Klíčové body
- Japonsko vynaložilo rekordních 62,2 miliardy USD na podporu jenu po jeho poklesu na 34leté minimum vůči dolaru
- Ministerstvo financí oznámilo, že výdaje překročily dřívější odhady 9,4 bilionu jenů, čímž překonaly předchozí rekord z roku 2011
- Intervence zdůrazňují odhodlání japonské vlády bojovat proti spekulantům sázejícím na oslabení jenu
Ministerstvo financí v pátek zveřejnilo údaje za období od 26. dubna do 29. května. Částka překonala dřívější odhady ve výši 9,4 bilionu jenů založené na srovnání účtů Bank of Japan a prognóz peněžních makléřů. Předchozí měsíční intervenční rekord Japonska ve výši 9,1 bilionu jenů byl stanoven za zcela jiných okolností, když se úřady snažily oslabit jen na podzim roku 2011.
Rekordní výdaje na intervence ukazují odhodlání japonské vlády zatlačit na spekulanty sázející proti jenu. Obrovská částka také zdůrazňuje rozsah opatření, která jsou nutná k tomu, aby měla byť jen krátkodobý dopad na trh, a postupně se snižující sílu jejích salv na obranu měny.
„Částka se zdá být poněkud velká, ale je do značné míry v očekávaném rozmezí,“ řekl Hirofumi Suzuki, hlavní devizový stratég společnosti Sumitomo Mitsui Banking Corp. „Nepřekročila 10 bilionů jenů, takže se nezdá být příliš velká a pár dolar-jen na ni vlastně příliš nereaguje.“
V 19:20 hodin tokijského času se kurz jenu vůči dolaru pohyboval o zhruba 0,3 % níže na úrovni 157,25, což je jen malá změna oproti hodnotě před zveřejněním údajů.
Údaje za každý vykazovaný měsíc obvykle zahrnují poslední dva pracovní dny předchozího měsíce. Další podrobnosti o tom, jak intervence prováděla, se pravděpodobně objeví, až vláda příští týden zveřejní rozpis devizových rezerv a v létě údaje o denních operacích včetně dubna a května.
Očekává se, že jen zůstane pod tlakem vzhledem k zejícímu rozdílu mezi úrokovými sazbami v Japonsku a USA. Zatímco BOJ se konečně připojila k Federálnímu rezervnímu systému a zpřísnila měnovou politiku, japonská krátkodobá sazba je stále jen 0,1 % ve srovnání s 5,5 % u Fedu.
Dokud se neobjeví jasnější náznaky toho, kdy začnou sazby v USA klesat, nebo dokud BOJ nezačne agresivněji zvyšovat výpůjční náklady nebo omezovat nákupy dluhopisů, je jen malá naděje, že se situace obrátí.

Představitelé japonské měnové politiky jsou si vědomi, že jejich snahy spíše jen získávají čas, než aby zvrátily dynamiku. Z tohoto pohledu jsou intervence relativně úspěšné. I když se jen vzdal velké části zisků z doby před měsícem, stále se nevrátil k hranici 160 vůči dolaru.
„Nelze říci, jak velký dopad bude mít vydání určitého množství peněz, protože trhy jsou jako živé bytosti,“ řekl Hideo Kumano, výkonný ekonom výzkumného ústavu Dai-Ichi Life a bývalý úředník centrální banky. „Bez intervence by však jen oslabil ještě více, takže se domnívám, že operace v hodnotě zhruba 10 bilionů jenů byla účinná.“
Japonští představitelé mlčeli o tom, zda vstoupili na trh v rámci své taktiky udržet účastníky trhu v nevědomosti a udržet ostražitost vůči intervencím mezi spekulanty. Tentokrát se úřadům podařilo získat zhruba měsíční čas tím, že intervence provedly na samém počátku posledního sledovaného období.
Japonsko financuje své intervence na nákup jenu prodejem ze svých devizových rezerv. Údaje ke konci dubna ukázaly, že země měla v těchto rezervách 1,14 bilionu USD, což naznačuje, že Tokio má stále dostatek palebné síly.
Přesto může Japonsko čerpat pouze část rezerv na podporu své měny, vzhledem k potřebě udržovat devizové rezervy v případě globální krize nebo jiné mimořádné události.
Stát musí také brát v úvahu své mezinárodní závazky nechat směnné kurzy určovat trhy.
Americká ministryně financí Janet Yellenová v posledních týdnech opakovaně uvedla, že měnové intervence by měly být zřídka používaným nástrojem, o kterém úředníci poctivě varují, když se k němu uchýlí. Skupina sedmi zemí se dohodla, že nebude zasahovat do směnných kurzů, pokud nebude tlumit extrémní volatilitu, poznamenala na začátku tohoto měsíce.
Pokud bude kurz jenu nadále oslabovat, může se zvýšit tlak na Bank of Japan, aby přijala další opatření k zastavení oslabování měny.
Již nyní se objevují náznaky, že guvernér BOJ Kazuo Ueda upravil svou komunikaci ohledně jenu, aby ukázal větší otevřenost k možnosti zvýšení úrokových sazeb, pokud bude jen podporovat inflaci. Změna tónu následovala po setkání s premiérem Fumio Kišidou na začátku května po posledních intervencích.

Uedovy poznámky po dubnovém zasedání BOJ byly považovány za podnět k oslabení jenu, které si vyžádalo intervence. Tento výsledek odrážel podobnou sérii událostí v září 2022.
Přesto se centrální banka od nástupu Uedy do čela posunula, poprvé od roku 2007 zvýšila úrokové sazby a zrušila strop pro výnosy desetiletých státních dluhopisů. Umožnění růstu výnosů nad 1 % pravděpodobně zabránilo oslabení měny hluboko do pásma 160 vůči dolaru.
„Banka si pravděpodobně myslí, že v dubnu trochu pokazila komunikaci,“ řekl Kumano. To neznamená, že se v červenci chystá zvýšení sazeb, ale pravděpodobně to naznačí, že se nějaké chystá, a zároveň to zvyšuje očekávání vyšších výnosů, dodal.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky