Klíčové body
- Ceny ropy rostou i kvůli klesajícím zásobám v USA
- Ceny zlata se v asijském obchodování příliš nepohnuly a pohybovaly se hluboko pod nedávnými rekordními hodnotami
- Ceny mědi se drží pod dvouletými maximy
Ropa roste díky čerpání zásob ropy v USA, dovoz do Číny vykazuje meziroční nárůst
Ceny ropy ve čtvrtek vzrostly, protože klesající zásoby ropy v USA při rostoucím odběru v rafinériích a meziroční nárůst čínského dovozu v minulém měsíci podpořily očekávání vyšší poptávky dvou největších světových spotřebitelů ropy.
Červencový futures kontrakt ropy Brent vzrostl do 0533 GMT o 31 centů, tj. 0,4 %, na 83,89 USD za barel. Americká ropa West Texas Intermediate pro červen vzrostla o 39 centů, tj. 0,5 %, na 79,38 USD za barel.
„Ropné trhy podpořily údaje o zásobách v USA, které byly větší, než se očekávalo. K růstu přispěly i lepší údaje o čínské obchodní bilanci,“ uvedla Tina Tengová, nezávislá tržní analytička, a dodala, že ceny ropy mohou do budoucna i nadále sledovat ekonomické faktory.
Zásoby ropy ve Spojených státech, které jsou největším světovým uživatelem ropy, podle údajů Úřadu pro energetické informace minulý týden klesly o 1,4 milionu barelů na 459,5 milionu barelů, což je více, než očekávali analytici, kteří předpokládali pokles o 1,1 milionu barelů. Zásoby se snížily, protože činnost rafinérií se ve sledovaném období zvýšila o 307 000 barelů denně
To způsobilo, že zásoby benzinu vzrostly o více než 900 000 barelů na 228 milionů barelů, zatímco zásoby destilátů včetně nafty a topného oleje se zvýšily o 600 000 barelů na 116,4 milionu barelů.

„Trh se otřepal z nárůstu zásob benzínu a destilátů, protože rafinérie se připravují na nadcházející řidičskou sezónu,“ uvedli ve čtvrtek analytici ANZ Research.
Podle ve čtvrtek zveřejněných údajů čínských celních úřadů činily dubnové dodávky ropy do Číny, která je největším světovým dovozcem ropy, 44,72 mil. tun, tj. přibližně 10,88 mil. barelů denně. To bylo o 5,45 % více než relativně nízkých 10,4 milionu barelů denně dovezených v dubnu 2023.
Naděje na příměří v konfliktu mezi Izraelem a Hamásem v pásmu Gazy bránila růstu cen ropy. Spojené státy začátkem týdne uvedly, že vyjednávání by měla být schopna překlenout rozpory mezi Izraelem a Hamásem.
„I když může dojít ke krátkodobé úlevě pro ceny ropy, může být obtížné vrátit se na dubnové maximum nad úrovní 90 dolarů za barel, kde geopolitické napětí vrcholilo,“ uvedl Yeap Jun Rong, tržní stratég společnosti IG.
Ceny zlata se pohybují na vodě, protože dolar posiluje před zasedáním Fedu
Ceny zlata se v asijském obchodování příliš nepohnuly a pohybovaly se hluboko pod nedávnými rekordními hodnotami, protože investoři zůstávali do značné míry nakloněni dolaru před dalšími náznaky ohledně Federálního rezervního systému a inflace.
Žlutý kov zaznamenal omezenou poptávku po bezpečném útočišti v souvislosti s určitým očekáváním příměří mezi Izraelem a Hamásem, zejména proto, že se nyní zdá, že USA vyvíjejí větší úsilí o zprostředkování dohody. Bidenova administrativa údajně pozastavila vývoz zbraní do Izraele kvůli jeho útokům na Rafáh.
Největším tlakem na zlato však zůstávala perspektiva vysokých a dlouhodobějších úrokových sazeb v USA, zejména poté, co před takovým scénářem varovalo několik představitelů Fedu.
Spotové zlato vzrostlo o 0,2 % na 2 313,51 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v červnu klesly do 00:21 SEČ

Žlutému kovu se příliš nelíbilo, když řada představitelů Fedu varovala, že ustálená inflace bude odrazovat od jakýchkoli plánů na snížení sazeb v nejbližší době.
Zatímco trhy stále doufaly ve snížení sazeb v září, pozornost se nyní soustředila na vystoupení dalších představitelů Fedu, která se uskuteční ve čtvrtek a v pátek.
Kromě toho budou příští týden zveřejněny klíčové údaje o indexu spotřebitelských cen za duben, které pravděpodobně nabídnou definitivní signály o vývoji úrokových sazeb.
Vysoké sazby na delší dobu nevěstí pro zlato nic dobrého vzhledem k tomu, že zvyšují oportunitní náklady investice do žlutého kovu.
Ostatní drahé kovy se ve čtvrtek posunuly, ale stále se obchodovaly hluboko pod nedávnými maximy. Futures na platinu vzrostly o 0,7 %, zatímco futures na stříbro přidaly 0,5 %.
Ceny mědi se drží pod dvouletými maximy, dovoz z Číny klesá
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi ve čtvrtek vzrostly, zůstaly však přikovány hluboko pod nedávnými dvouletými maximy, protože slabé údaje o čínském dovozu podpořily určité pochybnosti o poptávce.

Tříměsíční futures na měď na Londýnské burze kovů vzrostly o 0,3 % na 9940,00 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď vzrostly o 0,4 % na 4,5592 USD za libru.
Vládní údaje ve čtvrtek ukázaly, že zatímco celkový dovoz do Číny v dubnu vzrostl podstatně více, než se očekávalo, dovoz mědi do země se zmírnil, protože nedávný růst cen utlumil poptávku.
Tento údaj vyvolal určité pochybnosti o silné poptávce v největším světovém dovozci mědi.
Přesto očekávání utaženějších trhů udržovala ceny mědi na hvězdném vzestupu v posledních dvou měsících.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky