Klíčové body
- Ropa vzrostla díky známkám, že Čína zvýší podporu své ekonomiky
- Ceny zlata dosáhly rekordních hodnot, protože radost ze snížení sazeb přetrvává
- Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v pondělí opatrně rostly
Ropa roste díky konfliktu na Blízkém východě a nadějím na stimulaci v Číně
Ropa Brent se po 4% nárůstu v minulém týdnu obchodovala poblíž 75 dolarů za barel, zatímco West Texas Intermediate se blížila 72 dolarům. Hizballáh v neděli vypálil asi 115 raket, střel a bezpilotních letounů směrem na severní Izrael, což vedlo k protiútokům proti Íránem podporované skupině v Libanonu.
Čína oznámila, že plánuje vzácnou instruktáž o své ekonomice, na které vystoupí tři vrcholní finanční regulátoři, a zároveň snížila krátkodobou úrokovou sazbu. To posílilo očekávání, že Čínská lidová banka uvolní měnovou politiku poté, co se Federální rezervní systém minulý týden přiklonil ke snížení výpůjčních nákladů.
Ropa Brent vzrostla o zhruba 9 % poté, co se na začátku měsíce propadla na nejnižší úroveň od roku 2021, přičemž ceny podpořil optimismus ohledně snižování sazeb v USA a také obavy, že nepřátelství na Blízkém východě potáhne producent OPEC Írán. Obavy ze zhoršujícího se výhledu poptávky po pohonných hmotách, kvůli nimž jsou hedgeové fondy vůči naftě nejvíce medvědí v historii, však držely zisky na uzdě.

„Ropa se může na chvíli dostat do vyčkávacího módu a konsolidovat zisky z minulého týdne,“ uvedla Vandana Hari, zakladatelka společnosti Vanda Insights v Singapuru, “tržní radost z jumbo snížení Fedu udržuje sentiment nahoře. V určitém okamžiku bychom však mohli být svědky opětovného tlaku na pokles ropy, jakmile záře Fedu odezní a pozornost trhu s ropou se vrátí ke kyselému obrazu poptávky.“
Organizace zemí vyvážejících ropu v úterý zveřejní svůj každoroční výhled světové ropné situace, který by mohl nabídnout více informací o struktuře spotřeby.
Ceny zlata dosáhly rekordních hodnot, protože radost ze snížení sazeb přetrvává
Ceny zlata dosáhly v asijském obchodování rekordního maxima, když žlutý kov těžil z přetrvávajícího jásotu nad snížením úrokových sazeb v USA, přičemž ceny podpořila i nejistota před smrští signálů v tomto týdnu.
Žlutý kov se minulý týden vyšplhal na rekordní maxima poté, co Federální rezervní systém snížil úrokové sazby, a tuto dynamiku si do značné míry přenesl. Z měkčího dolaru a výnosů státních dluhopisů těžily i širší trhy s kovy.
Spotové zlato vzrostlo o 0,3 % na rekordní hodnotu 2 631,19 USD za unci, zatímco futures na zlato vzrostly o 0,4 % na 2 655,80 USD za unci.
Zlato podpořila radost ze snížení sazeb; další signály jsou na spadnutí
Žlutý kov vzrostl, protože Fed snížil sazby o 50 bazických bodů a naznačil začátek cyklu uvolňování, který podle analytiků přinese v letošním roce snížení sazeb až o 125 bazických bodů.

Nižší sazby jsou pro zlato dobrou vizitkou vzhledem k tomu, že snižují oportunitní náklady investic do nevýnosových aktiv. Nižší sazby také snižují atraktivitu dolaru a dluhu.
Další signály z Fedu a z americké ekonomiky by měly přijít tento týden. V nadcházejících dnech vystoupí řada členů Fedu, především předseda Jerome Powell.
V pátek budou také zveřejněny údaje oindexu cen PCE – preferovaném ukazateli inflace Fedu -, které pravděpodobně přispějí k plánům centrální banky na další snížení sazeb.
Kromě Fedu se tento týden očekává snížení úrokových sazeb na zasedáních centrálních bank ve Švýcarsku a Švédsku, přičemž většina světových centrálních bank by měla zahájit cykly uvolňování úrokových sazeb společně s Fedem.
S výjimkou zlata ceny ostatních drahých kovů zaostávaly. Futures na platinu klesly o 0,6 % na 974,10 USD za unci, zatímco futures na stříbro klesly o 0,2 % na 31,430 USD za unci.
Ceny mědi se zvýšily, Čína v centru pozornosti
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v pondělí opatrně rostly, ačkoli optimismus ohledně nižších sazeb v posledních seancích podporoval i červený kov.

Pozornost se soustředila na další stimulační opatření v Číně, která je největším dovozcem, poté, co Čínská lidová banka nečekaně snížila repo sazby, aby dále zvýšila místní likviditu.
Benchmarkové futures na měď na Londýnské burze kovů vzrostly o 0,3 % na 9525,0 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď vzrostly o 0,3 % na 4,3420 USD za libru.
Tento týden se očekává řada údajů indexů nákupních manažerů z celého světa, které nabídnou další signály o podnikatelské aktivitě, konkrétně ve zpracovatelském průmyslu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky