Klíčové body
- ECB sleduje ekonomické údaje, aby rozhodla o možném snižování úrokových sazeb v září
- Očekává se, že inflace zůstane na 2,5 %, zatímco jádrová inflace může klesnout na 2,8 %
- Inflace ve službách, zejména mzdové tlaky, bude klíčovým faktorem pro zářijové rozhodnutí ECB
Středeční zpráva pravděpodobně ukáže, že inflace bude již druhý měsíc na úrovni 2,5 %, jak vyplývá z mediánu prognóz 36 ekonomů v průzkumu agentury Bloomberg.
Určitou úlevu může přinést jádrová inflace, která nezahrnuje volatilní položky, jako jsou energie a potraviny. Analytici předpokládají, že se sníží na 2,8 %.
Vzhledem k tomu, že ECB ponechala tento měsíc výpůjční náklady na stejné úrovni, představitelé zdůraznili, že další rozhodnutí v září závisí na řadě ekonomických údajů, které mají do té doby dorazit. Investoři očekávají, že dojde ke snížení, a oceňují téměř 90% pravděpodobnost tohoto kroku.
Tento týden budou také zveřejněny údaje o hospodářském růstu ve druhém čtvrtletí, které mohou ukázat, že oživení po měsících stagnace je méně dynamické, než se původně očekávalo.
Podle průzkumu a prognózy BE Nowcast se produkce v bloku dvaceti zemí pravděpodobně zvýšila o 0,2 %, což je méně než 0,3 % v prvních třech měsících roku. Předpokládá se, že dynamika v Německu, Itálii a Španělsku zpomalila.
Prezidentka ECB Christine Lagardeová zdůraznila důležitost těchto informací, když tento měsíc prohlásila, že příští rozhodnutí – pro které její pracovníci rovněž vypracují nový soubor ekonomických projekcí – je „široce otevřené“.

„Je jasné, že od nynějška do září budeme dostávat mnoho informací,“ řekla. „Obávám se, že to bude trochu rušné léto.“
Jiní od té doby tento názor zdvojnásobili. Místopředseda Luis de Guindos řekl, že „z hlediska údajů je září mnohem vhodnějším měsícem pro přijímání rozhodnutí“, zatímco slovenský Peter Kazimír navrhl počkat na „tolik očekávanou zářijovou ‚zdravotní prohlídku‘“.
Tento týden není naplánováno vystoupení žádného člena Rady guvernérů, což trhům umožní, aby si z čísel udělaly vlastní závěry.
První várka čísel přišla již minulý týden a vykreslila překvapivě negativní obraz ekonomiky eurozóny. Podle podnikatelských průzkumů agentury S&P Global se v červenci pravděpodobně nepodařilo zvýšit produkci soukromého sektoru, zatímco měsíční průzkum Ifo poukázal na zhoršující se náladu mezi německými podniky.
Vznikající obraz šumícího oživení a přetrvávajícího tlaku na ceny může být pro představitele ECB náročný na orientaci. Na detailech však záleží více než obvykle, což přikládá větší váhu konečným údajům o inflaci, které dorazí v polovině července a srpna.
Klíčovým měřítkem prozatím zůstává inflace ve službách, neboť v tomto sektoru hrají důležitou roli náklady práce. Členka Výkonné rady ECB Isabel Schnabelová uvedla, že přetrvávání tohoto ukazatele je hlavním důvodem, proč se poslední míle stále ukazuje jako obtížná.
„Opakované překvapení u inflace ve službách je přinejmenším důvodem k bližšímu pohledu,“ řekla v rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Zeitung zveřejněném koncem minulého týdne.
Podle ekonoma ING Carstena Brzeskiho zůstalo číslo inflace ve službách v červnu zaseknuté na 4,1 %, což je více než dvojnásobek celkového cíle – a to z něj dělá ústřední bod před zářijovým rozhodnutím.
„Kdybych měl vyzdvihnout několik klíčových údajů, myslím, že profil zářijových prognóz inflace zaměstnanců i skutečné údaje o inflaci ve službách v příštích dvou měsících budou nejdůležitějšími údaji, které vychýlí rovnováhu na jednu či druhou stranu,“ řekl.
Centrální banka v současnosti předpokládá, že inflace dosáhne svého cíle v posledním čtvrtletí roku 2025. Podle Brzeskiho je důležité, aby aktualizace po létě stále ukazovala, že inflace v té době bude na úrovni 2 % nebo nižší.
T. Rowe Price ekonom Tomasz Wieladek souhlasí, že rozhodující roli mohou nakonec sehrát cenové tlaky v sektoru služeb.

„Pokud se dočkají dalších dvou dobře zvládnutých čtení, bude to silný signál dezinflace a podpoří snížení v září,“ uvedl. Pokud zůstanou slabé i údaje o růstu, mohlo by dokonce dojít k diskusi „o rychlejším tempu snižování nebo o větším snížení v září,“ uvedl.
Ústředním tématem zůstávají mzdy, neboť zpomalení růstu na udržitelnější úroveň je považováno za předpoklad návratu inflace k cíli. Poslední vývoj bude jasnější, až ECB zveřejní svůj ukazatel o vyjednaných mzdách a se zveřejněním údajů Eurostatu o náhradách na zaměstnance.
Úředníci se však pravděpodobně budou zabývat spíše výhledovými ukazateli, jako je sledování mezd samotnou centrální bankou, aby si byli jisti, že se očekávaný pokles naplní.
„Budeme muset vidět mnoho důkazů napříč více ukazateli, aby ECB výrazně změnila prognózu mezd v roce 2025,“ tvrdí Wieladek. „Informace o mzdách budou mít v létě o něco menší význam.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky