Dnes se jedná o jeden ze tří hlavních indexů na Wall Street
Jaká byla cesta tohoto indexu?
Proč je tak důležitý pro akcionáře a investory
Jaký je ale jeho příběh?
14. září roku 1896 byl novinami Wall Street Journal představen akciový index Dow. Od té doby se stal jedním ze tří nejdůležitějších akciových indexů v Americe – s celosvětovým dopadem. Pojďme se podívat, jak se vlastně psala jeho cesta. Je to rozhodně zajímavý příběh.
Při bližším pohledu do průřezu historií ale uvidíme, že toho na dnešní den připadá ještě o mnoho více:
1829 – Uzavřen Drinopolský mír který ukončil rusko-tureckou válku (1828–1829). Rusko si vymohlo průjezd svého loďstva Bosporem a Dardanelami.
1944 – Rudá armáda zahájila útok na Pobaltí – Baltickou operaci.
1959 – Sovětská sonda Luna 2 přistála na Měsíci a stala se tak první lidským objektem, který doletěl na Měsíc.
2001 – Mezinárodní arbitrážní soud ve Stockholmu se ve sporu americké společnosti CME a české TV Nova vyslovil v neprospěch České republiky a rozhodl, že český stát musí americkému podnikateli Ronaldu Lauderovi uhradit vzniklou škodu.
A nyní se už jako obvykle přesuneme do světa byznysu a ekonomiky:
1901 – Vznikl obří americký nadnárodní konglomerát General Electric (GE), když se Edison General Electric Company spojila s Thomson-Houston Electric Company.
1999 – Nový český vůz Škoda Fabia byl představen na mezinárodním autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem.
Dow a příběh o tom, jak se stal jedním z nejdůležitějších akciových indexů v USA
Dow Jones Industrial Average (DJIA), Dow Jones nebo jednoduše Dow je burzovní index 30 významných společností kótovaných na burzách ve Spojených státech.
DJIA je jedním z nejstarších a nejsledovanějších akciových indexů. Mnozí odborníci jej považují za nedostatečné vyjádření celkového stavu amerického akciového trhu ve srovnání s širším tržním indexem, jako je například S&P 500. Index DJIA je v současné době nejčastěji používaným indexem v USA. DJIA zahrnuje pouze 30 velkých společností. Na rozdíl od akciových indexů, které používají tržní kapitalizaci, je vážen cenou. DJIA navíc nepoužívá vážený aritmetický průměr.
Zdroj: Shutterstock
Hodnotu indexu lze také vypočítat jako součet cen akcií společností zahrnutých do indexu vydělený koeficientem, který je v současné době (k listopadu 2021) přibližně 0,152. Faktor se mění vždy, když některá ze společností, které index tvoří, projde rozdělením akcií, takže hodnota indexu není rozdělením akcií ovlivněna.
Index byl poprvé vypočten 2. června 1896 a je druhým nejstarším mezi americkými tržními indexy, hned po Dow Jones Transportation Average. Vytvořil jej Charles Dow, spoluzakladatel deníku The Wall Street Journal i společnosti Dow Jones & Company, a pojmenoval jej po sobě a svém obchodním partnerovi, statistikovi Edwardu Jonesovi. Slovo „průmyslový“ v názvu indexu zpočátku zdůrazňovalo sektor těžkého průmyslu, ale postupem času byly do indexu DJIA přidány akcie mnoha dalších typů společností.
Index spravuje společnost S&P Dow Jones Indices, která je ve většinovém vlastnictví společnosti S&P Global. Jeho složky vybírá výbor. Deset složek s největším dividendovým výnosem se běžně označuje jako Dogs of the Dow. Stejně jako u všech cen akcií jsou ceny složek a následně i hodnota samotného indexu ovlivňovány výkonností příslušných společností a makroekonomickými faktory.
Když byl index v polovině 80. let 19. století poprvé zveřejněn, dosahoval hodnoty 62,76. V létě roku 1890 dosáhl nejvyšší hodnoty 78,38, ale nakonec v létě roku 1896 během paniky roku 1896 dosáhl svého historického minima 28,48. K mnoha největším procentuálním cenovým pohybům indexu Dow došlo na počátku jeho historie, když dozrávala rodící se průmyslová ekonomika. V roce 1900 se dynamika indexu Dow zastavila, když prošel dvěma finančními krizemi: panikou v roce 1901 a panikou v roce 1907. Až do konce roku 1914 se Dow pohyboval v rozmezí 53 až 103 bodů. Negativní události spojené se zemětřesením v San Francisku v roce 1906 ekonomické klima příliš nezlepšily; index poprvé překonal hranici 100 v roce 1906. Od té doby se opravdu lecos změnilo, že? Dnes útočíme na hodnotu 33 tisíc bodů.
Zdroj: Getty Images
Jaký je ale jeho příběh?14. září roku 1896 byl novinami Wall Street Journal představen akciový index Dow. Od té doby se stal jedním ze tří nejdůležitějších akciových indexů v Americe – s celosvětovým dopadem. Pojďme se podívat, jak se vlastně psala jeho cesta. Je to rozhodně zajímavý příběh.Při bližším pohledu do průřezu historií ale uvidíme, že toho na dnešní den připadá ještě o mnoho více:
1829 – Uzavřen Drinopolský mír který ukončil rusko-tureckou válku . Rusko si vymohlo průjezd svého loďstva Bosporem a Dardanelami.
1944 – Rudá armáda zahájila útok na Pobaltí – Baltickou operaci.
1959 – Sovětská sonda Luna 2 přistála na Měsíci a stala se tak první lidským objektem, který doletěl na Měsíc.
2001 – Mezinárodní arbitrážní soud ve Stockholmu se ve sporu americké společnosti CME a české TV Nova vyslovil v neprospěch České republiky a rozhodl, že český stát musí americkému podnikateli Ronaldu Lauderovi uhradit vzniklou škodu.
A nyní se už jako obvykle přesuneme do světa byznysu a ekonomiky:
1901 – Vznikl obří americký nadnárodní konglomerát General Electric , když se Edison General Electric Company spojila s Thomson-Houston Electric Company.
1999 – Nový český vůz Škoda Fabia byl představen na mezinárodním autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem.
Dow Jones Industrial Average , Dow Jones nebo jednoduše Dow je burzovní index 30 významných společností kótovaných na burzách ve Spojených státech.DJIA je jedním z nejstarších a nejsledovanějších akciových indexů. Mnozí odborníci jej považují za nedostatečné vyjádření celkového stavu amerického akciového trhu ve srovnání s širším tržním indexem, jako je například S&P 500. Index DJIA je v současné době nejčastěji používaným indexem v USA. DJIA zahrnuje pouze 30 velkých společností. Na rozdíl od akciových indexů, které používají tržní kapitalizaci, je vážen cenou. DJIA navíc nepoužívá vážený aritmetický průměr.Hodnotu indexu lze také vypočítat jako součet cen akcií společností zahrnutých do indexu vydělený koeficientem, který je v současné době přibližně 0,152. Faktor se mění vždy, když některá ze společností, které index tvoří, projde rozdělením akcií, takže hodnota indexu není rozdělením akcií ovlivněna.Index byl poprvé vypočten 2. června 1896 a je druhým nejstarším mezi americkými tržními indexy, hned po Dow Jones Transportation Average. Vytvořil jej Charles Dow, spoluzakladatel deníku The Wall Street Journal i společnosti Dow Jones & Company, a pojmenoval jej po sobě a svém obchodním partnerovi, statistikovi Edwardu Jonesovi. Slovo „průmyslový“ v názvu indexu zpočátku zdůrazňovalo sektor těžkého průmyslu, ale postupem času byly do indexu DJIA přidány akcie mnoha dalších typů společností.Index spravuje společnost S&P Dow Jones Indices, která je ve většinovém vlastnictví společnosti S&P Global. Jeho složky vybírá výbor. Deset složek s největším dividendovým výnosem se běžně označuje jako Dogs of the Dow. Stejně jako u všech cen akcií jsou ceny složek a následně i hodnota samotného indexu ovlivňovány výkonností příslušných společností a makroekonomickými faktory.Když byl index v polovině 80. let 19. století poprvé zveřejněn, dosahoval hodnoty 62,76. V létě roku 1890 dosáhl nejvyšší hodnoty 78,38, ale nakonec v létě roku 1896 během paniky roku 1896 dosáhl svého historického minima 28,48. K mnoha největším procentuálním cenovým pohybům indexu Dow došlo na počátku jeho historie, když dozrávala rodící se průmyslová ekonomika. V roce 1900 se dynamika indexu Dow zastavila, když prošel dvěma finančními krizemi: panikou v roce 1901 a panikou v roce 1907. Až do konce roku 1914 se Dow pohyboval v rozmezí 53 až 103 bodů. Negativní události spojené se zemětřesením v San Francisku v roce 1906 ekonomické klima příliš nezlepšily; index poprvé překonal hranici 100 v roce 1906. Od té doby se opravdu lecos změnilo, že? Dnes útočíme na hodnotu 33 tisíc bodů.