Pět technologických gigantů (Microsoft, Apple, Nvidia, Alphabet a Amazon) tvoří 27,3 % celkové hodnoty indexu S&P 500
S&P 500 vzrostl v roce 2024 o 11,5 %, zatímco S&P 500 Equal Weight jen o 4,9 % díky růstu těchto pěti akcií
Technologičtí giganti využívají své finanční zdroje k dominanci v nových oblastech, jako je umělá inteligence, což může posílit jejich vliv na S&P 500
Přestože je z hlavních amerických akciových indexů nejdiverzifikovanější, několik vybraných technologických akcií má díky svému raketovému růstu hodnoty stále větší vliv na jeho výkonnost.
K dnešnímu má následujících pět společností celkovou tržní kapitalizaci 12,5 bilionu USD, což představuje 27,3 % celkové hodnoty celého indexu S&P 500.
Každá z těchto pěti společností má za sebou úspěchy trvající desítky let a tyto zkušenosti (a své obrovské finanční zdroje) využívá k ovládnutí nových odvětví, jako je umělá inteligence. Pokud se jim to podaří, mohly by získat ještě větší vliv na index S&P 500.
Microsoft: 7,2 % indexu S&P 500
Microsoft (MSFT) je největší společností na světě. Byla založena v roce 1975 a některé z jejích stěžejních produktů, jako jsou Windows a Word, dodnes používají miliardy lidí. Společnost Microsoft rozšířila svou působnost i mimo oblast softwaru, a to do oblasti her, hardwaru (počítačů a zařízení), internetového vyhledávání, cloud computingu a nyní i umělé inteligence.
Na začátku roku 2023 se společnost dohodla na investici 10 miliard dolarů do začínajícího podniku OpenAI, který vytvořil online chatbota ChatGPT. Microsoft integruje technologii OpenAI do většiny svých produktů, aby uživatelům poskytl větší hodnotu. Například vyhledávač Bing nyní obsahuje rozhraní chatbota a aplikace jako Word, PowerPoint a Excel těží ze schopnosti AI rychle vytvářet obsah od textu až po videa.
Zdroj: Shutterstock
Microsoft si díky partnerství s OpenAI upevnil vedoucí postavení v oblasti umělé inteligence a jeho produkty budou i nadále těžit z bleskových inovací tohoto start-upu.
Apple: 6,2 % indexu S&P 500
Společnost Apple vyrábí jedny z nejoblíbenějších produktů spotřební elektroniky na světě, s 2,2 miliardy aktivních zařízení po celém světě. To zahrnuje vlajkovou loď iPhone, iPad a řadu počítačů Mac. Z iPhonu také vzešla úspěšná, miliardová vedlejší zařízení, jako jsou hodinky Watch a bezdrátová sluchátka AirPods.
Díky obrovské instalované základně je Apple (AAPL) ideálním distributorem softwaru umělé inteligence pro spotřebitele. Nejnovější iPhone 15 Pro je již vybaven čipem A17 Pro navrženým společností Apple, který je určen ke zpracování některých úloh AI přímo v zařízení.
Společnost údajně jedná se společnostmi OpenAI a Alphabet o tom, které modely AI budou pohánět její budoucí zařízení, takže spotřebitelé by měli očekávat, že příští iterace čipů bude vybavena ještě většími výpočetními schopnostmi.
Nakonec by zařízení jako iPhone mohla být vybavena pokročilými asistenty AI schopnými odpovídat na složité otázky a vytvářet e-maily a obsah sociálních médií (mimo jiné). Moderní chytré telefony jsou zkrátka kapesní počítače a obecně vzato díky nim je lidstvo mnohem produktivnější. Umělá inteligence má tento trend ještě urychlit.
Nvidia5,9 %indexu S&P 500
Generativní AI se vyvíjí, trénuje a nasazuje ve velkých centralizovaných datových centrech. Společnost Nvidia (NVDA) navrhuje čipy pro zpracování grafiky (GPU), které tato datová centra zaplňují, a mezi vývojáři AI jsou nejvyhledávanější v oboru.
Během fiskálního roku 2024 (skončil 28. ledna) GPU H100 společnosti Nvidia zvýšily tržby z datových center na 47,5 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o neuvěřitelných 217 %.
Společnost právě oznámila finanční výsledky za první čtvrtletí fiskálního roku 2025 (skončilo 28. dubna) a růst příjmů z datových center se zrychlil na 427 %. Tržby podpořil model H100, ale dodávky nového grafického procesoru H200 budou zahájeny ve druhém čtvrtletí.
Ten dokáže inferenci (proces předávání živých dat modelu umělé inteligence, aby mohl provádět předpovědi) dvakrát rychleji než H100 a zároveň spotřebuje poloviční množství energie, což by mohlo vyvolat další vlnu poptávky ze strany předních provozovatelů datových center, jako jsou Microsoft, Amazon a Google.
Zdroj: Getty Images
Nvidia v podstatě zůstává daleko před svými konkurenty a vývoj modelů umělé inteligence nové generace nebude bez jejích grafických procesorů možný. Společnost plánuje ještě letos uvést na trh novou řadu čipů, které jsou postaveny na její nejnovější architektuře Blackwell a budou poskytovat ještě vyšší výkon.
Alphabet4,3 %indexu S&P 500
Alphabet (GOOGL) je mateřskou společností Googlu a sídlí v ní i další technologické dceřiné společnosti, jako je YouTube, společnost Waymo zabývající se autonomním řízením a vývojář umělé inteligence DeepMind.
Největším zdrojem příjmů společnosti Alphabet zůstává vyhledávání Google, ale investoři si kladou otázku, zda by její dominantní postavení mohli narušit chatboti s umělou inteligencí, vzhledem k jejich schopnosti poskytnout okamžitou odpověď prakticky na jakoukoli otázku.
Data jsou v oblasti umělé inteligence králem, a protože vyhledávač Google je již více než dvacet let oknem do celého internetu, má více cenných informací než prakticky jakákoli jiná společnost na světě.
To umožnilo společnosti Alphabet vyvíjet vlastní modely umělé inteligence, což vyvrcholilo nejnovější řadou Gemini, která má konkurovat modelům GPT-4 společnosti OpenAI. V některých testech je Gemini stejně dobrý, ne-li lepší, v porozumění a generování textu, obrázků, videí a počítačového kódu.
Google také zabudoval generativní umělou inteligenci do svého tradičního vyhledávače, který uživateli poskytuje textovou odpověď v horní části stránky, aby nemusel procházet výsledky webu a hledat potřebné informace.
Iniciativy společnosti Alphabet v oblasti umělé inteligence mají ohlas u investorů, kteří letos společnost katapultovali do exkluzivního klubu 2 bilionů dolarů.
Amazon3,7 %indexu S&P 500
Amazon (AMZN) je nejznámější jako společnost zabývající se elektronickým obchodem a online prodej zůstává největším zdrojem jejích příjmů.
Společnost se však rozšířila i do oblasti streamingu, digitální reklamy, robotiky a cloud computingu (mimo jiné), což přispělo k jejímu umístění na tomto seznamu. Její cloudová platforma Amazon Web Services (AWS) je totiž největší v oboru a je domovem stále většího počtu služeb umělé inteligence.
Generální ředitel společnosti Amazon Andy Jassy chce, aby AWS ovládla tři vrstvy AI. Existuje vrstva infrastruktury, modelová vrstva a aplikační vrstva.
Aby toho společnost dosáhla, navrhuje nyní vlastní čipy AI pro datová centra, nabízí rostoucí portfolio hotových velkých jazykových modelů (LLM), včetně některých, které vyvinula sama, a nedávno uvedla na trh generativního asistenta AI s názvem Q, který může firmám pomoci vytěžit z platformy AWS větší hodnotu.
Amazon také využívá AI ve své hlavní platformě pro elektronické obchodování, aby doporučoval zákazníkům produkty a pomáhal inzerentům vytvářet poutavý obsah. Jednoduše řečeno, jedná se o jednu z nejvíce diverzifikovaných společností, kterou může investor v době revoluce AI vlastnit.
Přestože je z hlavních amerických akciových indexů nejdiverzifikovanější, několik vybraných technologických akcií má díky svému raketovému růstu hodnoty stále větší vliv na jeho výkonnost.K dnešnímu má následujících pět společností celkovou tržní kapitalizaci 12,5 bilionu USD, což představuje 27,3 % celkové hodnoty celého indexu S&P 500.Každá z těchto pěti společností má za sebou úspěchy trvající desítky let a tyto zkušenosti využívá k ovládnutí nových odvětví, jako je umělá inteligence. Pokud se jim to podaří, mohly by získat ještě větší vliv na index S&P 500.Microsoft je největší společností na světě. Byla založena v roce 1975 a některé z jejích stěžejních produktů, jako jsou Windows a Word, dodnes používají miliardy lidí. Společnost Microsoft rozšířila svou působnost i mimo oblast softwaru, a to do oblasti her, hardwaru , internetového vyhledávání, cloud computingu a nyní i umělé inteligence.Na začátku roku 2023 se společnost dohodla na investici 10 miliard dolarů do začínajícího podniku OpenAI, který vytvořil online chatbota ChatGPT. Microsoft integruje technologii OpenAI do většiny svých produktů, aby uživatelům poskytl větší hodnotu. Například vyhledávač Bing nyní obsahuje rozhraní chatbota a aplikace jako Word, PowerPoint a Excel těží ze schopnosti AI rychle vytvářet obsah od textu až po videa.Microsoft si díky partnerství s OpenAI upevnil vedoucí postavení v oblasti umělé inteligence a jeho produkty budou i nadále těžit z bleskových inovací tohoto start-upu.Společnost Apple vyrábí jedny z nejoblíbenějších produktů spotřební elektroniky na světě, s 2,2 miliardy aktivních zařízení po celém světě. To zahrnuje vlajkovou loď iPhone, iPad a řadu počítačů Mac. Z iPhonu také vzešla úspěšná, miliardová vedlejší zařízení, jako jsou hodinky Watch a bezdrátová sluchátka AirPods.Díky obrovské instalované základně je Apple ideálním distributorem softwaru umělé inteligence pro spotřebitele. Nejnovější iPhone 15 Pro je již vybaven čipem A17 Pro navrženým společností Apple, který je určen ke zpracování některých úloh AI přímo v zařízení.Společnost údajně jedná se společnostmi OpenAI a Alphabet o tom, které modely AI budou pohánět její budoucí zařízení, takže spotřebitelé by měli očekávat, že příští iterace čipů bude vybavena ještě většími výpočetními schopnostmi. Nakonec by zařízení jako iPhone mohla být vybavena pokročilými asistenty AI schopnými odpovídat na složité otázky a vytvářet e-maily a obsah sociálních médií . Moderní chytré telefony jsou zkrátka kapesní počítače a obecně vzato díky nim je lidstvo mnohem produktivnější. Umělá inteligence má tento trend ještě urychlit.Generativní AI se vyvíjí, trénuje a nasazuje ve velkých centralizovaných datových centrech. Společnost Nvidia navrhuje čipy pro zpracování grafiky , které tato datová centra zaplňují, a mezi vývojáři AI jsou nejvyhledávanější v oboru. Během fiskálního roku 2024 GPU H100 společnosti Nvidia zvýšily tržby z datových center na 47,5 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o neuvěřitelných 217 %.Společnost právě oznámila finanční výsledky za první čtvrtletí fiskálního roku 2025 a růst příjmů z datových center se zrychlil na 427 %. Tržby podpořil model H100, ale dodávky nového grafického procesoru H200 budou zahájeny ve druhém čtvrtletí. Ten dokáže inferenci dvakrát rychleji než H100 a zároveň spotřebuje poloviční množství energie, což by mohlo vyvolat další vlnu poptávky ze strany předních provozovatelů datových center, jako jsou Microsoft, Amazon a Google.Nvidia v podstatě zůstává daleko před svými konkurenty a vývoj modelů umělé inteligence nové generace nebude bez jejích grafických procesorů možný. Společnost plánuje ještě letos uvést na trh novou řadu čipů, které jsou postaveny na její nejnovější architektuře Blackwell a budou poskytovat ještě vyšší výkon.Alphabet je mateřskou společností Googlu a sídlí v ní i další technologické dceřiné společnosti, jako je YouTube, společnost Waymo zabývající se autonomním řízením a vývojář umělé inteligence DeepMind.Největším zdrojem příjmů společnosti Alphabet zůstává vyhledávání Google, ale investoři si kladou otázku, zda by její dominantní postavení mohli narušit chatboti s umělou inteligencí, vzhledem k jejich schopnosti poskytnout okamžitou odpověď prakticky na jakoukoli otázku.Data jsou v oblasti umělé inteligence králem, a protože vyhledávač Google je již více než dvacet let oknem do celého internetu, má více cenných informací než prakticky jakákoli jiná společnost na světě. To umožnilo společnosti Alphabet vyvíjet vlastní modely umělé inteligence, což vyvrcholilo nejnovější řadou Gemini, která má konkurovat modelům GPT-4 společnosti OpenAI. V některých testech je Gemini stejně dobrý, ne-li lepší, v porozumění a generování textu, obrázků, videí a počítačového kódu.Google také zabudoval generativní umělou inteligenci do svého tradičního vyhledávače, který uživateli poskytuje textovou odpověď v horní části stránky, aby nemusel procházet výsledky webu a hledat potřebné informace.Iniciativy společnosti Alphabet v oblasti umělé inteligence mají ohlas u investorů, kteří letos společnost katapultovali do exkluzivního klubu 2 bilionů dolarů.Amazon je nejznámější jako společnost zabývající se elektronickým obchodem a online prodej zůstává největším zdrojem jejích příjmů.Společnost se však rozšířila i do oblasti streamingu, digitální reklamy, robotiky a cloud computingu , což přispělo k jejímu umístění na tomto seznamu. Její cloudová platforma Amazon Web Services je totiž největší v oboru a je domovem stále většího počtu služeb umělé inteligence. Generální ředitel společnosti Amazon Andy Jassy chce, aby AWS ovládla tři vrstvy AI. Existuje vrstva infrastruktury, modelová vrstva a aplikační vrstva.Aby toho společnost dosáhla, navrhuje nyní vlastní čipy AI pro datová centra, nabízí rostoucí portfolio hotových velkých jazykových modelů , včetně některých, které vyvinula sama, a nedávno uvedla na trh generativního asistenta AI s názvem Q, který může firmám pomoci vytěžit z platformy AWS větší hodnotu.Amazon také využívá AI ve své hlavní platformě pro elektronické obchodování, aby doporučoval zákazníkům produkty a pomáhal inzerentům vytvářet poutavý obsah. Jednoduše řečeno, jedná se o jednu z nejvíce diverzifikovaných společností, kterou může investor v době revoluce AI vlastnit.
Společnost AppLovin, významný hráč v oblasti reklamních technologií, znovu přitáhla pozornost investorů i analytiků poté, co ve středu oznámila výsledky...