Klíčové body
- V posledních týdnech se výrazně snížilo rozpětí mezi říjnovými a lednovými futures na zemní plyn
- Podle vládní prognózy se odhaduje, že do konce října dosáhnou zásoby zemního plynu bezkonkurenční úrovně a budou nejvyšší minimálně od roku 2016
- Výpadek terminálu zkapalněného zemního plynu Freeport zanechal ve spotřebě znatelnou stopu
S rostoucími zásobami se zdá, že tradiční korelace mezi vysokými teplotami a rostoucí spotřebou zemního plynu se pod tlakem trhu přesyceného nabídkou prohýbá.
V posledních týdnech se výrazně snížilo rozpětí mezi říjnovými a lednovými futures na zemní plyn, což je v podstatě spekulace na to, jak napjaté budou zásoby na počátku zimy na severní polokouli. Tato změna naznačuje, že obchodníci ztrácejí důvěru ve významné zvýšení poptávky v zimních měsících. Podle vládní prognózy se odhaduje, že do konce října dosáhnou zásoby zemního plynu uložené ve vyčerpaných zásobnících, vodonosných vrstvách a solných jeskyních bezkonkurenční úrovně a budou nejvyšší minimálně od roku 2016. Tato prognóza činí jakékoli výrazné oživení poptávky po zemním plynu stále méně pravděpodobným, a to navzdory neutuchajícím letním vedrům.
Obchodníci nyní čelí dilema, zda se spolehnout na krátkodobé výkyvy počasí, které by mohly dočasně zvýšit poptávku, nebo akceptovat dlouhodobější trend, který ukazuje na přetrvávající převis nabídky. Tato nejistota se promítá do trhu a odráží se ve sníženém rozpětí mezi futures kontrakty, což signalizuje obavy z nedostatku výrazného zlepšení tržních podmínek v dohledné budoucnosti.

Situaci dále komplikuje skutečnost, že ceny zemního plynu v USA právě provedly obrat a po prudkém skoku na 14leté maximum v roce 2022 v důsledku geopolitických tlaků dramaticky klesly. V současné době jsou zásoby téměř o 20 % nadměrné ve srovnání s tím, co se považuje za typické pro toto roční období. K tomu přispěla nečekaně mírná zima, která výrazně omezila spotřebu paliv na vytápění. Mezitím zůstává úroveň výroby stále vysoká, což přispívá k nadměrné nabídce.
Přestože horké léto zdánlivě zvýšilo poptávku po elektřině, hurikán Beryl zasadil významnou ránu tím, že vyřadil z provozu kritický vývozní terminál v Texasu. Tato událost následně způsobila, že se v USA ocitlo více dodávek, což prohloubilo přebytek.
Důsledky těchto faktorů se projevily na trhu s futures na plyn. Ve středu se futures na plyn s dodáním v příštím měsíci propadly o 7 % a uzavřely na 2,035 USD za milion britských termálních jednotek. Říjnové futures klesly o 5,3 %, zatímco lednový kontrakt se propadl o 2,3 %.
Výpadek terminálu zkapalněného zemního plynu Freeport zanechal ve spotřebě znatelnou stopu. Ryan McKay, komoditní stratég společnosti TD Securities, to podpořil komentářem: “Údaje z USA nadále ukazují větší než očekávané týdenní přírůstky již tak nafouklých zásob”. McKay uznal stále slušné červencové prognózy tepla, ale upozornil, že se zdá, že s blížícím se koncem měsíce se tyto prognózy snižují, zatímco míra produkce přetrvává nezměněná.

Sklon trhu k nepředvídatelnosti je však divokou kartou, uvedl McKay a naznačil, že současná situace nemusí nutně předpovídat budoucí vývoj. Zajímavé je, že navzdory klesajícímu trendu USA předpokládají, že ceny, které jsou v současnosti pozoruhodně nízké, se ve druhé polovině roku zotaví. Obchodníci tak musí zůstat ostražití, protože dynamika mezi nabídkou, poptávkou a cenami se může nečekaně změnit.
Závěrem lze říci, že trh se zemním plynem vstupuje na neznámé území: do parného léta s přebytkem nabídky. I když to lze částečně přičíst povětrnostním jevům, jako je mírná zima a nedávný hurikán, vysoká míra produkce se k přebytku nadále přidává. Vzhledem k předpovědím, které naznačují vyprazdňující se vlnu veder a rostoucí ceny na obzoru, jen čas ukáže, zda trh se zemním plynem dokáže opět najít rovnováhu. Národ bude nevyhnutelně pozorně sledovat, výsledky těchto sil ve hře nesou významné důsledky jak pro domácí operace se zemním plynem, tak pro širší energetickou politiku USA.
Podle McKaye je nepředvídatelnost trhu faktorem, který může výrazně ovlivnit budoucí vývoj. Současná situace na trhu sice vykazuje určité trendy, ale ty nemusí být nutně ukazatelem dlouhodobého vývoje. I když je trend poklesu cen v současnosti zřejmý, USA očekávají, že se ceny ve druhé polovině roku zotaví. To znamená, že obchodníci musí být připraveni na možné změny v dynamice trhu, které mohou přijít nečekaně a rychle.

Vstupujeme tak do období, kdy trh se zemním plynem čelí neznámým výzvám. Parné léto přináší zvýšenou poptávku po energiích, ale zároveň čelíme přebytku nabídky, který je výsledkem jak povětrnostních podmínek, tak vysoké produkce. Mírná zima a nedávný hurikán sice ovlivnily trh, ale vysoká míra produkce zemního plynu přispívá k trvajícímu převisu nabídky. Prognózy naznačují, že současná vlna veder se začne vyčerpávat, což by mohlo přinést zvýšení cen.
Tato situace bude mít významné důsledky nejen pro domácí operace se zemním plynem, ale i pro širší energetickou politiku USA. Trh bude nevyhnutelně pod drobnohledem, protože jakékoli změny v nabídce, poptávce a cenách budou mít dalekosáhlé dopady. Bude zajímavé sledovat, jak se trh adaptuje na tyto výzvy a zda dokáže najít novou rovnováhu v tomto nestabilním a nepředvídatelném prostředí.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky