Klíčové body
- Elonovo byznysové impérium roste a roste
- Tesla (TSLA) směřuje k novým rekordům
- A další firmy jsou na řadě
Některým společnostem se daří více, některým méně. Pokud ale Elon všechny opravdu jednoho dne spojí do jednoho obřího celku, bude to něco monumentálního.
Dne 27. října roku 2016 společnost Tesla Motors oznámila akvizici společnosti SolarCity, která se zabývá solární energií, v hodnotě přibližně 2,6 miliardy dolarů. Tento krok byl součástí snahy společnosti Tesla rozšířit nabídku čistých energií. Muskovo impérium se od té doby rozrostlo ještě několikrát. A ani Twitterem to určitě nekončí.
Při bližším pohledu do průřezu historií ale uvidíme, že toho na dnešní den připadá ještě o mnoho více:
- 682 – Angličan William Penn založil Město bratrské lásky – Filadelfie ve státě Pensylvánie.
- 1907 – V Černové u Ružomberku bylo zastřeleno 15 demonstrantů při protestech před svěcením místního kostela.
- 1918 – Andrássyho nóta: Rakousko-Uhersko přistoupilo na podmínky prezidenta Wilsona, včetně práva na sebeurčení pro národy c. a k. monarchie.
- 1924 – Uzbekistán se stal součástí SSSR
- 1944 – Slovenské národní povstání: německé jednotky obsadily Banskou Bystrici, povstalci byli zatlačeni do hor.
- 1971 – Demokratická republika Kongo byla přejmenována na Zair.
- 1975 – V Mostě byl při záchranných pracích po kolejích přesunut kostel Nanebevzetí Panny Marie o 841 metrů.
- 1986 – Pod vedením Jana Pavla II. se konalo první mezináboženské setkání v Assisi.
- 1991 – Turkmenistán získal nezávislost na Sovětském svazu.
- 1995 – V košických Východoslovenských železárnách došlo k výbuchu při práci na potrubí. Následný únik oxidu uhelnatého vedl k úmrtí 11 lidí a doživotním následkům u vícera postižených.
A nyní se už jako obvykle přesuneme do světa byznysu a ekonomiky:
- 1795 – Spojené státy a Španělsko podepsaly smlouvu známou také jako Pinckneyho smlouva. Tato dohoda navázala příznivé obchodní vztahy mezi oběma zeměmi, což mělo pozitivní dopad na americký obchod.
- 1904 – Otevřena první linka podzemní dráhy v New Yorku.
- 1962 – Na vrcholu kubánské krize stály obě velmoci na konfrontačních stanoviscích a hrozil jaderný konflikt. Prezident Kennedy prohlásil, že jeho snaha o mírové řešení končí a dal Sovětskému svazu jasné ultimátum, požadující stažení sovětských raket do 48 hodin.
- 1986 – Ve Velké Británii došlo k tzv. „Velkému třesku“, když londýnská burza prošla rozsáhlou deregulací a modernizací, což vedlo ke zvýšení konkurenceschopnosti a globalizaci finančních trhů.
- 2004 – Baseballový tým Boston Red Sox vyhrál Světovou sérii a ukončil tak 86 let trvající období, kdy mužstvo nedosáhlo na žádný mistrovský titul . Toto vítězství mělo významné ekonomické důsledky pro klub Red Sox a související bostonské podniky.
- 2022 – V USA se ve velkém začíná mluvit o převzetí platformy Twitter. Jejím šéfem se nakonec stal právě Elon Musk.
Tesla, Solar City a další společnosti – jak se buduje obchodní impérium Elona Muska?
Před 7 lety Tesla koupila společnost SolarCity, největšího instalatéra solárních panelů pro domácnosti v USA.
SolarCity založili bratranci generálního ředitele Tesly Elona Muska a Musk zasedal ve správních radách obou společností. Rozzlobení akcionáři podali v roce 2017 žalobu, v níž tvrdili, že převzetí se rovnalo záchraně společnosti SolarCity.
Musk tuto žalobu následně vyhrál, přičemž konečný rozsudek rozhodl, že ačkoli proces akvizice „zdaleka nebyl dokonalý“, Tesla za SolarCity zaplatila spravedlivou cenu. Toto vítězství znamenalo, že Musk již nemá na krku 2 miliardy dolarů.
Žaloba akcionářů není jediným problémem, který trápí solární divizi společnosti Tesla. Musela se potýkat s několika žalobami, požáry solárních panelů a problémy ve výrobě.
Společnost se zpočátku těšila úspěchu. V roce 2013 se podle srovnávacího webu Energy Sage stala nejlepším instalatérem solárních panelů pro domácnosti v USA.
Její akcie dosáhly v únoru 2014 nejvyšší hodnoty 88,35 dolaru za akcii, ale pak to se společností začalo jít z kopce.

V říjnu 2015 se prakticky přes noc doslova vymazala čtvrtina hodnoty společnosti SolarCity, což znamenalo, že ztratila status „jednorožce“
Náhlý pokles její hodnoty přišel poté, co Lyndon Rive prohlásil, že se společnost bude muset zaměřit na snižování nákladů, protože její rychlý růst znamenal, že utopila spoustu peněz v infrastruktuře, která jí v blízké budoucnosti nevydělá žádné peníze.
„Nevýhodou 80% nebo 90% růstu je, že dnes musíte investovat do infrastruktury, ale přínos těchto investic poznáte až o dvě až tři čtvrtletí později,“ řekl Rive.
Dokumenty získané v rámci žalob akcionářů odhalily, že vedení společnosti se domnívalo, že společnost čelí hotovostní krizi již v září 2015.
Společnost SolarCity 1. srpna 2016 v oficiálním příspěvku na svém blogu uvedla, že společnost Tesla 21. června učinila nabídku na koupi celé společnosti.
„Nyní je ten správný čas na spojení našich dvou společností: Tesla se připravuje na rozšíření našich stacionárních úložišť Powerwall a Powerpack a SolarCity se připravuje na nabídku diferencovaných solárních řešení nové generace,“ uvádí se na blogu SolarCity.
Dohodu schválili akcionáři společnosti Tesla v listopadu 2016. V době akvizice vlastnil Elon Musk 22% podíl ve společnosti SolarCity.
Jak tehdy napsal Matthew DeBord z Insideru, SolarCity měla v době akvizice společností Tesla dluh 3,2 miliardy dolarů. Její tržní kapitalizace navíc v roce před akvizicí klesla o 50 %.
Elon Musk u soudu tvrdil, že si nemyslí, že SolarCity byla v době akvizice společností Tesla „ve finančních problémech“. Ze soudních dokumentů odtajněných v roce 2019 však vyplývá, že Musk poslal bývalému finančnímu šéfovi SolarCity Bradu Bussovi e-mail, v němž uvedl, že SolarCity bude muset vyřešit svou „krizi likvidity“, aby získala investory.
Z dokumentace pro regulační orgány vyplývá, že společnost SolarCity zahájila rok 2016 s 15 273 zaměstnanci, ale na konci roku 2016 jich měla 12 243.
Tento příběh dodnes patří mezi ty nejkontroverznější v Muskově podnikatelské dráze.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky