Klíčové body
- Dubnové údaje o inflaci ze Spojeného království, Kanady a Japonska naznačují snižování cen, zatímco ECB se zaměří na údaje o mzdách pro posouzení cenové dynamiky
- Ministři financí a centrální bankéři G-7 se setkají v Itálii k diskusi o globální ekonomice a různých přístupech k úrokovým sazbám
- Federální rezervní systém USA zveřejní zápisy ze svého zasedání, kde se očekává tlak na udržení vyšších sazeb
Několik dní poté, co údaje z USA odhalily nižší než očekávaný růst spotřebitelských cen, zveřejní Spojené království, Kanada a Japonsko údaje za duben, které se pravděpodobně budou ubírat stejným směrem. Zpráva o mzdách v eurozóně mezitím také nabídne klíčové důkazy, které budou tvůrci politik hledat.
Jako první bude v úterý zveřejněna Kanada. Zatímco obchodníci po nedávných údajích o zaměstnanosti snížili sázky na snížení sazeb na jejím červnovém zasedání na méně než 50 %, čtvrté měsíční zmírnění základních cenových tlaků v řadě ve zveřejněné inflaci by ponechalo dveře pro snížení otevřené.
Následující den růst spotřebitelských cen ve Spojeném království pravděpodobně drasticky zpomalil – o více než procentní bod – a přiblížil se 2% úrovni, na kterou se zaměřují představitelé Bank of England. Vzhledem k dalšímu měsíčnímu čtení, které má být zveřejněno v předvečer zasedání BOE 20. června, by trvalé důkazy o rozptylující se inflaci mohly poskytnout tvůrcům politiky veškerou potřebnou pobídku ke snížení výpůjčních nákladů i tam.
Ve čtvrtek Evropská centrální banka zveřejní údaje o mzdách, které považuje za zásadní pro posouzení základní cenové dynamiky. Růst sjednaných mezd se pravděpodobně nepodařilo od konce loňského roku výrazně zpomalit, což zvyšuje důvod k opatrnosti, protože úředníci se připravují na široce označované snížení sazeb 6. června a možná i na další uvolnění po něm.

A konečně páteční údaje z Japonska mohou ukázat, že růst spotřebitelských cen bez čerstvých potravin meziročně oslabil na 2,2 % z březnových 2,6 %. Hlubší měřítko inflace, které vylučuje ceny energií i čerstvých potravin, se podle odhadů ochladí na 2,5 % poté, co v březnu poprvé od listopadu 2022 sklouzlo pod 3 %.
Představitelé Bank of Japan však pravděpodobně vyvodí jiné závěry než jejich kolegové, protože tyto údaje by stále prodloužily sérii výsledků na 2% cíli nebo nad ním na 25 měsíců v řadě. Jako takoví by podpořili argumenty pro zvýšení sazeb již 14. června a nejpozději v říjnu, přičemž jako rizikový faktor pro brzký krok by sloužil aktuální kurz jenu.
Tyto údaje budou zveřejněny na pozadí setkání ministrů financí a centrálních bankéřů zemí G-7 v severoitalském jezerním letovisku Stresa. Na pořadu jednání je globální ekonomika, což úředníkům nabízí příležitost zamyslet se nad rozdílným transatlantickým výhledem sazeb: zatímco Evropa a Kanada se přiklánějí ke snižování, Spojené státy prozatím zůstávají na cestě k dlouhodobému zvyšování sazeb.
Jinde Federální rezervní systém zveřejní zápis ze svého posledního zasedání a od Nového Zélandu po Turecko se centrální banky pravděpodobně rozhodnou ponechat výpůjční náklady na nízké úrovni.
USA a Kanada
Fed zveřejní zápis ze zasedání svých politiků, které se konalo 30. dubna až 1. května. Na tiskové konferenci, která následovala po tomto zasedání, předseda Jerome Powell naznačil, že sazby pravděpodobně zůstanou vyšší po delší dobu kvůli přetrvávajícím cenovým tlakům.
Od té doby se k tomuto názoru připojilo několik představitelů Fedu, kteří upozornili na potřebu dalších důkazů, že inflace trvale směřuje k 2% cíli Fedu.
Mezi centrálními bankéři, kteří by měli v nadcházejícím týdnu vystoupit s projevem nebo poznámkami, je i místopředseda Philip Jefferson. V úterý má vystoupit guvernér Fedu Christopher Waller, který se bude věnovat ekonomickému výhledu a politice.

Kalendář ekonomických údajů v USA je poměrně chudý, ve středu budou zveřejněny zprávy o dubnových prodejích dříve vlastněných domů a následující den o nových domech. Předpokládá se, že nákupy stávajících domů se oproti předchozímu měsíci příliš nezměnily, zatímco podpisy smluv na nové domy by se měly zmírnit s hypotečními sazbami opět nad 7 %.
V pátek budou zveřejněny údaje o dubnových objednávkách a dodávkách zboží dlouhodobé spotřeby, které zahrnou vhled do chuti firem po kapitálových investicích. Michiganská univerzita rovněž zveřejní konečný květnový údaj o spotřebitelské náladě.
V Kanadě budou v pátek kromě údajů o inflaci ze začátku týdne zveřejněny údaje o maloobchodních tržbách za březen, které nabídnou pohled na sílu spotřebitelů. Dvě největší banky v zemi již zveřejnily analýzy údajů o kreditních a debetních kartách zákazníků, které naznačují zpomalení výdajů.
Asie
Očekává se, že Čínská lidová banka bude na začátku týdne držet své referenční sazby pro hypotéky na stejné úrovni a ponechá hlavní sazbu pro pětileté úvěry na 3,95 % a pro jednoleté na 3,45 %.
Dále trh počítá s mírným snížením LPR v určitém okamžiku během příštích 12 měsíců, protože PBOC se snaží zvýšit podporu sektoru nemovitostí.
Na Novém Zélandu centrální banka ve středu pravděpodobně zachová jestřábí postoj i poté, co se inflační očekávání ochladila, protože spotřebitelské ceny v prvním čtvrtletí vzrostly více, než se očekávalo.
Jinde se očekává, že centrální banky v Indonésii a Jižní Koreji zůstanou v klidu, zatímco se budou zabývat možným snížením sazeb později v tomto roce, a Reserve Bank of Australia zveřejní zápis ze svého květnového zasedání.
Údaje o spotřebitelské inflaci zveřejní také Singapur, Hongkong a Malajsie. V Austrálii, Japonsku a Indii budou zveřejněny PMI za květen a v Japonsku, Jižní Koreji a na Novém Zélandu budou zveřejněny statistiky obchodu.
Evropa, Blízký východ, Afrika
Ve čtvrtek budou zveřejněny indexy nákupních manažerů za eurozónu a Spojené království, které poskytnou pohled na sílu aktivity ve výrobě a službách v polovině druhého čtvrtletí.
Ten den bude také zveřejněna spotřebitelská důvěra v eurozóně, zatímco v Británii bude následující den zveřejněn nejnovější údaj o maloobchodních tržbách.
Guvernér BOE Andrew Bailey přednese v úterý v Londýně přednášku na počest bývalého politika Charlese Goodharta. Současně bude ve Frankfurtu americká ministryně financí Janet Yellenová, aby převzala čestný doktorát na akci, které se zúčastní prezidentka ECB Christine Lagardeová a německý ministr financí Christian Lindner.

Čerstvě po snížení sazeb na začátku tohoto měsíce vystoupí v nadcházejícím týdnu několik představitelů Riksbank, počínaje pondělkem s guvernérem Erikem Thedeenem.
Na opačném konci širšího regionu se ve středu očekávají údaje, podle nichž míra inflace v Jihoafrické republice zůstala stabilní na úrovni 5,3 %.
Latinská Amerika
Údaje o produkci Chile za první čtvrtletí zveřejněné v pondělí pravděpodobně vzrostly oproti úrovni z konce roku díky poklesu úrokových sazeb, zpevnění trhu práce a vyšším světovým cenám mědi, která je hlavním vývozním artiklem země. Vláda 14. května zvýšila prognózu HDP na rok 2024 z 2,5 % na 2,7 %.
Centrální banka země ve čtvrtek téměř jistě provede sedmé snížení úrokových sazeb z 6,5 % v řadě, ačkoli rychlejší než očekávané dubnové inflační výtisky mohou snížení omezit na 50 bazických bodů. Ministr financí Mario Marcel 16. května uvedl, že cyklus uvolňování sazeb má před sebou ještě poměrně dlouhou cestu.
Paraguay se na zasedání minulý měsíc zastavila na 6 % po osmi sníženích sazeb od srpna. Inflace v dubnu vzrostla na 4 %, což možná tento měsíc opět udrží centrální banku na vedlejší koleji.
V Mexiku je dynamika inflace a měnové politiky na prvním místě, protože centrální banka má stále vyšší spotřebitelské ceny a je naladěna na jestřábí náladu.
Přestože tvůrci měnové politiky dostanou před svým zasedáním 27. června ještě tři sady údajů o inflaci, včetně údajů z poloviny měsíce z tohoto týdne, snížení sazeb příští měsíc není v žádném případě jisté. Zápis z rozhodnutí Banxico o pozastavení z 9. května může vnést další světlo do nových odhadů spotřebitelských cen.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky