Klíčové body
- Ropa kolísala mezi zisky a ztrátami poté, co OPEC+ představil plán na obnovení části produkce již v říjnu
- Ceny zlata v pondělí v asijském obchodování klesly
- Ceny mědi se potýkají se smíšenými náznaky z Číny
Ropa kolísá poté, co OPEC+ signalizoval plán vrátit barely na trh
Ropa kolísala mezi zisky a ztrátami poté, co OPEC+ představil plán na obnovení části produkce již v říjnu, a to navzdory obavám ohledně výhledu poptávky a silné nabídky ze zemí mimo skupinu.
Omezení produkce bude v plném rozsahu pokračovat ve třetím čtvrtletí a poté bude postupně ukončováno v průběhu následujících 12 měsíců, uvedlo v neděli po zasedání OPEC+ saúdskoarabské ministerstvo energetiky. Cena ropy Brent se naposledy jen málo měnila poblíž 81 USD za barel a ropa West Texas Intermediate se obchodovala kolem 77 USD.
Goldman Sachs Group Inc. uvedla, že rozhodnutí je vzhledem k nedávnému nárůstu zásob medvědí, ale UBS Group AG a RBC Capital Markets LLC vyjádřily přesvědčení, že aliance bude nadále pečlivě řídit trh. Většina pozorovatelů trhu očekávala, že OPEC+ prodlouží škrty až do konce roku.
Cílem dohody je nadále podporovat ceny ropy a zároveň zmírnit omezení těžby, proti nimž se někteří členové – například Spojené arabské emiráty – ohrazovali, když usilovali o zvýšení úrovně své produkce.
„Trh neočekával zrušení škrtů z října,“ uvedla Vandana Hari, zakladatelka společnosti Vanda Insights v Singapuru. „Pozitivní pro OPEC+ je, že dohoda by měla pomoci udržet soudržnost. Dlouhodobé pokračování jednostranných škrtů by bylo zdrojem třecích ploch.“

Objemy obchodů byly v pondělí vyšší než obvykle, ale sklon opcí na ropu stále signalizuje medvědí náladu. Takzvané put kontrakty – které profitují z nižších cen – zůstávají s vysokou prémií oproti opačným call kontraktům.
Ropa v pátek omezila měsíční ztrátu částečně kvůli přetrvávajícím obavám ohledně výhledu poptávky v Číně, která je největším světovým dovozcem ropy. Rozpětí promptní ceny ropy Brent minulý týden nakrátko sklouzlo do medvědí kontangové struktury a na trzích s pohonnými hmotami se objevují známky slabosti.
Futures jsou letos stále na vyšší úrovni poté, co geopolitické napětí od Blízkého východu po Ukrajinu vyvolalo obavy o nabídku. Izrael odsunul plán příměří, který stanovil americký prezident Joe Biden, protože válka v Gaze se blíží ke svému osmému měsíci.
Očekávání snížení sazeb se zlatu příliš nezamlouvá; měď se potýká s problémy
Ceny zlata v pondělí v asijském obchodování klesly, protože příliv rizikových aktiv v důsledku zvýšených očekávání snížení sazeb žlutý kov z velké části vynechal, a to i přesto, že se dolar propadl.
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi ustoupily v důsledku smíšených údajů o indexu nákupních manažerů z Číny, která je největším dovozcem, zatímco spekulativní šílenství, které zpočátku podněcovalo růst tohoto kovu, rovněž ochladlo.
Zlato bylo také zasaženo slábnoucí poptávkou po bezpečných přístavištích poté, co se objevily zprávy, že Izrael a Hamás jsou blízko uzavření dohody o příměří, kterou zprostředkovaly Spojené státy a která by mohla snížit geopolitické napětí na Blízkém východě.
Spotové zlato kleslo o 0,3 % na 2 321,51 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v srpnu klesly do 00:31 SEČ

Zlato ustupuje, protože spekulace o snížení sazeb podporují akcie
Ztráty žlutého kovu přišly, když se obchodníci vrhli na rizikovější aktiva, zejména když nedávné údaje ukázaly určité ochlazení americké inflace. Asijské akcie v pondělí prudce vzrostly.
Údaje o indexu cen PCE, který je preferovaným ukazatelem inflace Federálního rezervního systému, se v dubnu podle očekávání snížil, jak ukázaly páteční údaje. To podnítilo některé sázky, že Fed začne v září snižovat sazby, přičemž nástroj CME Fedwatch nyní ukazuje větší šanci na snížení sazeb o 25 bazických bodů.
Přesto bude tato představa v nadcházejících dnech testována s údaji o pracovních místech mimo zemědělský sektor, které budou zveřejněny tento pátek, a se zasedáním Fedu příští týden.
Očekávání snížení sazeb Evropskou centrální bankou a Bank of Canada na jejich zasedáních tento týden také poskytlo zlatu malou podporu.
Ostatní drahé kovy se v pondělí vyvíjely poněkud smíšeně poté, co v posledních týdnech zlato překonávaly. Futures na platinu vzrostly o 0,3 % na 1 046,60 USD za unci, zatímco futures na stříbro klesly o 0,2 % na 30,370 USD za unci.
Ceny mědi se potýkají se smíšenými náznaky z Číny
Benchmarkové futures na měď na Londýnské burze kovů se ustálily na 1093,50 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď klesly o 0,2 % na 4,6160 USD za libru.

Oba kontrakty se propadly z nedávných rekordních maxim, protože spekulativní šílenství, které podporovalo rally mědi v průběhu dubna a začátkem května, vyprchalo.
Pochybnosti o poptávce po červeném kovu podpořily také průměrné ekonomické údaje z Číny.
Pondělní údaje o soukromých PMI ukázaly, že čínský výrobní sektor v květnu rostl více, než se očekávalo. To však kontrastovalo s vládními údaji PMI z minulého týdne, které ukázaly, že výrobní sektor v květnu poklesl.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky