Klíčové body
- Čínská centrální banka snížila úroky, do konce roku zváží další podporu
- Americký dolar mezitím oslabuje
- Japonský jen se stabilizuje
Rostoucí kurz jenu se v pondělí ustálil, protože nastupující japonský premiér naznačil, že měnová politika by měla zůstat uvolněná, zatímco dolar klesl kvůli komoditním měnám, které podpořila očekávání investorů ohledně obratu v čínské ekonomice.
Japonský jen v pátek vyskočil, když Šigeru Išibu, bývalý ministr obrany a někdejší kritik agresivně uvolněné politiky, získal vedení vládnoucí Liberálnědemokratické strany, která ovládá parlament a bude ho volit do funkce.
Po pátečním skoku o 1,8 % se kurz jenu snížil přibližně o 0,4 % na 142,75 za dolar. Ishiba řekl veřejnoprávní televizi NHK, že z pohledu vlády musí politika zůstat uvolněná jako trend vzhledem k současným ekonomickým podmínkám.
Analytici uvedli, že to stačilo k pozastavení prudkého růstu jenu po jeho vítězství a že pravděpodobnost předčasných voleb v příštích měsících – což Ishiba v neděli naznačil – by mohla na jen alespoň krátkodobě působit.
„Volby v podstatě vyřadí Bank of Japan z rovnice až do prosince… marginální negativum pro jen,“ řekl Ray Attrill, vedoucí oddělení devizové strategie National Australia Bank
Jinde bylo euro stabilní na úrovni 1,1172 USD a šterlink se obchodoval na úrovni 1,3381 USD, přičemž trhy očekávají páteční údaje o zaměstnanosti v USA jako další důležitý údaj, který by mohl určit tempo snižování úrokových sazeb v USA.
S napětím se očekávají také úterní údaje o evropské inflaci a čínské údaje, které budou zveřejněny později v pondělí.
Australský a novozélandský dolar se obchodovaly poblíž maxim z roku 2024, kterých dosáhly v pátek, protože snížení sazeb a očekávání fiskální podpory v Číně zvýšily naději na zlepšení zpomalující ekonomiky.
Australský dolar vzrostl o 0,3 % na 0,6920 USD poté, co se v pátek vyšplhal na 20měsíční maximum 0,6937 USD. Novozélandský dolar vzrostl o 0,3 % na 0,6360 USD poté, co v pátek dosáhl nejvyšší hodnoty od prosince.
Minulý týden ukázal oblíbený ukazatel inflace amerického Federálního rezervního systému, že inflace za 12 měsíců do srpna dosáhla poměrně příznivé úrovně 2,2 %, což poslalo americké výnosy a dolar níže.
„Trend v příštím roce nebo tak nějak je takový, že dolar půjde dolů,“ řekl stratég Commonwealth Bank of Australia
„Inflace je pod kontrolou. Úrokové sazby klesají a to je dobré pro globální ekonomický výhled, dobré pro přijímání rizika a dobré pro komoditní měny, jako je australský dolar.“
Řada stimulačních opatření Pekingu byla minulý týden hnacím motorem rally čínského jüanu, a to i přes snížení úrokových sazeb, protože investoři se vrhli na čínské akcie, které zaznamenaly nejlepší týden za posledních deset let. V pátek jüan při obchodování v zámoří překonal psychologickou hranici 7 za dolar a před otevřením trhu na pevnině byl naposledy na úrovni 6,9761.
Čínská centrální banka snížila úroky, do konce roku zváží další podporu
Čínská centrální banka ode dneška snížila úrokové sazby. Sedmidenní repo sazba klesla o 0,2 procentního bodu na 1,50 procenta, další tři sazby klesly také o 0,2 bodu. V úterý centrální banka oznámila největší opatření na podporu hospodářského růstu od pandemie covidu-19 a uvedla, že sníží sazby, tehdy ale neupřesnila, kdy se tak stane. Cílem opatření je dostat ekonomiku z deflační stagnace a nasměrovat ji zpět k vládnímu cíli pětiprocentního růstu.
Cílem snížení sazeb je „další posílení proticyklického přizpůsobení měnové politiky a podpora stabilního hospodářského růstu“, uvedla centrální banka. Guvernér Pchan Kung-šeng také předznamenal, že centrální banka zváží případné další snížení sazeb do konce roku.
Zavedení dalších opatření na podporu ekonomiky ve čtvrtek oznámilo také politbyro ústředního výboru vládnoucí komunistické strany, a to na zasedání o hospodářské situaci. Politbyro v čele s prezidentem Si Ťin-pchingem se mimo jiné zavázalo vydávat státní dluhopisy a využívat je k lepší realizaci „hnací role vládních investic“.
Centrální banka také v úterý oznámila snížení průměrné úrokové sazby u stávajících hypoték o půl procentního bodu a snížení požadavku na minimální akontaci úvěru na 15 procent u všech typů obytných nemovitostí. Očekává se, že tento krok uvolní do bankovního systému hotovost v objemu jednoho bilionu jüanů
„Rok sice už výrazně pokročil, ale nový balíček v tomto rozsahu, který by byl brzy implementován, by měl stačit na to, aby zajistil růst v souladu s cílem kolem pěti procent,“ poznamenal hlavní ekonom Capital Economics pro Asii Mark Williams. Opatření by podle něj mohla růst zvýšit až o 0,4 procentního bodu.
Ekonomové americké investiční banky Goldman Sachs v dnešní poznámce uvedli, že slábnoucí růst zřejmě „narazil na práh bolesti“ čínských politiků a institucí.
Čínský trh s nemovitostmi je od vrcholu v roce 2021 v silném útlumu. Peking v reakci na to dosud zrušil řadu omezení pro nákup nemovitostí a prudce snížil hypoteční sazby a požadavky na akontaci.
Zatím se ale nepodařilo zvýšit poptávku ani zastavit prudký propad cen realit. Krize na trhu s nemovitostmi těžce doléhá na ekonomiku a ochromuje důvěru spotřebitelů vzhledem k tomu, že 70 procent úspor domácností je uloženo v nemovitostech.
Opatření centrální banky i politbyra tak představují další pokus obnovit důvěru v druhou největší ekonomiku světa. Řada neuspokojivých statistických údajů z poslední doby vyvolala obavy z dlouhodobého zpomalení růstu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky