Klíčové body
- Kancléřka Rachel Reevesová čelí tlaku, aby její rozpočet 30. října zvrátil klesající ekonomický sentiment ve Spojeném království
- Obavy z fiskálních opatření a zvýšení daní vyvolaly negativní reakce u spotřebitelů i podniků, což zhoršuje hospodářské vyhlídky
- Reevesová plánuje zvýšit investice a podpořit růst ekonomiky, přičemž změna fiskální politiky bude klíčová pro zlepšení sentimentu na trhu
Opakovaná varování kancléřky státní pokladny Rachel Reevesové před nebezpečným stavem veřejných financí Spojeného království byla natolik úspěšná, že se její rozpočet na tento měsíc stal bodem zlomu pro ekonomiku.
Reevesová se 30. října chystá k rozhodujícímu fiskálnímu prohlášení, které bude čelit rozsáhlému a prudkému poklesu nálady mezi spotřebiteli a podniky, což ekonomové obecně přisuzují obavám z jejích plánů na zaplnění fiskální díry ve výši 22 miliard liber
Zatímco první rozpočet levicové Labouristické strany za posledních 15 let musel mít dlouhodobé důsledky, vyprávění Reevesové plné zkázy z něj učinilo i moment krátkodobého rizika.
„Vždycky se jednalo o rozpočet s vysokými sázkami, ale teď je určitě tlak na jeho plnění,“ řekla Hetal Mehta, vedoucí ekonomického výzkumu v St James’s Place.
Prohlášení kancléře v Dolní sněmovně za necelé čtyři týdny bude následovat po řadě průzkumů a zpráv, které ukazují pochybnosti, jež se šíří překvapivě silnou ekonomikou. Spotřebitelská důvěra měřená měsíčním indexem GfK klesla nejvíce od ruské invaze na Ukrajinu před dvěma a půl lety a průzkum Britského maloobchodního konsorcia ukázal, že domácnosti očekávají zhoršení ekonomické situace.

Podle Institutu ředitelů jsou šéfové podniků nejpesimističtější, pokud jde o ekonomiku, od doby, kdy před dvěma lety premiérka Liz Trussová přijala katastrofální „minibudget“. Zaměstnavatelé přecházejí na dočasné zaměstnance, což je taktika používaná v obdobích nejistoty, zjistila Konfederace náboru a zaměstnávání, a trh práce se zadrhává, protože zaměstnavatelé očekávají restriktivní pravidla pro přijímání a propouštění nových zaměstnanců.
Tyto údaje podnítily pochybnosti uvnitř tříměsíční vlády premiéra Keira Starmera ohledně rozpočtových zmatků, které zahrnovaly kontroverzní snížení dotací na vytápění pro důchodce a snahu o omezení kapitálových výdajů. Zhoršující se vyhlídky vyvíjejí na Reevesovou obrovský tlak, aby změnila narativ, a připisují Starmerovi úspěch téměř výhradně na její vrub, uvedl jeden z vlivných labouristických poslanců.
„Je to rozpočet, z něhož mají lidé obavy, místo aby do něj vkládali více nadějí,“ řekl Kallum Pickering, hlavní ekonom společnosti Peel Hunt. „Přehnali to s tou bídou. To ani nemuseli.“
Navzdory varování labouristů před těžkými rozhodnutími a hrozbou zvýšení daní pro ty s „nejširšími rameny“ zdědila strana ekonomiku, která v prvních šesti měsících rostla rychleji než kterýkoli jiný člen skupiny sedmi a překonala i ta nejoptimističtější očekávání. Minulý měsíc zlepšila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj své prognózy růstu ve Spojeném království mnohem více než ostatní velké ekonomiky.
Rozvahy domácností a podniků jsou skutečně silné. Maloobchodní tržby byly lepší, než se očekávalo, a počet schválených hypoték, k čemuž přispěly klesající úrokové sazby a rostoucí ceny nemovitostí, je nejvyšší od doby, kdy Trussův rozpočet způsobil prudký nárůst výpůjčních nákladů. Podniky pokračují ve stabilní expanzi a stavebnictví roste nejrychleji za dva a půl roku.
„Zatím jsme na tom mizerně, ale stále utrácíme,“ řekl Pickering.
Nebezpečí, kterému Reevesová čelí, spočívá v tom, že slábnoucí nálada začne formovat realitu a oživení se zastaví. V dlouhém čekání mezi „fiskální černou dírou“, kterou kancléřka odhalila 29. července, a rozpočtem, který ji podle ní musí zaplnit, se rozhořela úzkost.
Nečekaná rozpočtová mezera poskytla ospravedlnění pro zvýšení daní, o němž se labouristé ve svém volebním manifestu nezmiňovali, ale doprovodná varování o nutnosti snížit výdaje a zvýšit daně narušila povolební veselí. Někteří bohatí jednotlivci zveřejnili plány na odchod ze Spojeného království.
Kancléřka si tohoto rizika všímá. Ve svém projevu na stranické konferenci Reevesová zdůraznila, že ačkoli každé její rozhodnutí v rozpočtu „bude v rámci ekonomické a fiskální stability“, hlavní prioritou bude růst.
„Výzvou je růst. A řešením jsou investice,“ řekla. Spolu se Starmerem a ministrem energetiky Edem Milibandem v pátek představila projekt v hodnotě 21,7 miliardy liber, který má urychlit britský průmysl zachycování uhlíku v severní Anglii. „Investice nebyly prioritou minulé vlády. Nehodlám tyto chyby opakovat,“ řekla.
Mehta uvedl, že Reevesová se zřejmě vrací k optimističtějšímu vyprávění v rámci toho, co se zřejmě stane rozpočtovým oživením. „Očekávání klesla příliš hluboko a oni musí přehodnotit, jak moc chtějí být optimističtí. Vzhledem ke křehkému sentimentu potřebují dobré zprávy,“ řekl Mehta.
„Rovnováha se přesouvá od zkázy a sklíčenosti ohledně zvyšování daní k větší naději ohledně investic.“
Reevesová ve svém projevu na výroční konferenci labouristů 23. září naznačila, že plánuje změnit fiskální pravidla tak, aby umožnila investice podporující růst. Pickering uvedl, že změnu důrazu vítá a že dřívější skleslé sdělení bylo „chybou“.
„S vhodným vedením mohla trhy získat na svou stranu pro zvýšení dluhu,“ řekl, zejména pro investice. Ani 22 miliard liber „nestačí na to, aby to rozvrátilo trhy“.
George Buckley, hlavní evropský ekonom společnosti Nomura, očekává, že k financování úsilí Reevesové o růst zaměřeného na investice bude zapotřebí o něco více půjček. „Zdá se pravděpodobné, že kancléřka umožní vyšší deficity, aby převzala část zátěže,“ napsal ve středeční poznámce. „Zvýšené výdajové plány, zejména zaměřené na investice, by mohly být pro ekonomický výhled pozitivní.“
Dalším náznakem toho, že si možná půjčí více, je, že Reevesová nyní zvažuje úpravy svého přepracovaného britského daňového režimu pro bohaté cizince „non-dom“ poté, co analýza ministerstva financí ukázala, že může stát státní pokladnu to, že odradí bohaté.

Změny daně z kapitálových výnosů zůstávají jednou z možností a Institut pro fiskální studie uvedl, že ukončení úlevy na vyřazení obchodního majetku a uplatnění daně na zděděné nemovitosti by přineslo 3 miliardy liber. Podle think tanku je však zapotřebí smysluplnější reforma, která zajistí, že tento režim nebude odrazovat od investic.
„Konstruktivnější tón může mít pozitivní ekonomické dopady,“ řekl Simon French, hlavní ekonom společnosti Panmure Liberum. „Zkáza a sklíčenost nejsou bez nákladů.“
Pro Pickeringa je rozpočet klíčovou etapou, která odhalí přístup labouristů k řízení ekonomiky. Pokud však „vláda neoznámí cvičení ve výdajových škrtech a zvyšování daní“, měl by projít relativně hladce. Pouze pokud dojde k výraznému zpřísnění fiskální politiky, budou nedávné obavy z ukazatelů sentimentu „oprávněné“.
„Pro soukromý sektor bude nejlepší, když rozpočet prostě přejde,“ řekl, a pokud proběhne tak, jak doufá, ‚bude do týdne zapomenut‘.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky