Klíčové body
- Evropské futures jsou stabilní před očekávanými údaji o pracovních místech v USA
- Euro Stoxx 50 zůstává nezměněn, navzdory ziskům v Jihokorejských a Australských akciích
- Investoři sází na snížení sazeb Fedu po slabších údajích z USA
- Kryptoměny rostou, Bitcoin stoupl o 1 % a Ether o 0,6 %
Zdá se, že mnozí čekají na jeden zásadní ekonomický údaj z USA: údaj o počtu pracovních míst. Tyto informace budou mít pravděpodobně vliv na výhled politiky Federálního rezervního systému.
Kontrakt Euro Stoxx 50 zůstal relativně beze změny navzdory ziskům jihokorejských a australských akcií. Naopak akcie v Japonsku, Hongkongu a pevninské Číně zaznamenaly pokles. Futures na americké akcie vykazovaly malé známky vzestupné mobility, neboť investoři očekávají zveřejnění měsíčních mezd. Současně se dolar držel na stabilní úrovni, zatímco výnosy státních dluhopisů zaznamenaly drobné pohyby směrem vzhůru.
V minulém týdnu začali obchodníci v návaznosti na sérii slabších než očekávaných údajů z USA a také na uvolnění politiky ze strany Bank of Canada a Evropské centrální banky více sázet na snížení sazeb. Navzdory dvoutýdenní sérii ztrát se zdá, že globální akcie tento týden překonají i tuto hranici. Mezitím měřítko globálních vládních dluhopisů agentury Bloomberg zaznamenalo rekordní zisky a těší se nejdelší úspěšné sérii od listopadu loňského roku.

Hlavní stratégové čekají na významné údaje z amerického trhu práce. “Žádosti o podporu v nezaměstnanosti a volná pracovní místa naznačují jemnou rebalanci, která pravděpodobně povede k dalšímu zmírnění inflace v sektoru služeb,” říká Homin Lee, hlavní makrostratég společnosti Lombard Odier. Zdá se, že investoři do dluhopisů jsou si vzhledem k této kombinaci při svých obchodech jistější, protože čekáme na výsledky dnešní zprávy o zaměstnanosti – která může jejich přesvědčení ještě více upevnit.
Očekává se, že v USA v květnu přibylo zhruba 180 000 pracovních míst a míra nezaměstnanosti zůstala stabilní. Předchozí údaje zveřejněné na začátku týdne včetně žádostí o podporu v nezaměstnanosti překonaly odhady a náklady na pracovní sílu zřejmě vzrostly méně, než se původně uvádělo. Swapové trhy nadále vytrvale oceňují úplné snížení sazeb Fedu a očekávají, že k němu dojde do listopadu, přičemž silnou tendenci mají k jeho uskutečnění v září.
V Asii se začalo měnit finanční klima. Čínský vývoz údajně v květnu vzrostl více, než se očekávalo, což podnítilo naděje, že by druhá největší ekonomika světa mohla udržet svou dynamiku opírající se o zahraniční trhy v prostředí nových celních hrozeb. Indická centrální banka podle očekávání zachovala svou základní úrokovou sazbu, její pozornost spočívá na inflaci v oparu politické nejistoty po překvapivých výsledcích voleb.
Zdá se, že australská centrální banka je v boji proti inflaci vybavena, když viceguvernér Andrew Hauser prohlásil, že ji může snížit a sníží ji. Růst cen, pokud nebude kontrolován, by se mohl ukázat jako “toxický”.
Jinde více než polovina dotázaných pozorovatelů Bank of Japan předpokládá, že centrální banka na svém nadcházejícím zasedání omezí nákupy vládních dluhopisů. Mnozí také předpovídají, že ke zvýšení sazeb dojde v červenci.
Trh s ropou zažil v pátek růst, který znamenal již třetí posílení v řadě. Původní očekávání, že OPEC a jeho spolupracovníci budou trh předzásobovat, se zmírnila. Ceny zlata si udržely stabilní hodnoty.
Z klíčových událostí, které je třeba tento týden zaznamenat, budou zveřejněny údaje o devizových rezervách Číny a HDP eurozóny. V pátek bude zveřejněna míra nezaměstnanosti v USA a údaje o pracovních místech mimo zemědělský sektor.

Pokud jde o globální trhy, futures na indexy S&P 500, Nasdaq 100 a australský S&P/ASX 200 zaznamenaly nárůst, zatímco futures na Nikkei 225, japonský Topix, hongkongský Hang Seng, Shanghai Composite a Euro Stoxx 50 poklesly nebo zůstaly beze změny.
Bloomberg Dollar Spot Index, euro, japonský jen, zámořský jüan a britská libra představovaly zanedbatelné změny, zatímco australský dolar vzrostl o 0,1 %.
Kryptoměny vykázaly slibná procenta růstu, přičemž Bitcoin stoupl o 1 % a Ether postoupil o 0,6 %. Výnosy desetiletých dluhopisů USA, Japonska a Austrálie postoupily o jeden, dva a půl, resp. jeden bazický bod
V komoditní sféře se ropa West Texas Intermediate a spotové zlato zvýšily o 0,2 %, přičemž první z nich se prodávalo za 75,72 USD za barel a druhé za 2 379,67 USD za unci. Zatímco investoři a obchodníci sledují vývoj na trzích, směřování světové ekonomiky zůstává nejisté a oči se upírají na zveřejňování kritických údajů, které naznačují budoucí trajektorii a změny politiky.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky