Klíčové body
- Americké banky začínají zveřejňovat své čtvrtletní výsledky, přičemž investoři sledují vliv poklesu úrokových sazeb na jejich ziskovost
- Analytici očekávají smíšené výsledky, přičemž klíčové faktory zahrnují čisté úrokové výnosy, růst úvěrů a spotřebitelské výdaje
- Snížení úrokových sazeb by mohlo v budoucnu podpořit bankovní zisky, zejména v oblasti fúzí, akvizic a investičního bankovnictví
JPMorgan Chase & Co. a Wells Fargo & Co. zahájí cyklus čtvrtletních zpráv o hospodaření v pátek, příští týden je budou následovat Citigroup Inc., Morgan Stanley, Goldman Sachs Group Inc. a Bank of America Corp.
Banky poskytují dobrý přehled o stavu spotřebitelů i ostatních společností, a proto jsou jejich čtvrtletní zprávy klíčovou součástí výsledkové sezóny. Akcie amerických bank ve třetím čtvrtletí vyskočily téměř o 10 % v souvislosti s optimismem kolem cyklu snižování úrokových sazeb ze strany politiků a odolného stavu ekonomiky, čímž se poslední aktualizace proměnila v test, zda očekávání nezašla příliš daleko.
Zatím se bankám daří. Podle údajů agentury Bloomberg Intelligence byly zisky za druhé čtvrtletí druhé nejlepší mezi dílčími odvětvími indexu S&P 500, přičemž banky výrazně předčily celý index S&P 500. Pozornost se nyní soustředí na to, jak se bude dařit čistým úrokovým výnosům, růstu úvěrů a vkladů, kvalitě úvěrů a odolnosti spotřebitelských výdajů, protože úrokové sazby v USA klesají z více než dvacetiletého maxima.
Akcie bank jsou letos na vzestupu, přičemž bankovní index KBW vzrostl o téměř 21 %, což je zhruba stejně jako index S&P 500. To není málo, když uvážíme, že širší benchmark je z velké části tažen technologickými giganty, jako jsou Nvidia a Apple. Přesto však rally v případě bank způsobila, že se dostaly zpět na maxima z konce července.

nalytici jsou rovnoměrně rozděleni mezi doporučení „koupit“ a „držet“. Toto rozdělení naznačuje očekávání pro nadcházející výsledky; polovina předpokládá zlepšení, zatímco druhá polovina vyjadřuje opatrnost.
„Investoři se stále zdají být optimističtí ohledně vyhlídek na rok 2025, ale s přetrvávajícími krátkodobými obavami ohledně čistých úrokových výnosů,“ uvedl analytik R. Scott Siefers ze společnosti Piper Sandler.
„Slovy řádu,“ napsal v poznámce, “investoři jsou sice optimističtí ohledně vyhlídek na příští rok, ale cesta k nim může být stále hrbolatá.“
V září prezident a provozní ředitel JPMorgan Daniel Pinto poslal akcie dolů poté, co varoval investory, že analytici jsou příliš optimističtí v projekcích nákladů a čistých úrokových výnosů na příští rok, protože sazby začínají klesat. Pinto uvedl, že odhad čistého úrokového výnosu ve výši 89,5 miliardy USD není vzhledem k očekávání úrokových sazeb „příliš rozumný“ a že toto číslo „bude nižší“.
Pro jistotu dodejme, že k zářijovému snížení sazeb Fedu o půl procentního bodu došlo příliš pozdě na to, aby mělo na úrokové výnosy ve třetím čtvrtletí nějaký podstatný vliv. V důsledku toho bude pozornost upřena především na výhled na čtvrté čtvrtletí a další období. Aby to bylo složitější, silnější než očekávané údaje o zaměstnanosti na začátku října vedly některé k myšlence, že sazby budou snižovány pomaleji, než se předpokládalo.
„Předpokládáme, že výhody plynoucí z prostředí nižších sazeb by se měly u bank více projevit v následujících čtvrtletích, ale v nejbližší době očekáváme ve 3. čtvrtletí další smíšené výsledky,“ píše v poznámce před zveřejněním výsledků analytik společnosti Wedbush Securities Inc David Chiaverini.
Pokles úrokových sazeb není pro banky zcela negativní, protože může také podpořit nárůst prodeje dluhopisů, spotřebitelských půjček, obchodování a další aktivity, které podporují zisky. Analytik JPMorgan Vivek Juneja uvedl, že světlým bodem mohou být poplatky za investiční bankovnictví.
„Považujeme to za hlavní pozitivum pro aktivitu v oblasti fúzí a akvizic, protože nižší náklady na dluhové financování by měly sponzory motivovat k nasazení „suchého prášku“ a podniky k využití přebytečného kapitálu,“ napsal Juneja v poznámce. Očekává, že velké banky jako Bank of America, Citi a Wells Fargo budou těžit ze silných příjmů souvisejících s trhem, jako je investiční bankovnictví. „Tyto banky by také měly relativně více těžit ze ztrát z kreditních karet s nižší nezaměstnaností,“ uvedl.

Říjnové výsledky jsou rezervovány začátkem cyklu snižování úrokových sazeb a listopadovými prezidentskými volbami v USA. Po zodpovězení těchto zbývajících otázek se pravděpodobně zmírní část opatrnosti analytiků a investorů.
„Banky se nikdy neobchodují dobře v prostředí nejistoty,“ říká Jason Goldberg, analytik pro akcie velkých amerických bank ve společnosti Barclays PLC. „Překonat volby a mít jasno pomůže téměř bez ohledu na výsledek.“
V konečném důsledku se očekává, že nižší sazby budou dalším impulsem pro ekonomiku a umožní Spojeným státům vyhnout se recesi, což by se mělo pozitivně projevit na bankách v následujících čtvrtletích, pokud se zrychlí růst spotřebitelských výdajů a úvěrů.
„Nejdůležitější je celkový hospodářský růst, nakonec jsou bankovní akcie odrazem ekonomiky,“ dodal Goldberg.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky