžné obchodní činnosti. Do budoucna očekáváme stabilizaci zůstatků vkladů, což v kombinaci se zpomalením růstu nákladů na financování a pokračujícím přeceněním aktiv podporuje stabilizaci NIM a potenciální expanzi do budoucna.“„Celkově vzato,“ shrnul Feaster, „vzhledem k silnému příspěvku výnosů z poplatků, nízkorizikové hustotě rozvahy a solidnímu profilu ziskovosti v kombinaci s diskontovaným oceněním P/E a atraktivní/dobře krytou dividendou nadále hodnotíme poměr rizika a výnosu příznivě.“Za tímto účelem Feaster hodnotí Butterfield jako Outperform , zatímco jeho cílová cena 32 USD znamená jednoroční potenciál růstu o 20 %. U NTB jsou zaznamenány pouze 4 nedávné recenze analytiků, ale všechny jsou pozitivní a dávají akciím konsenzuální hodnocení Strong Buy. Akcie se obchodují za 26,58 USD a průměrná cílová cena 35,75 USD naznačuje, že v příštím roce posílí o 34 %.