Klíčové body
- Futures na evropské akcie klesly, když investoři reagovali na klíčové firemní výsledky a nevýrazný start technologických firem
- Asijské akcie a americké futures také poklesly po zklamání z výsledků Tesly a Alphabetu
- Japonský jen posiloval třetí den v očekávání možného zvýšení sazeb Bank of Japan
Asijské akcie a futures na americké akcie rovněž klesly poté, co některé z největších amerických firem včetně Tesla Inc. a Alphabet Inc. zveřejnily výsledky, které byly považovány za nedostatečné k ospravedlnění nedávné rally na světových akciích. Před zasedáním japonské centrální banky, které se bude konat příští týden, jeny již třetí den posilovaly.
Deutsche Bank AG utrpěla první čtvrtletní ztrátu za poslední čtyři roky, protože obchodování se zpomalilo a banka zaúčtovala náklady spojené se starším problémem ve své maloobchodní jednotce Postbank. Na druhé straně zisk BNP Paribas SA ve druhém čtvrtletí vzrostl díky rostoucím příjmům z obchodování s akciemi.

„Investoři po růstu globálních akcií, který jsme od začátku roku zaznamenali, hledají příležitosti, jak si vybrat nějaký zisk,“ řekl Eli Lee, hlavní investiční stratég Bank of Singapore Ltd., v televizi Bloomberg. „I když si myslíme, že technologické zisky budou v příštích několika týdnech poměrně odolné, můžeme být svědky určité volatility na akciových trzích.“
Alphabet během obchodování v USA ustoupil poté, co šéf společnosti naznačil, že bude potřeba trpělivosti, aby byly vidět konkrétní výsledky investic do umělé inteligence. Tesla se propadla až o 7 % poté, co zisk nedosáhl odhadů a gigant v oblasti elektromobilů odložil svou akci Robotaxi na říjen. Většina akcií dodavatelů společnosti Tesla a obdobných výrobců elektromobilů v Asii rovněž klesla.
Tchajpejská burza byla uzavřena kvůli tajfunu Gaemi, což znamenalo, že se neobchodovalo s akciemi technologického gigantu Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.
Jen poprvé od začátku června posílil nad hranici 155 za dolar, když se obchodníci připravovali na možnost, že BOJ v příštích měsících zvýší úrokové sazby, pokud ne na zasedání příští týden. Podle průzkumu agentury Bloomberg pouze asi 30 % pozorovatelů BOJ předpovídá, že úřady zvýší sazby 31. července, ale více než 90 % tvrdí, že existuje riziko takového kroku.
Novozélandský dolar klesl na nejslabší úroveň za téměř tři měsíce, protože nižší výnosy dluhopisů v zemi odradily investory do carry trade obchodů.
Většina čínských akcií klesla a rozšířila tak nedávné ztráty v souvislosti s ekonomickými problémy a geopolitickými riziky. Přesto zůstatek krátkých obchodů na čínských burzách v pondělí, kdy vstoupila v platnost nová čínská opatření na omezení krátkých obchodů, klesl na 27,9 miliardy jüanů

Objem odkupů z čínských podílových fondů zaměřených na akcie byl ve druhém čtvrtletí jeden z největších od roku 2005, přičemž podle společnosti Changjiang Securities více než polovina nejvýkonnějších produktů zaznamenala čisté prodeje ze strany stávajících investorů.
Optimistické výsledky na Wall Street by byly pro akcie velmi potřebným hnacím motorem po neúspěšném prvním pololetí. Trh čelí tlaku, který směřuje do sezónně slabého období, přičemž volatilitu pravděpodobně zvýší prezidentské volby v USA. Kromě potíží velkých technologických společností zaznamenala společnost United Parcel Service Inc. svůj nejhorší propad v historii, protože nedosáhla zisku.
Státní dluhopisy se v Asii příliš nezměnily, protože investoři očekávali středeční aukce amerického dluhu a údaje o výrobních indexech PMI. Ropa vzrostla a přerušila sérii ztrát poté, co zpráva z průmyslu ukázala, že zásoby ropy v USA klesly již čtvrtý týden. Zlato si udrželo nárůst před klíčovými ekonomickými údaji USA z tohoto týdne, které podle prognóz podpoří důvody pro snížení úrokových sazeb.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky