Klíčové body
- Ropa po úterním propadu vzrostla o více než 4 %
- Ceny zlata se ve středu v asijském obchodování ustálily poblíž rekordních maxim
- Ceny mědi se ustálily poté, co v posledních seancích zaznamenaly prudké ztráty
Ropa stoupá s riziky na Blízkém východě a čínskou poptávkou v centru pozornosti
Cena ropy Brent se odrazila nad hranici 74 dolarů za barel, zatímco cena ropy West Texas Intermediate se pohybovala poblíž 71. Oba benchmarky se v předchozí seanci propadly po zprávě, že Izrael souhlasil s tím, že se v rámci plánované reakce na nedávný raketový útok Teheránu vyhne ropným zařízením.
V úterý izraelský premiér Benjamin Netanjahu ujistil, že země může v rámci protiúderu jednat podle svého uvážení. Izrael ve středu zahájil nový útok v jižním Bejrútu, přestože Libanon uvedl, že od USA obdržel určitou formu záruky, že Izrael svou ofenzívu zmírní.
Ropa tento měsíc zažila jízdu na horské dráze, kdy ceny byly ovlivňovány napětím na Blízkém východě a také snahou Číny oživit růst v zemi, která je největším dovozcem. Obchodníci také zvažovali výhled trhu do příštího roku, přičemž Mezinárodní agentura pro energii upozornila na vyhlídky na globální přebytek.
„Ceny prozatím stále postrádají býčí katalyzátor, protože účastníci trhu ztrácejí rizika narušení dodávek energie na Blízký východ, zatímco snahy Číny o fiskální stimuly se zdají být málo jasné,“ uvedl Jun Rong Yeap, tržní stratég společnosti IG Asia.

Zatímco promptní spread ropy Brent – rozdíl mezi jejími dvěma nejbližšími kontrakty – zůstává v býčí, zpětně orientované struktuře, rozdíl se zmenšil. Rozdíl činil 38 centů za barel ve srovnání s 60 centy v polovině září, což naznačuje méně napjaté podmínky.
Později ve středu budou obchodníci před čtvrtečními oficiálními údaji sledovat také průmyslovou zprávu o zásobách v USA, aby získali přehled o spotřebě v zemi, která je největším uživatelem ropy. Minulý týden se zásoby zvýšily o 5,8 milionu barelů, což je největší nárůst od konce dubna.
Ceny zlata se drží pod rekordními hodnotami, v centru pozornosti je snižování sazeb
Ceny zlata se ve středu v asijském obchodování ustálily poblíž rekordních maxim a vrátily se tak k některým nedávným ztrátám, protože obchodníci udržovali sázky na to, že Federální rezervní systém bude dále snižovat úrokové sazby.
Žlutý kov dosáhl rekordních maxim v září, ale od té doby se pohybuje v rozmezí od 2 600 USD za unci, protože obchodníci počítají s pomalejším tempem snižování sazeb ze strany Fedu. Dolar se v souvislosti s touto představou dostal na dvouměsíční maxima, což na trhy s kovy vyvíjelo tlak.
Trhy si však udržely sázky na to, že sazby v USA se budou i nadále postupně snižovat, což představuje další růst pro kovy a další nevýnosová aktiva. To udržovalo zlato v blízkosti nedávných maxim.
Spotové zlato vzrostlo o 0,2 % na 2 667,072 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v prosinci vzrostly do 00:39 SEČ
Zlato se pohybuje v rozmezí pod rekordními maximy

Spotové zlato se v posledních třech týdnech pohybovalo převážně v rozmezí a snažilo se dosáhnout nových maxim, protože trhy počítaly s vyšší koncovou sazbou Fedu.
Spotové ceny dosáhly koncem září rekordního maxima 2 685,96 USD za unci.
Obavy ze zhoršení geopolitické situace na Blízkém východě sice podnítily určitou poptávku po bezpečném útočišti, tu však snížil silnější dolar, který následoval po známkách odolnosti americké ekonomiky.
Přesto si zlato letos zatím připisuje hvězdné zisky, když dosáhlo řady rekordních maxim díky sázkám, že úrokové sazby v USA nakonec klesnou.
Podle údajů CME Fedwatch obchodníci oceňovali 91,1% šanci, že Fed v listopadu sníží sazby o 25 bazických bodů, což je menší snížení než v září, kdy došlo ke snížení o 50 bazických bodů. Obchodníci také počítali s malou pravděpodobností, že sazby zůstanou beze změny.
Ostatní drahé kovy ve středu rostly, protože dolar ustoupil z nedávných dvouměsíčních maxim. Futures na platinu vzrostly o 0,9 % na 1 005,30 USD za unci, zatímco futures na stříbro vzrostly o 0,2 % na 31,812 USD za unci.
Měď se stabilizuje, nejistota ohledně Číny vyvolává hluboké ztráty

Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi ustálily poté, co v posledních seancích zaznamenaly prudké ztráty, a to v souvislosti s pochybnostmi ohledně nedávných stimulačních snah Číny.
Benchmarkové futures na měď na londýnské burze kovů vzrostly o 0,6 % na 9586,50 USD za tunu, zatímco prosincové futures na měď vzrostly o 0,4 % na 4,3603 USD za libru.
Ceny mědi v posledních seancích klesaly, protože obchodníci byli většinou pod dojmem nedávných stimulačních opatření ze strany největšího dovozce Číny, zejména proto, že Peking vynechal podrobnosti o rozsahu a načasování plánovaných opatření.
Slabé ekonomické údaje z Číny také zatížily, přičemž nedávné údaje ukázaly, že dezinflace přetrvává, zatímco klíčový vývoz země klesl.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky